POLECAMY

Promienie UV groźne także zimą. Jak się przed nimi chronić?

Przed promieniowaniem UV chronimy się przede wszystkim latem, jednak zimą zapominamy o tym zdrowym przyzwyczajeniu. To duży błąd, ponieważ także w tęgie mrozy jesteśmy narażeni na niekorzystny wpływ promieni UV. Warto więc zwrócić uwagę, czy stosowany przez nas zimowy krem zawiera dodatkowo filtry UV.

Wpływ słońca na skórę

Przez cały rok jesteśmy poddawani działaniom promieniowania UVA, odpowiedzialnego za alergie i starzenie się skóry. Z kolei dzięki promieniowaniu UVB, możemy cieszyć się piękną opalenizną, ale jeśli przesadzimy z opalaniem, możemy zmagać się z oparzeniami. Jednak najgroźniejsze są promienie UVA, które powodują utratę kolagenu, co prowadzi do pojawiania się przedwczesnych zmarszczek. Nadmierna ekspozycja na tego rodzaju promieniowanie sprzyja także powstawaniu przebarwień i zmian skórnych, które mogą prowadzić do rozwoju czerniaka.

Dlaczego promieniowanie UV jest groźne zimą?

Śnieg odbija nawet 90% światła, które dociera do jego powierzchni. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza oddziaływanie to zwiększa się. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna szczególnie w górach. Kremy, które chronią przed promieniami UV są przeznaczone właśnie dla narciarzy, snowboardzistów i każdego, kto w większość mroźnych dni przebywa na świeżym powietrzu.

Warto wiedzieć: Jak pielęgnować dłonie zimą?

Ochrona przeciwsłoneczna zimą

Zimą większość z nas od stóp do głów ubiera się na tzw. cebulkę, w związku z tym twarz, a często także dłonie, stają się najbardziej podatne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Niestety, wiele kosmetyków chroni tylko przed promieniami UVB, natomiast w małym stopniu zabezpiecza skórę przed promieniami UVA, które uszkadzają DNA komórek. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy nasz zimowy krem zapewni nam odpowiednią ochronę przed słońcem.

Zimą pamiętaj także o ochronie ust przed szkodliwym promieniowaniem. Zawsze miej w kieszeni pomadkę z filtrem UV.

Jak nakładać kremy ochronne zimą?

Obowiązuje ta sama zasada, co latem: krem nakładaj ok. 20 minut przed wyjściem z domu. Zimą nie smaruj twarzy na świeżym powietrzu – stok to nie plaża. Krem, zamiast wchłonąć i chronić naszą skórę, zamarznie i niepotrzebnie ją uszkodzi.

Osłaniaj śmiało ciało

Ubierając się na "cebulkę" nie zapominajmy o dłoniach i twarzy. Nie bójmy się osłaniać szalikiem naszych nosów i zakrywać czapką uszu. Uchroni nas to przed wyziębieniem, odmrożeniem, a także przed bardziej oczywistymi skutkami, jak podrażnieniem skóry i jej pękaniem. Na stokach nie wstydźmy się zakładać kominiarek. Strój noszony w pracy przez antyterrorystów ochroni nas nie tylko przed słońcem, lecz także mroźnym wiatrem.

Polecamy: Jak pielęgnować wargi?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)