Jak rozpoznać i leczyć stulejkę u dzieci?

Choroby intymne dzieci to nadal temat bardzo wstydliwy. Warto jednak, żebyś wiedziała jak zadbać o zdrowie intymne swojego dziecka
Jak rozpoznać i leczyć stulejkę u dzieci? fot. Fotolia
Choroby intymne dzieci to nadal bardzo wstydliwy temat. Ponieważ lekarze rzadko wspominają o objawach chorób intymnych dzieci, ważne żebyś sama wiedziała jak je rozpoznać. Tak jest w przypadku stulejki - schorzenia dotykającego małych chłopców. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o stulejce u chłopców:

Stulejka - co to takiego?


Stulejka to schorzenie dotyczące zdrowia przede wszystkim małych chłopców, ale zdarza się, że może dotknąć również dorosłych mężczyzn w dowolnym momencie życia. Polega na zbyt dużym zwężeniu ujścia napletka, przez co zsunięcie go z żołędzi jest bardzo bolesne, lub w ogóle niemożliwe.

Pamiętaj jednak, że u niemowląt i chłopców do 2 - 3 lat stulejka jest naturalnym stanem fizjologicznym - napletek jest w naturalny sposób sklejony z żołędzią za pomocą mastki i nie da się go całkowicie ściągnąć. Dopiero gdy mimo dojrzewania organizmu (po 3 roku życia) stan ten się nie zmienia, możesz zgłosić się na kontrolę do pediatry.

Popularne "domowe" sposoby jak rozciąganie stulejki i stosowanie gorących okładów nie są polecane. Jeśli lekarz rzeczywiście zdiagnozuje stulejkę i tak będzie potrzebny zabieg, a próbując wyleczyć ją sama możesz uszkodzić napletek dziecka i zrobić mu krzywdę na całe życie.

Na czym polega leczenie stulejki?


Leczenie stulejki polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego przez usunięcie części lub całości napletka. W łagodnych przypadkach stulejki można przeprowadzić zabieg plastyczny polegający na poszerzeniu ujścia napletka

Czym grozi nieleczona stulejka?


Stulejka uniemożliwia zsunięcie napletka z żołędzi penisa, a tym samym prawidłową jego higienę. Sprzyja rozwojowi infekcji intymnych i groźnych dla życia i zdrowia powikłań. U dorastających chłopców i dorosłych mężczyzn może dodatkowo sprzyjać obniżenie samooceny i zaburzenia zdolności do aktywności seksualnej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)