Magia wody termalnej – czy warto jej używać?

Kosmetyki/fot. Fotolia
W aptece można spotkać kosmetyki z napisem Eau Thermale, najczęściej w postaci aerozoli. Jakie mają zastosowanie i przez kogo mogą być stosowane wody termalne? Poniższy artykuł powinien wyjaśnić wszystkie tajemnice kosmetycznych wód źródlanych.
/ 22.05.2012 11:54
Kosmetyki/fot. Fotolia

Czym są wody termalne?

Wody termalne są wykorzystywane w kosmetykach już od kilkudziesięciu lat. W ich skład wchodzą liczne minerały, takie jak krzem, magnez, potas, siarka, czy wapń.

Wody termalne mają właściwości kojące, delikatnie ściągające, przeciwzapalne, uelastyczniające naskórek, neutralizują działanie wolnych rodników. Ich głównym przeznaczeniem jest łagodzenie podrażnień i zaczerwienień, wspomaganie leczenia trądziku, a także łuszczycy.

Naturalna temperatura wód termalnych jest wyższa od średniej temperatury powietrza (co najmniej 20 st. C).

Dostępne w polskich aptekach wody termalne w sprayu pochodzą ze źródeł zlokalizowanych za granicą, a także w Polsce. Różne źródła pozyskiwania wód termalnych powodują różnice w składzie pomiędzy preparatami różnych producentów, co wiąże się z różnicami we właściwościach leczniczych i zastosowaniu.

Do czego?

Na półkach aptecznych, prócz preparatów wody termalnej w postaci sprayu, można znaleźć całe serie kosmetyków na bazie wody termalnej. Preparaty tego typu znakomicie nadają się do nawilżania skóry twarzy, zwłaszcza w ciepłe dni.

Wodę termalną można zastosować także przy zmywaniu makijażu, do łagodzenia podrażnień, na zaczerwienioną skórę, na oparzenia słoneczne, po goleniu. Niektóre z nich, zwłaszcza te produkowane w wysoce sterylnych warunkach, mogą być stosowane u dzieci w pieluszkowym zapaleniu skóry.  

Zobacz też: Czym są kosmeceutyki?

Jak użyć?

Po spryskaniu twarzy po 2-3 minutach należy delikatnie osuszyć cerę czystym ręcznikiem, chusteczką lub płatkiem kosmetycznym. Gdy nie osuszy się nadmiaru wody termalnej, na skutek parowania może dojść do wyciągnięcia wody ze skóry i podrażnienia naskórka.

Wody termalnej w aerozolu nie należy wstrząsać przed użyciem, gdyż gaz nośny może wyczerpać się przed zużyciem całej wody.

Najczęściej wykorzystywany w aerozolach wód termalnych gaz nośny, azot, jest obojętny dla środowiska naturalnego, niepalny i nieszkodliwy dla warstwy ozonu.

Zobacz też: Domowa pielęgnacja skóry szyi i dekoltu

Autor: mgr farm. Kamil Szymczak

Redakcja poleca

REKLAMA