Olej neem pozyskiwany jest z nasion tropikalnego drzewa neem znanego również jako miodla indyjska. To kosmetyczny cud. W Indiach określany jest jako „sarva Roga nivarini”, co oznacza „lekarstwo na wszystkie dolegliwości”.
Olej neem działa od stop do głów m.in. intensywnie nawilża skórę; działa przeciwzmarszczkowo pomaga w walce z trądzikiem i grzybicą, przyspiesza wzrost włosów oraz hamuje ich wypadanie. Chociaż nie jest o nim tak głośno jak np. o oleju arganowym, oleju lnianym, czy olejku z drzewa herbacianego, zdecydowanie warto dodać go do swojej domowej apteczki.
Olej neem bogaty jest w kwasy tłuszczowe, takie jak: kwas linolowy, kwas oleinowy i kwas palmitynowy, nimbidynę, witaminę C, witaminę E, trójglicerydy i przeciwutleniacze. Wykazuje silnie właściwości antyseptyczne, antybakteryjne i przeciwzapalne. Aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści, wybieraj tylko oleje tłoczone na zimno.
Spis treści:
- Olej neem na skórę — jak działa?
- Olej neem na skórę — jak stosować?
- Olej neem na włosy — jak działa?
- Olej neem na włosy — jak stosować?
Olej neem na skórę — jak działa?
Olej neem na skórę — efekty stosowania:
- głęboko nawilża skórę;
- odżywia;
- spłyca zmarszczki;
- redukuje blizny i przebarwienia;
- leczy trądzik;
- przyspiesza gojenie się ran;
- reguluje produkcję sebum;
- pomaga w walce z egzemą, łuszczycą i grzybicą.
Olej tsubaki - jak go stosować i jakie daje efekty?
Olej neem na skórę — jak stosować?
Olej neem jest bardzo silny, dlatego najlepiej łączyć go z innymi olejami bazowymi, mieszać z wodą lub dodawać niewielką ilość do kremu, serum lub balsamu do ciała.
Olej neem bardzo dobrze działa w połączeniu z olejem z nasion z dzikiej róży (przyspieszy regenerację naskórka) oraz z olejkiem z drzewa herbacianego — pomoże w walce z trądzikiem.
WAŻNE: przed zastosowaniem wykonaj próbę uczuleniową. Jeśli zauważysz działania niepożądane np. swędzenie, pieczenie, zaczerwienie, odstaw produkt.
fot. Olej neem/ Adobe Stock, aakriti
Olej neem na włosy — jak działa?
Olej neem na włosy — efekty stosowania:
- zmniejsza łupież,
- silnie nawilża skórę głowy,
- łagodzi stany zapalne,
- stymuluje wzrost włosów,
- wzmacnia włosy,
- wyrównuje poziom pH skóry głowy,
- zapobiega przedwczesnemu siwieniu.
Olej neem na włosy — jak stosować?
Olejek neem szczególnie polecany jest dla włosów suchych, matowych, zniszczonych zabiegami. Ostrożnie powinny stosować go osoby z cienkimi, słabymi włosami — może je obciążać.
Olej neem na włosy — wcierka na porost włosów
Olej neem najczęściej stosowany jest jako wcierka. Rozcieńcz go w proporcjach 1:1 z olejem bazowym np. olejem z awokado, kokosowym lub ze słodkich migdałów i wmasuj w skórę głowy. Pozostaw na ok. 30 minut, następnie zmyj i umyj włosy szamponem. Dla najlepszych efektów stosuj 2-3 razy w tygodniu.
Olej neem jako odżywka na końcówki
Kilka kropli olejku rozprowadź na umytych, lekko wilgotnych włosach. Będą łatwiej się rozczesywać i pięknie błyszczeć.
Olej neem jako dodatek do kosmetyków
Jeśli twoje pasma się puszą, są szorstkie lub matowe, dodaj 1-2 krople olejku neem do ulubionego szamponu/odżywki/maseczki.
Czytaj także:
Olej musztardowy na włosy: jak działa i jak go stosować?
Olej z pestek winogron na skórę i włosy: jak działa, jak stosować i jaki wybrać?