POLECAMY

Zabiegi na cellulit

Problem cellulitu dotyczy około 90% kobiet. Istnieje wiele skutecznych metod, które pomogą ci się go pozbyć.
Zabiegi na cellulit fot. FREE
Co to jest cellulit?
Na jego powstanie składa się kilka czynników. Najważniejsze to: upośledzenie krążenia w tkance tłuszczowej, przerost komórek tłuszczowych, które uciskają naczynia krwionośne, limfatyczne i nerwy, zastój płynu międzykomórkowego i miejscowy obrzęk tkanek (I i II stopień cellulitu). Postanie zwłóknień to objaw charakterystyczny dla III i IV stopnia cellulitu. Wyraźne zgrubienia widoczne na skórze powstają w wyniku zaburzenia metabolizmu komórkowego, upośledzeniu ulega wówczas proces wydalania produktów przemiany materii. Choć cellulit kojarzy się z nadmiarem tłuszczu w tkance podskórnej, to problem ten nie dotyczy tylko dziewczyn o obfitych kształtach. Zmagają się z nim także „chudzielce”.

Zastrzyki na cellulit
To bardzo precyzyjna metoda walki z tą przypadłością – lekarz trafia dokładnie w problematyczne miejsce. Do tej pory najczęściej stosowanymi preparatami zwalczającymi cellulit były różnego rodzaju koktajle ze składników poprawiających krążenie i wspomagających uwalnianie tłuszczu z komórek tłuszczowych. Na rynku pojawił się nowy produkt. Głównym jego składnikiem jest fosfatydylocholina otrzymywana z ziaren soi oraz kwas deoksycholowy, który uszkadza błonę komórkową adipocytów (komórek tłuszczowych). Uwolnione w ten sposób trójglicerydy są emulgowane przez fosfatydylocholinę, następnie usuwane z krwią i limfą, po czym metabolizowane w wątrobie i wydalane z organizmu.
Wskazania
Miejscowe, niewielkie nagromadzenie tłuszczu, zaburzające proporcje ciała (np. drugi podbródek, „bułki” nad kolanami, „bryczesy” – obfite boczne części ud), cellulit w każdym stadium, upośledzone mikrocyrkulacja i dotlenienie tkanek.
Przeciwwskazania
Ciąża lub karmienie piersią, aktywne zmiany skórne w obszarze zabiegowym, tendencje do tworzenia się bliznowców, choroby przewlekłe (cukrzyca, nowotwory).
Zabieg
Po konsultacji zostaje podane miejscowe znieczulenie. Następnie lekarz za pomocą niewielkiej igły podaje preparat dokładnie w tkankę podskórną (dość gęsto, bo w półtoracentymetrowych odstępach). Aby dobrze określić newralgiczne miejsca, może delikatnie ściskać skórę, tak by tworzyły się wyraźne, charakterystyczne grudki cellulitu. W miejscu podania skóra delikatnie się wybrzusza, tworząc mały pęcherzyk, który po pewnym czasie znika. Jeśli zabieg jest bardzo bolesny (zależy to od indywidualnego progu bólu oraz od rodzaju użytego preparatu), lekarz może dodać bezpośrednio do stosowanej mieszaniny środek znieczulający – lidokainę.
Po zabiegu
Pojawia się zaczerwienie, obrzęk, po pewnym czasie siniaczki. Wszystkie te objawy znikną po upływie tygodnia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeszcze przez kilka dni po zabiegu ostrzykiwane miejsca są tkliwe i odczuwa się dyskomfort – szczególnie gdy użyty został preparat z fosfatydylocholiną – Revital Celluform (wszystko dlatego, że w tkankach powstaje niewielki stan zapalny). Po podaniu Revital Celluform przez okres od czterech do ośmiu tygodni nie powinno się zażywać żadnych środków przeciwbólowych, bo wyhamowują reakcje i znacząco obniżają skuteczność zabiegu. Można natomiast miejscowo stosować maści przyspieszające gojenie i wchłanianie się siniaczków (np. z arniką). W dniu zabiegu nie zaleca się już kąpieli, a w ciągu kolejnych dni należy zrezygnować także z pływania w basenie. Od piątej doby zaleca się stosowanie zabiegów wspomagających, takich jak masaże limfatyczne, endermologia czy ultradźwięki. Najlepiej udać się
na nie trzy czy cztery razy.
Efekt
W przypadku preparatu z lecytyną (fosfatydylocholiną) pełen rezultat widoczny jest po trzech, czterech tygodniach. Wtedy należy pójść na kontrolę do lekarza. W przypadku cellulitu I stopnia powinien wystarczyć jeden zabieg. Przy zaawansowanym problemie należy go powtarzać w comiesięcznych odstępach (minimum to trzy zabiegi). Inne, nieco słabiej działające preparaty wymagają wykonania serii zabiegów (od 5 do 8).
Czas: W gabinecie spędzisz około godziny (łącznie ze znieczuleniem).
Cena: W zależności od dawki podanego preparatu i jego składu – od 200 zł do 3000 zł.
Co się wstrzykuje na cellulit:
Revital Celluform
– to nowoczesny preparat zawierający wyciąg z soi (bogaty w lecytynę, czyli fosfatydylocholinę, która wspomaga usuwanie tłuszczów), kwas deoksycholowy (wspomaga wchłanianie tłuszczów w jelicie), witaminę PP (obniża poziom cholesterolu, rozszerza naczynia krwionośne i podwyższa ciśnienie tętnicze).
Cellu Care – koktajl usprawniający metabolizm komórkowy, spalanie tłuszczu, krążenie krwi i limfy. W jego skład wchodzi m.in. kwas hialuronowy, kofeina oraz sole cynku, magnezu i kobaltu.

Zabieg: Revital Celluform i Revital Tonic
Testuje: Liliana Jungowska, 30 lat, Account Manager
Dr Barbara Jerschina: Lilka nie ma zaawansowanego cellulitu. Jeden zabieg Revital Celluform powinien dać zadowalający efekt.
Wrażenia: Najpierw został nałożony znieczulający krem Emla. Po 40 minutach zaczął się właściwy zabieg, czyli seria nakłuć. Czułam lekki dyskomfort, ale byłam dobrze znieczulona (doktor wymieszała wstrzykiwany preparat z lidokainą) i można było wytrzymać. Niestety, zaraz potem nastąpiła druga seria nakłuć – tym razem użyty został preparat Revital Tonic o działaniu ujędrniającym. Te zastrzyki bolały nieporównywalnie bardziej. Na szczęście pani doktor niezwykle szybko i sprawnie przeprowadziła zabieg. Potem miałam opuchnięte, pulsujące i gorące ciało. Stało się bardzo tkliwe – przez pierwsze trzy dni czułam je nawet w bezruchu. Czwartego dnia ból w bezruchu znikł, ale smarowanie ciała balsamem nadal nie było przyjemne. Kolejnego dnia mogłam już nawet usiąść na czymś twardym i nie odczuwałam dyskomfortu przy chodzeniu. Obrzęk i siniaki zniknęły po 10 dniach. Po upływie tygodnia ostrzykiwane miejsca nadal były trochę wrażliwe i jakby stwardniałe. Pierwsze efekty zobaczyłam dopiero w trzecim tygodniu po zabiegu. Skóra stała się gładsza, a bryczesy trochę się zmniejszyły. Nadal czekam na właściwy rezultat, tym bardziej że z braku czasu nie chodziłam na endermologię (zabieg wspomagający).
Cena: Revital Celluform – 400 zł, Revital Tonic – 400 zł/zabieg
Gdzie: SkinClinic Medical Day Spa, Warszawa, ul. Stawki 4b,
tel. 22 424 46 46, 22 635 43 53, www.skinclinic.pl


SmoothShapes
Samo podanie preparatu często jest niewystarczające. Dlatego lekarze zalecają dodatkowe, już kompletnie bezinwazyjne zabiegi, które zwiększą skuteczność terapii. Do najnowocześniejszych maszyn wykorzystywanych w redukcji cellulitu należy SmoothShapes. Urządzenie, które łączy w sobie działanie lasera, światła, masażu rolkami oraz próżni.
Jak to działa?
Urządzenie wykorzystuje dwie długości fal światła: jedna z nich penetruje tkanki i jest dokładnie absorbowana przez lipidy nagromadzone w tkance podskórnej. W rezultacie nieznacznie wzrasta temperatura i dochodzi do upłynnienia tłuszczu znajdującego się w komórkach. Drugi rodzaj fal zwiększa przepuszczalność błon komórkowych adipocytów (komórek tłuszczowych), aby upłynniony tłuszcz łatwiej mógł się nich wydostać. W tym samym czasie specjalne rolki wykonują dynamiczny drenaż, powodując przesunięcie się uwolnionego tłuszczu w kierunku systemu limfatycznego. Aby zwiększyć skuteczność penetracji światła, urządzenie wykorzystuje także ssanie.
Zabieg
Nie jest bardzo bolesny, ale przy zaawansowanym cellulicie, kiedy tkanki są wrażliwsze, może być mało komfortowy. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie siniaczki.
Zalecenia po zabiegu
SmoothShapes pomaga uwolnić tłuszcz z komórek, jednak fakt ten nie wystarczy do pozbycia się go z organizmu. Podczas terapii cellulitu wskazana jest aktywność fizyczna (nie musisz ćwiczyć intensywnie, ale dobrze, abyś codziennie ruszała się przez około 30 minut). Powinno się wypijać minimum dwa litry płynów dziennie oraz ograniczyć ilość spożywanego tłuszczu.
Czas: Zabieg trwa około 30 minut.
Cena: Od 300 zł, w zależności od liczby wykupionych zabiegów.

Zabieg: SmoothShapes
Testuje: Magda Błaszczak, 28 lat, dziennikarka
Dr Elżbieta Radzikowska: Połączenie mezoterapii antycellulitowej z zabiegiem SmoothShapes da wyraźną poprawę w krótkim czasie.
Wrażenia: Najpierw doktor dokładnie obejrzała i lekko pościskała skórę całego mojego ciała. Stwierdziła, że nie mam cellulitu z przodu ud, ale jest z tyłu, tuż pod pośladkami. Zaproponowała mi zabieg nowym urządzeniem SmoothShapes w połączeniu z mezoterapią z wykorzystaniem składników ujędrniających i wyszczuplających. Zabieg SmoothShapes okazał się bardzo przyjemny (zasnęłam), choć uprzedzano mnie, że może być trochę niekomfortowy. Kosmetyczka przesuwała głowicę po wybranych częściach ud – urządzenie zasysało skórę. Było to ledwo odczuwalne, a masaż głowicą mnie relaksował. Na każdą nogę poświęcono 10 minut (zabieg łącznie trwał 20 minut). Na koniec wykonano mi mezoterapię tych części ciała. Była zdecydowanie mniej przyjemna i trochę bolesna (pomimo znieczulenia). Zasugerowano mi skorzystanie z czterech zabiegów połączonych z mezoterapią. Efekt był widoczny już po pierwszej sesji – skóra stała się gęstsza i jędrniejsza, a dzięki temu cellulit mniej widoczny. Po mezoterapii poprawiło się też jej nawilżenie i odżywienie. Pomijając nieprzyjemne zastrzyki, to najprzyjemniejszy zabieg na cellulit, z którego korzystałam!
Cena: SmoothShapes – od 300 zł za obszar w zależności od wykupionego pakietu zabiegów, mezoterapia Cellu Care – około 600 zł/zabieg
Gdzie: Klinika La Perla, Warszawa, Łowicka 21b/1,
tel. 22 856 55 35, www.la-perla.pl

Zabiegi na ujędrnienie skóry
Kiedy już uda nam się schudnąć lub pozbyć miejscowych fałdek, często pojawia się kolejny problem – wiotkość skóry lub rozstępy. Na szczęście, istnieją sposoby na skuteczną likwidację także tych problemów.

Revital Tonic
To nowy preparat do mezoterapii. W przeciwieństwie do zastrzyków na cellulit – nie jest wprowadzany głęboko w skórę, ale podawany śródskórnie, czyli dokładnie na granicę naskórka i skóry właściwej.
Wskazania
Zwiotczała i pozbawiona witalności skóra, rozstępy.
Jak działa Revital Tonic?
Bazuje na czterech podstawowych substancjach: wyciągu z papai, bogatym w silne antyoksydanty i enzymy, ekstrakcie z melona, kwasie liponowym oraz N-acetylocysteinie. Mieszanina działa ochronnie na komórki skóry, zapobiegając ich uszkodzeniom i wspomagając ich sprawne funkcjonowanie. Dodatkowo same nakłucia stymulują skórę właściwą do produkcji kolagenu. Staje się ona bardziej gęsta i jędrna.
Zabieg
To seria nakłuć, odbywających się po wcześniejszym znieczuleniu skóry (np. kremem Emla). Lekarz, w zależności od problemu i efektu, jaki chce osiągnąć, dobiera odpowiedni układ zastrzyków. Zabieg jest trochę niekomfortowy, ale na szczęście trwa bardzo krótko.
Po zabiegu
Nie należy się kąpać, a jeśli pojawią się siniaczki, można skórę smarować maściami z arniką.
Efekt
Pierwszy pojawia się po trzech, czterech tygodniach, ale większa produkcja kolagenu trwa przez kilka miesięcy po zabiegu. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów warto powtórzyć zabieg kilkakrotnie.
Czas: Około godziny (w tym znieczulenie – około 40 minut).
Cena: Od 200 zł do 600 zł za zabieg, w zależności od ilości preparatu.

Zabieg: Revital Tonic
Testuje: Matylda Szczypiorowska, 30 lat, menadżerka
Dr Barbara Jerschina: Niestety, wiotkość skóry po dwóch ciążach jest u Matyldy dość znaczna. Ostrzykiwanie preparatem Revital Tonic powinno dać wyraźną poprawę jej napięcia.
Wrażenia: Na 30 minut przed zabiegiem nałożono mi krem znieczulający (po pewnym czasie skóra stała się jakby odrętwiała). Następnie
doktor sprawnie i szybko wstrzykiwała pod skórę płyn. Nakłucia wykonano jedno przy drugim w niewielkich odstępach, trochę przypominały szczepienie – czułam nieprzyjemne rozpieranie, ale do wytrzymania. Niestety, po zabiegu brzuch wyglądał okropnie. Czerwono-sine, spuchnięte ciało, wrażliwe na dotyk. Następnego dnia pojawiły się brzydkie czerwone ślady i lekka opuchlizna, dwa dni później trochę siniaków. Po czterech dniach po zabiegu właściwie nie było śladu. Po dwóch tygodniach skóra stała się gładsza, ale wciąż czekam na poprawę jej napięcia. Lekarka uprzedziła mnie, że proces zagęszczania skóry może potrwać nawet kilka miesięcy.
Cena: Około 350 zł
Gdzie: SkinClinic Medical Day Spa, Warszawa, ul. Stawki 4b,
tel. 22 442 46 46, 22 635 43 53, www.skinclinic.pl


eMatrix
W tej metodzie wykorzystywane jest działanie prądu bipolarnego o częstotliwości fal radiowych z efektem frakcjonowania. Dzięki specjalnej matrycy, składającej się z 64 maleńkich elektrod, uszkadza skórę punktowo, prowadząc do jej ablacji, czyli do odparowania tkanek. Ablacji towarzyszy mocny efekt grzania objętościowego głębszych warstw skóry. Skutek? Uruchomienie procesów gojenia się skóry oraz pobudzenie produkcji kolagenu i przebudowa istniejącego, który stracił już swoje właściwości.
Wskazania
Zabieg doskonale ujędrnia wiotką skórę, zwiększa jej gęstość i zwartość, np. po odchudzaniu, likwiduje nierówności, blizny, zmarszczki i rozstępy.
Przeciwwskazania
Ciąża, karmienie piersią, nowotwory, części metalowe w miejscu zabiegu, rozrusznik serca, tworzenie się blizn przerostowych. Jeśli w miejscu zabiegu miałaś podany wypełniacz z kwasu hialuronowego lub korzystałaś z dermabrazji laserowej, odczekaj przynajmniej trzy miesiące, zanim zdecydujesz się na zabieg eMatrix.
Przed zabiegiem
Nie musisz się specjalnie przygotowywać. Dodatkowo, w przeciwieństwie do zabiegów wykorzystujących promienie lasera, możesz mieć nawet mocno opaloną czy śniadą skórę. Nie ma ryzyka poparzenia naskórka.
Zabieg
Zawsze rozpoczyna się od konsultacji. Specjalista dobiera odpowiednie parametry urządzenia, w zależności od stanu skóry. Jeśli dominującym problemem jest brak jędrności i duża wiotkość, mocniej będzie działała składowa podgrzewania kolagenu, przy mniejszym udziale uszkadzania skóry. Jeśli jednak ważniejsze jest pozbycie się miejscowych nierówności, redukcja rozstępów czy blizn, wówczas wskazane jest silniejsze uszkodzenie naskórka (co zmusi go do intensywnej regeneracji i odnowy), a mniej istotne podgrzanie skóry. Niestety, zabieg nie należy do najprzyjemniejszych – trochę boli (im silniejsza ablacja, tym większy ból). Jednak stosowanie znieczulenia nie jest konieczne. Przed przyłożeniem głowicy skóra przecierana jest spirytusem, by zmniejszyć jej oporność i zapewnić odpowiednie działanie prądu. Następnie, miejsce przy miejscu, wykonywane są „strzały”. Czasem przed rozpoczęciem zabiegu specjalistka zaznacza obszar specjalnym markerem (w pozycji leżącej skóra inaczej się układa).
Po zabiegu
Pojawia się niewielki obrzęk i zaczerwienienie oraz punktowe strupki w miejscach, gdzie przykładana była głowica. Strupki wykruszają się stopniowo w ciągu kolejnych dni. Absolutnie nie powinno się ich rozdrapywać ani pomagać im odpaść. Przez 12 godzin po zabiegu nie wolno nic nakładać na skórę, po tym czasie można już stosować normalną pielęgnację balsamem.
Efekt
Końcowy pojawia się po miesiącu. W tym czasie następuje wygojenie miejscowych uszkodzeń i stymulacja miejsc z nimi sąsiadujących do produkcji kolagenu. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po sześciu tygodniach.
Czas zabiegu: W zależności od wielkości obszaru spędzisz w gabinecie
około 45 minut.
Cena: Jeden obszar – około 3000 zł.

Zabieg: eMatrix
Testuje: Beata Przybylińska, 34 lata, pracownik biura reklamy
Karolina Pociask: eMatrix daje bardzo dobre rezultaty w przypadku pojędrniania wiotkiej skóry, np. po odchudzaniu. U Beaty problem nie jest duży, a jeden zabieg powinien w zupełności wystarczyć do otrzymania zadowalających efektów.
Wrażenia: Po wstępnej konsultacji, oznaczeniu najbardziej wiotkich miejsc po wewnętrznej stronie ud i ustawieniu parametrów urządzenia rozpoczął się zabieg. Niestety, był dość mocno odczuwalny, choć ból jak najbardziej dało się wytrzymać. Pojedyncze „strzały” nie wydawały się wcale takie złe, ale ich kumulacja na jednej powierzchni była mocno odczuwalna. Dość szybko pojawiło się zaczerwienienie i obrzęk skóry (nie polecam obcisłych dżinsów, bo bardzo ocierały bolące miejsca). Jeszcze przez kilka godzin po zabiegu odczuwałam pieczenie i lekki ból, ale były do zniesienia. Po dwóch dniach zniknęło zaczerwienienie i pojawiły się liczne strupki (maleńkie, ciemne kropki). Po trzech tygodniach nie było już śladu po zabiegu. Fajnie, że zabieg w żaden sposób nie ograniczał mojego codziennego funkcjonowania – mogłam się kąpać i delikatnie myć. Mam nadzieję, że efekt napiętej, jędrniejszej skóry utrzyma się jeszcze przez wiele miesięcy.
Cena: 3000 zł
Gdzie: Kształtosfera Technologia Piękna, Warszawa, ul. Filtrowa 30/28, tel. 22 425 25 28, 604 496 321, www.ksztaltosfera.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 miesięcy temu
moim sprawdzonym zabiegiem jest Icoone, który robiłam w estetica nova na opaczewskiej, zabieg GE-NIAL-NY! ciało jest wymasowanie, najfajniej ze zabieg drenuje całe ciało, też ramiona całe nogi, a później wybiera sie dwa najwazniejsze wskazania, to naprawdę istotne jak wiem ze place za określony rezultat :)