POLECAMY

Ochrona dłoni zimą

Zima to trudna pora roku dla naszych dłoni. Po każdym myciu rąk zanika ich płaszcz ochronny i skóra szybko się odwania. Jeśli jeszcze są wystawione na działanie mrozu i przegrzewanie w pomieszczeniach, nie trzeba długo czekać na negatywne skutki: przesuszenie, zaczerwienienie, spierzchnięcie, łamliwe paznokcie. Można temu jednak skutecznie zapobiec.
Ochrona dłoni zimą

Na dłoniach znajduje się niewielka ilość gruczołów łojowych, stąd podatność na przesuszenie. Jednocześnie duża liczba gruczołów potowych powoduje odwodnienie. W okresie zimowym dłonie wymagają szczególnej pielęgnacji i ochrony.

Krem ochronny

Powinien hamować odparowywanie wody, odżywiać i chronić przed utratą ciepła.

Pamiętaj, by wklepywać krem nawilżający zawierający glicerynę lub silikon, zaraz po umyciu rąk, w czasie pracy w biurze lub na komputerze i zawsze wtedy, gdy skóra jest sucha. Wzmocni on naturalny płaszcz ochronny skóry.

Nie musisz używać kremu przeznaczonego do rąk, może to być masło do ciała, tłusty krem do twarzy lub nawilżająca maseczka. Jeśli preparat jest gęsty – tym lepiej, dłużej będzie przylegał do skóry, a co za tym idzie – chronił ją.

W sprzedaży znajdują się także kremy, które tworzą na skórze dłoni tak zwaną biologiczną rękawiczkę. Stosuj go, jeśli Twoje ręce są szczególnie narażone na kontakt z substancjami drażniącymi, np. podczas nakładania farby do włosów, mycia naczyń.

Polecamy: Japoński manicure - na czym polega?

Mycie rąk

By nie powodować zbytniego przesuszenia skóry dłoni, myj ręce preparatem, który ma neutralny odczyn pH 5,5. Możesz też kupić płyn do mycia rąk zawierający krem nawilżający lub oleje roślinne.

Unikaj gorącej wody, ponieważ rozpuszcza ona ochronną warstwę tłuszczową dłoni. Po przyjściu do domu nie zanurzaj ich od razu w gorącej wodzie, ponieważ pogorszy to jeszcze kondycję naskórka. Po umyciu rąk, nie trzyj ich zbyt mocno szorstkim ręcznikiem.

Bez rękawiczek ani rusz

W temperaturze +2 stopni C najczęściej dochodzi do odmrożeń. Pamiętaj więc, by założyć rękawiczki jeszcze przed wyjściem z domu. Jeśli na zewnątrz panuje duży mróz, lepiej załóż te z jednym palcem, dłonie wolniej będą tracić ciepło.

Jeśli na Twoich dłoniach już pojawiły się podrażnienia unikaj rękawiczek z wełny, gdyż mogą tylko pogorszyć stan skóry. Zamiast nich załóż rękawiczki z polaru i udaj się na kąpiel parafinową do kosmetyczki lub zrób takową w domu.

Zobacz także: Jak pielęgnować skórę rąk?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)