Czy wiesz, jak czyścić narzędzia do paznokci? Zobacz, na czym polega prawidłowa dezynfekcja przyborów do manicure

jak dezynfekować narzędzia do paznokci fot. Adobe Stock, Ihor
Kiedy dezynfekować, a kiedy sterylizować narzędzia do paznokci? Czym różnią się te dwie metody. Niestety wiele osób (w tym też doświadczonych stylistek) uważa, że dezynfekcja narzędzi w zupełności wystarczy. Jak czyścić przybory do paznokci w domu, jeśli robisz manicure tylko sobie albo bliskim?
/ 13.03.2023 05:16
jak dezynfekować narzędzia do paznokci fot. Adobe Stock, Ihor

Jak wygląda prawidłowa dezynfekcja przyborów do manicure w domu? Jeśli robisz paznokcie tylko sobie, wystarczy regularne czyszczenie narzędzi w specjalnym płynie do dezynfekcji. Jeśli jednak z twoich domowych "usług" korzysta także mama, ciocia czy przyjaciółka, musisz zaopatrzyć się w sterylizator lub zorganizować własne narzędzia dla każdej z osób, której malujesz paznokcie. Dotyczy to zarówno manicure tradycyjnego, hybrydowego, jak i przedłużania paznokci.

Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest dezynfekcja (lub sterylizacja) domowych narzędzi do paznokci. Nieprawidłowa higiena może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, nawet jeśli robisz paznokcie tylko sobie.

Spis treści:

  1. Dezynfekcja a sterylizacja
  2. Myjka ultradźwiękowa do dezynfekcji
  3. Jak dezynfekować przybory do paznokci?
  4. Sterylizacja narzędzi

Dezynfekcja a sterylizacja narzędzi: czym to się różni?

Wiele osób myśli, że sterylizacja i dezynfekcja narzędzi to w zasadzie to samo. To duży błąd. W rzeczywistości to dwa różne procesy. W przypadku dezynfekcji stosuje się płyny biobójcze, które usuwają część patogenów z powierzchni cążek, nożyczek, metalowych kopytek do odsuwania skórek, a także frezów.

Nie są one jednak w pełni skuteczne wobec patogenów, które określane są jako odporne na działanie tego typu preparatów. Aby w całości pozbyć się wszelkich drobnoustrojów, potrzebna jest bardzo wysoka temperatura. Płyny dezynfekują narzędzia w temperaturze zbliżonej do pokojowej.

Sterylizacja natomiast to proces cieplny, podczas którego z narzędzi usuwane są absolutnie wszystkie patogeny. Dzięki temu przybory są całkowicie jałowe, przez co mogą z nich korzystać także inne osoby.

Podsumowując, dezynfekcja czyści i wstępnie usuwa patogeny, natomiast sterylizacja nie czyści narzędzi, ale je wyjaławia.

Dezynfekcja przyborów do paznokci: myjka ultradźwiękowa

Jeśli robisz paznokcie tylko sobie, w zupełności wystarczy ci myjka ultradźwiękowa. Wybierz sprzęt dobrej jakości oraz w odpowiednim rozmiarze, aby móc zmieścić wszystkie używane narzędzia. Myjka wykorzystuje ultradźwięki, które rozbijają zanieczyszczenia i resztki po manicure, a użyte w niej płyny biobójcze dodatkowo pozwalają pozbyć się drobnoustrojów, które mogły zostać na narzędziach razem z naskórkiem czy pyłem z płytki paznokciowej.

Z myjki ultradźwiękowej można korzystać także z użyciem czystej wody, jednak o wiele lepsze efekty uzyskasz, kiedy kupić specjalny płyn do dezynfekcji narzędzi medycznych i kosmetycznych. W zależności od rodzaju i producenta, możesz wybrać gotowy roztwór lub koncentrat, który uprzednio musisz rozcieńczyć z wodą.

jak czyścić narzędzia do paznokci

fot. Prawidłowa dezynfekcja przyborów do paznokci/Adobe Stock, anasttrofimova20

Jak dezynfekować przybory do paznokci?

Po skończonym manicure wyczyść narzędzia czystą, przeznaczoną tylko do tego szczoteczką. Omieć dokładnie frezy, aby pozbyć się większości pyłu. Wstępnie wyczyść także nożyczki, cążki i kopytko. Narzędzia jednorazowe, takie jak pilnik, polerka czy patyczek drewniany, oczywiście wyrzuć.

Tak przygotowane narzędzia bardzo ostrożnie włóż do myjki i zalej płynem do dezynfekcji. Najlepiej rób to w rękawiczkach, aby nie uszkodzić skóry, jeśli coś się wyleje. Zamknij szczelnie myjkę i włącz urządzenie. Dezynfekcja powinna trwać około 15 minut.

Nigdy nie wkładaj rąk do płynu, kiedy urządzenie jest włączone, a po skończonej dezynfekcji odczekaj jeszcze kilka minut. Kontakt z ultradźwiękami może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kiedy urządzenie skończy pracę, ostrożnie wyjmij wszystkie narzędzia, opłucz je pod ciepłą wodą i wysusz na czystym ręczniku papierowym, a następnie włóż do czystego pojemnika i szczelnie zamknij. Frezy najlepiej przechowuj w oryginalnym opakowaniu. Tak zdezynfekowane narzędzia na pewno będą dla ciebie bezpieczne.

prawidłowa dezynfekcja przyborów do manicure

fot. Dezynfekcja narzędzi do paznokci w myjce ultradźwiękowej/Adobe Stock, Надія Коваль

Sterylizacja narzędzi do paznokci

W sytuacji, kiedy robisz paznokcie nie tylko sobie, ale także komuś z rodziny czy przyjaciółce, musisz nie tylko dezynfekować narzędzia, ale także je sterylizować. Ponieważ profesjonalny autoklaw to koszt ok. 5-10 tysięcy złotych, możesz wybrać alternatywne rozwiązanie i nie korzystać z metalowych narzędzi podczas pracy na kimś innym.

Wykonaj manicure bliskiej osobie przy pomocy tylko jednorazowych narzędzi lub poproś, aby zaopatrzyła się we własne narzędzia i zdezynfekuj je po wykonaniu "usługi". Nie ma znaczenia, że jest to ktoś z rodziny lub bardzo bliska osoba. Niewysterylizowane narzędzia mogą mieć na powierzchni groźne patogeny, przez które możesz zaszkodzić sobie i osobom, którym robisz manicure w domu.

Wyróżnia się trzy rodzaje autoklawów do sterylizacji:

  • autoklaw na gorącą parę,
  • autoklaw na gorące powietrze,
  • autoklaw kulkowy.

Ten ostatni uważany jest za sprzęt niskiej jakości, dlatego nie poleca się korzystania z niego. Badania pod mikroskopem wykazały, że nie sterylizuje on w pełni narzędzi do paznokci. Dlatego pomimo niskiej ceny nie warto z niego korzystać.

Autoklaw na gorące powietrze

Sterylizator na gorące, suche powietrze to dość popularny wybór do domowego użytku. Jego koszt to ok. 200-300 złotych. Do zestawu musisz dokupić także specjalne papierowe pakiety, do których włożysz swoje narzędzia.

Sterylizacja odbywa się w temperaturze ok. 120 stopni i powinna trwać mniej więcej pół godziny. Jeśli proces został przeprowadzony prawidłowo, kolor kontrolnego paska na pakiecie powinien zmienić kolor - najczęściej z różowego na szary. W ten sposób możesz sterylizować wszystkie metalowe i ceramiczne narzędzia. Pamiętaj, aby przed sterylizacją zdezynfekować narzędzia w myjce ultradźwiękowej lub w samym płynie biobójczym.

prawidłowa dezynfekcja przyborów do paznokci

fot. Sterylizator na gorące powietrze/Adobe Stock, Valerii Honcharuk

Sterylizator parowy

Sterylizator parowy to obowiązkowy element wyposażenia każdej salonu kosmetycznego. Wykorzystuje gorącą parę i wykazuje największą skuteczność sterylizacji. Zasady jego działania są takie same, jak w przypadku autoklawu na suche powietrze.

Najpierw musisz przybory zdezynfekować, a następnie włożyć do specjalnych pakietów (nie mogą to być papierowe pakiety do autoklawu na suche powietrze, ponieważ zamokną i sterylizacja będzie nieskuteczna).

Sterylizator parowy to jednak ogromny koszt, więc nie wybieraj tej metody, jeśli nie zastanawiasz się nad otwarciem salonu stylizacji paznokci.

dezynfekcja a sterylizacja

fot. Sterylizator parowy/Adobe Stock, k0teika

Czytaj także:
Górne formy do przedłużania paznokci
Dlaczego paznokcie się zapowietrzają?
Zielona bakteria na paznokciach
 

Redakcja poleca

REKLAMA