POLECAMY

Stulejka - czy zawsze wymaga leczenia?

Stulejka, nabyta lub wrodzona wada napletka u chłopców, jest naturalna jedynie do 2. roku życia. Potem stulejkę należy koniecznie leczyć. Czasem niezbędna jest operacja stulejki, polegająca na plastyce napletka. Jak leczyć stulejkę? Kiedy należy wykonać zabieg?
Stulejka - czy zawsze wymaga leczenia?

Czym jest stulejka?

Stulejka jest wrodzoną lub nabytą wadą, dość często występującą u chłopców. Jest to  zwężenie otworu napletka uniemożliwiające jego odprowadzenie. Rozpoznana w wieku młodzieńczym lub dorosłym, zawsze wymaga leczenia czyli operacji. Jednak jeżeli stulejka pojawia się u niemowlaka, a tym bardziej noworodka, może być odmianą fizjologii.

Kiedy stulejka staje się problemem?

Stulejka może być fizjologią do 2. roku życia. U małych chłopców częste jest przyklejanie się napletka do żołędzi, zwłaszcza w pierwszym roku życia. U noworodków i niemowląt stulejkę rozpoznaje się dopiero wtedy, kiedy napletka nie udaje się odprowadzić na tyle, aby uzewnętrznić ujście cewki moczowej – w takich sytuacjach konieczne jest leczenie operacyjne, bez względu na wiek. U chłopców powyżej 2. roku życia napletek powinien być odprowadzany. Jeśli tak nie jest konieczna jest konsultacja urologiczna. Niestety często się zdarza, że rodzice nie zauważają problemu. Dużą rolę we właściwym rozpoznaniu stulejki odgrywa lekarz pediatra – zawsze podczas badania chłopca lekarz powinien sprawdzić czy napletek jest odprowadzalny.

Przeczytaj: Stulejka w okresie dojrzewania

Operacja stulejki

Jeśli rozpoznanie stulejki potwierdza się, należy wykonać zabieg operacyjny, który najczęściej polega na obrzezaniu lub plastyce napletka. Nie należy odprowadzać napletka na siłę – może to spowodować uszkodzenie jego struktur oraz następcze bliznowacenie, co spowoduje, że ujście napletka jeszcze bardziej się zmniejszy.

Czy stulejkę trzeba leczyć?

Nie można pozostawiać stulejki bez leczenia, gdyż predysponuje ona do powstania stanu zapalnego nie tylko żołędzi, ale także cewki moczowej, co może być przyczyną nawracających infekcji dróg moczowych. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do groźnego zatrzymania moczu.

Czasami, w przypadku niewielkiej stulejki możliwe jest stosowanie maści ze sterydem lub łagodne naciąganie napletka w czasie gorącej kąpieli.

Stulejka to nie tylko defekt kosmetyczny, ale czasami źródło poważnych problemów z drogami moczowo-płciowymi. Stulejka w wieku dorosłym ponadto może być przyczyną trudności podczas stosunków seksualnych. Każda stulejka rozpoznana powyżej 2 roku życia wymaga leczenia, a każde jej podejrzenie powinno skłonić do wizyty u doświadczonego urologa.

Polecamy: Stulejka - pokonać problem

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 tygodnie temu
Polecam poradnik ze strony stulejkawdomu.pl Pomógł mi wyleczyć stulejkę w tydzień :)
/8 miesięcy temu
Witam. Proszę nie czytać wiadomości typu stulejkę trzeba usunąć chirurgicznie. Ja miałem stulejkę mocną.Umówiłem się na wizytę u specjalisty.Czas oczekiwania trzy tygodnie.Oczywiście skierowanie od lekarza rodzinnego.Lekarz rodzinny zaleci mi ćwiczenia.Dodał "przecież to tylko skóra".Na początku nie moglem ściągnąć napletka poniżej 5 mm.Po tygodniu ćwiczeń napletek zaczął schodzić ale nie do końca.Po 10 dniach wszystko jest już O.K. Na początku nawet nie ukazywała się żołądź.Teraz jest o.k.Trochę jeszcze uwiera ale na szczęście odwołałem wizytę,które miała skończyć się salą chirurgiczną. Mi pomogła ciepła woda i noszenie rajstop.Rajstopy cały czas powoduję ruch narządu.Nie ma co się krępować.Mężczyźni na świecie noszą rajstopy i są takowe produkowane w Polsce.Ponoć taka moda. Ja jako osoba religijna dodatkowo się modliłem.Może kto nie uwierzy ale modlitwa była przełomem ponieważ po godzinie od niej napletek zszedł mi prawie cały. Pozdrawiam i proponuję zapomnieć o okaleczaniu.Lekarze proponują zabiegi bo mają z tego pieniądze.Nie robią tego dla prawdy ale kasy. Nie okaleczajcie się.Proszę zobaczyć jak wygląda obrzezany członek a przejdzie wam.
/11 miesięcy temu
Hej
POKAŻ KOMENTARZE (5)