Pożyczasz cążki lub nożyczki mamie, siostrze, koleżance? To duży błąd. Zobacz, czym może to grozić

nożyczki do skórek fot. Adobe Stock, Rido
Wycinanie czy odpychanie metalowym kopytkiem skórek to bardzo popularny zabieg. Robimy to często samodzielnie w domu, bez wizyt w salonie kosmetycznym. Jeśli wiesz, jak wycinać skórki - nie zrobisz sobie krzywdy. Jednak jeśli z jednych cążek lub nożyczek korzystasz ty, twoja mama, siostra lub koleżanka - to już duży błąd.
/ 20.04.2024 07:57
nożyczki do skórek fot. Adobe Stock, Rido

Cążki i nożyczki to narzędzie, które większość osób ma w domu, podobnie jak metalowe kopytko (choć sporo osób preferuje drewniane jednorazowe patyczki). Jeśli jednak w twoim domu są jedne naczelne cążki dla całej rodziny, zobacz, czym może się to skończyć.

Spis treści:

  1. Dlaczego nie wolno pożyczać cążek ani nożyczek?
  2. Jak prawidłowo wycinać skórki?
  3. Jak usunąć skórki bez nożyczek ani cążek?

Dlaczego nie wolno pożyczać cążek ani nożyczek?

Metalowe narzędzia do paznokci powinny być odpowiednio czyszczone, jeśli mają być używane na wielu osobach. Jeśli wycinasz sobie skórki przy pomocy cążek lub nożyczek, zostawiasz na ostrzach mikroskopijne fragmenty swojego naskórka. Przetarcie narzędzia chusteczką nasączoną płynem do dezynfekcji nie gwarantuje to ich sterylności.

Dodatkowo podczas takiego zabiegu możesz się zaciąć, a więc przerwać ciągłość naskórka, tworząc ranę (bardziej lub mniej czerwoną i krwawiącą). Grozi to zakażeniem innych osób infekcjami i stanami zapalnymi, ale także chorobami, takimi jak WZW A oraz HIV. Argument o tym, że "przecież to rodzina, nikt nie jest chory" jest bezwartościowy. W obrębie rodziny również może dojść do zakażeń i infekcji spowodowanych używaniem niesterylnych, brudnych narzędzi, na których zostają niewidoczne gołym okiem ślady krwi czy naskórka.

wycinanie skórek

fot. Pożyczanie cążek koleżance może skończyć się bardzo źle/Adobe Stock, starush

Kiedy można używać wspólnych cążek?

Jedynie prawidłowa dezynfekcja i sterylizacja narzędzi pozwala używać metalowych cążek, nożyczek czy kopytek na wielu osobach. Autoklaw jednak to dość wysoki koszt (ok. 5-8 tysięcy złotych), dlatego jeśli z jednego narzędzia ma korzystać kilka osób, warto oddawać je do profesjonalnej sterylizatorni albo zaprzyjaźnionego salonu kosmetycznego, gabinetu dentystycznego, studia tatuażu, etc.

W domowych warunkach jednak o wiele lepiej jest mieć swoje prywatne cążki, nożyczki i kopytka albo korzystać z narzędzi jednorazowych (np. drewnianego patyczka). Warto pamiętać też o regularnej dezynfekcji narzędzi w specjalnym płynie (jego koszt to ok. 30 złotych i można go używać bez specjalnych myjek).

Jak prawidłowo wycinać skórki?

Aby bezpiecznie wyciąć skórki, najpierw delikatnie odsuń je kopytkiem albo drewnianym patyczkiem. Rób to delikatnie i nie wciskaj narzędzia mocno pod skórkę - możesz w ten sposób uszkodzić paznokieć. Mocno przylegające i wyjątkowo uporczywe skórki możesz wcześniej zmoczyć wodą lub zastosować specjalny płyn zmiękczający skórki.

Następnie cążki lub nożyczki przyłóż tak, aby w ostrzu znalazła się tylko odsunięta, martwa skórka. Tnij małymi, ostrożnymi ruchami, powoli przesuwając się dalej i dalej. Nie dociskaj też narzędzia do płytki i nie przesuwaj go po niej - tak też możesz uszkodzić płytkę.

Najlepiej, jeśli całą skórkę uda ci się odciąć w jednym kawałku. Tak wykonany manicure będzie wyglądał świeżo i przede wszystkim będzie bezpieczny.

Ważne jest także to, aby cążki lub nożyczki były ostre - tego narzędzia nie wolno używać do obcinania paznokci, cięcia papieru ani nawet powietrza. Tępe narzędzie wymień na nowe albo oddaj do ostrzenia profesjonalnej firmie.

pożyczanie cążek

fot. Jak usunąć skórki/Adobe Stock, marozzau

Jak usunąć skórki bez nożyczek ani cążek?

Manicure bez wykorzystania metalowych narzędzi nazywa się manicurem biologicznym lub bezcążkowym. Podczas tego zabiegu korzysta się jedynie z narzędzi jednorazowych, ewentualnie plastikowych (które również należy dezynfekować i sterylizować jeśli chcesz się nimi dzielić).

W jaki sposób usunąć skórki bez nożyczek ani cążek? Przyda ci się specjalny płyn, czyli keratolityk. Uwaga! Nie każdy preparat do zmiękczania i usuwania skórek można tak nazwać. Keratolityk będzie miał w składzie wodorotlenek potasu pod nazwą potassium hydroxide lub caustic potash.

Preparat ten skutecznie rozpuszcza skórki, które następnie wystarczy lekko "zeskrobać" patyczkiem i umyć dłonie.

WAŻNE! Stosując keratolityk, bardzo ważne jest, aby nałożyć go na paznokcie na 5-7 sekund, a następnie spryskać wodą albo zetrzeć morką chusteczką dla dzieci. Inaczej będzie wciąż działał i może negatywnie wpłynąć na płytkę lub skórę dookoła paznokci.

Czytaj także:
Olejowanie paznokci
Clean girl nails
Jak usunąć żel z paznokci?

Redakcja poleca

REKLAMA