Promienie UV groźne także zimą. Jak się przed nimi chronić?

Przed promieniowaniem UV chronimy się przede wszystkim latem, jednak zimą zapominamy o tym zdrowym przyzwyczajeniu. To duży błąd, ponieważ także w tęgie mrozy jesteśmy narażeni na niekorzystny wpływ promieni UV. Warto więc zwrócić uwagę, czy stosowany przez nas zimowy krem zawiera dodatkowo filtry UV.
/ 20.02.2013 12:17

Wpływ słońca na skórę

Przez cały rok jesteśmy poddawani działaniom promieniowania UVA, odpowiedzialnego za alergie i starzenie się skóry. Z kolei dzięki promieniowaniu UVB, możemy cieszyć się piękną opalenizną, ale jeśli przesadzimy z opalaniem, możemy zmagać się z oparzeniami. Jednak najgroźniejsze są promienie UVA, które powodują utratę kolagenu, co prowadzi do pojawiania się przedwczesnych zmarszczek. Nadmierna ekspozycja na tego rodzaju promieniowanie sprzyja także powstawaniu przebarwień i zmian skórnych, które mogą prowadzić do rozwoju czerniaka.

Dlaczego promieniowanie UV jest groźne zimą?

Śnieg odbija nawet 90% światła, które dociera do jego powierzchni. Wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza oddziaływanie to zwiększa się. Dlatego ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna szczególnie w górach. Kremy, które chronią przed promieniami UV są przeznaczone właśnie dla narciarzy, snowboardzistów i każdego, kto w większość mroźnych dni przebywa na świeżym powietrzu.

Warto wiedzieć: Jak pielęgnować dłonie zimą?

Ochrona przeciwsłoneczna zimą

Zimą większość z nas od stóp do głów ubiera się na tzw. cebulkę, w związku z tym twarz, a często także dłonie, stają się najbardziej podatne na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Niestety, wiele kosmetyków chroni tylko przed promieniami UVB, natomiast w małym stopniu zabezpiecza skórę przed promieniami UVA, które uszkadzają DNA komórek. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy nasz zimowy krem zapewni nam odpowiednią ochronę przed słońcem.

Zimą pamiętaj także o ochronie ust przed szkodliwym promieniowaniem. Zawsze miej w kieszeni pomadkę z filtrem UV.

Jak nakładać kremy ochronne zimą?

Obowiązuje ta sama zasada, co latem: krem nakładaj ok. 20 minut przed wyjściem z domu. Zimą nie smaruj twarzy na świeżym powietrzu – stok to nie plaża. Krem, zamiast wchłonąć i chronić naszą skórę, zamarznie i niepotrzebnie ją uszkodzi.

Osłaniaj śmiało ciało

Ubierając się na "cebulkę" nie zapominajmy o dłoniach i twarzy. Nie bójmy się osłaniać szalikiem naszych nosów i zakrywać czapką uszu. Uchroni nas to przed wyziębieniem, odmrożeniem, a także przed bardziej oczywistymi skutkami, jak podrażnieniem skóry i jej pękaniem. Na stokach nie wstydźmy się zakładać kominiarek. Strój noszony w pracy przez antyterrorystów ochroni nas nie tylko przed słońcem, lecz także mroźnym wiatrem.

Polecamy: Jak pielęgnować wargi?

Redakcja poleca

REKLAMA