POLECAMY

Kto może zostać tatuatorem?

Dobre zarobki, ciekawa praca, fajne hobby – to Twoje pierwsze skojarzenia związane z zawodem tatuatora? Myślisz, że wystarczy umieć rysować? Czy wiesz, że tatuator powinien znać podstawy anatomii człowieka i cechować się niezwykłą dokładnością? Dowiedz się, co należy zrobić, by móc pracować w tym zawodzie.
Kto może zostać tatuatorem?

Krok pierwszy: umiejętności

Tatuatorzy to artyści. Aby pracować w studiu tatuażu, trzeba umieć rysować. Wielu mistrzów tego fachu ukończyło odpowiednie szkoły, w tym studia plastyczne. Niekiedy realizują się też w innych dziedzinach sztuki, jak chociażby w malarstwie.

Osoby, które nie czują się pewnie w kwestiach plastycznych, mogą skorzystać ze specjalnych kursów (oferty szkół plastycznych). Istnieją specjalne akademie dla chcących pracować jako tatuatorzy.

Można zapisać się np. na kurs rysowania, którego koszt wynosi ok. 500 zł. Zazwyczaj podczas takich kursów prowadzone są zajęcia z zakresu kompozycji, konstrukcji, perspektywy czy światłocienia.

Znajomość sprzętu

To nieodzowny element pracy tatuatora. Musi on wiedzieć, jakie dobrać igły do danej techniki, do malunku i do miejsca, gdzie wykona tatuaż. Poza tym powinien znać się na tuszach, które są w ofercie salonu, a także na sterylizacji (kiedy i jak ją wykonać).

Anatomia człowieka

Tatuator powinien posiadać wiedzę dotyczącą anatomii człowieka. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w zakresie tatuowania intymnych części ciała. Niewiedza może narazić klienta na uszczerbek na zdrowiu.

Ponadto tatuator musi wiedzieć, jak pielęgnować skórę przed, a tym bardziej po wykonaniu tatuażu. Odpowiednie wskazówki mogą ustrzec daną osobę chociażby przed infekcją. Poza tym tatuator powinien wiedzieć, co zrobić, gdy w trakcie zabiegu dojdzie np. do krwawienia.

W Twoich rękach bezpieczeństwo klienta

Mistrz tatuażu nie może pozwolić sobie na nie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Powinien dokładnie zabezpieczać i przechowywać sprzęt, a także zawsze poddawać go sterylizacji. Musi zadbać, by w salonie panował porządek, by były w nim odpowiednie produkty do pielęgnacji. Priorytetem jest zdrowie klienta. To kolejny dowód na to, że zawód ten mogą wykonywać osoby odpowiedzialne i dobrze zorganizowane.

Zobacz też: Tatuaż - gdzie najbardziej boli?

Jesteś cierpliwy?

Poza tym osoba, która chciałaby zawodowo zajmować się tatuowaniem, powinna być cierpliwa. Tatuowanie może trwać nawet kilka godzin.

Tatuator powinien wykonywać swoją pracę z niezwykłą dokładnością i precyzją. Musi bowiem pamiętać, że jego kariera opiera się w dużej mierze na kontaktach z klientami. Ich opinia może mu pomóc lub zaszkodzić. Zazwyczaj osoba, która decyduje się na wykonanie tatuażu, najpierw zasięga opinii wśród swoich znajomych i najczęściej wybiera się do sprawdzonego i godnego polecenia studia tatuażu.

Praktyka – to może być przydatne!

Osoba, która marzy o tym, by zostać tatuatorem, musi przygotować się na ciężką pracę i mnóstwo nauki. Wystarczy posłuchać historii kilku mistrzów tego fachu, by zrozumieć, że to praca satysfakcjonująca, ale też wiele wymagająca. Przede wszystkim warto jak najszybciej udać się do salonu tatuażu i porozmawiać, czy moglibyśmy choć raz na jakiś czas przyjść, poobserwować tatuatorów przy pracy... Bezpłatne praktyki, przed którymi wiele osób się broni, mogą okazać się bezcenne.

Kolejnym, bardzo ważnym etapem, są wyjazdy za granicę. Warto zgłosić się do dobrego zagranicznego studia i również na zasadzie praktyk zdobywać doświadczenie. Dzięki takim podróżom obecnie jedni z najlepszych tatuatorów w Polsce udoskonalili swoją technikę, zauważyli, w czym mają braki i ile pracy jeszcze przed nimi.

Konwencje, zawody...

Podczas specjalnych imprez dotyczących tatuaży można nie tylko nawiązać kontakty w branży, co dla młodych adeptów tego zawodu może okazać się bardzo istotne, ale także (i przede wszystkim) można podpatrywać mistrzów przy pracy i również w ten sposób uzupełniać braki, uświadomić sobie, co powinniśmy ulepszyć, by być jeszcze lepszym tatuatorem. Takie imprezy to kopalnia inspiracji.

Powyższe informacje dowodzą, że tatuatorem może zostać osoba odpowiedzialna, cierpliwa, chętna do nauki, nie mająca problemów z komunikacją, potrafiąca rysować.... Jednak przede wszystkim mająca pasję.

Zobacz też: Tatuaże gwiazd

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/9 miesięcy temu
witam tatuowaniem zajmuje się od 14 lat. potrafię wykonać od najprostszych tribali po portrety. tatuuje zarówno w kolorze jak i tradycyjnie w odcieniach szarości lecz najbardziej lubię wykonywać tatuaże czarne w odcieniach szarości. używam profesjonalnego sterylnego sprzętu. pracowałem już jako tatuażysta-tatuator (zwał jak zwał) mimo to od 7 lat nie mogę znaleźć pracy w swoim fachu... myślałem nad otworzeniem własnego studia ale dowiedziałem się że dostanie na to dotacji jest w ręcz niemożliwe ponieważ w urzędzie pracy nie ma sklasyfikowanego takiego zawodu jak tatuażysta-tatuator.... jakieś rady???
/2 lata temu
dwa tak skrajne zawody mozesz wykonywać
/2 lata temu
Witam czy ktoś się orientuje czy można wykonywać dwa zawody tatuatorka i zajmowac sie kosmetologią w jednym ?