dlaczego paznokcie pękają fot. Adobe Stock, Vladimir Sazonov

Paznokcie hybrydowe lub żelowe pękają i łamią się? To najczęstsze przyczyny. Zobacz, jak sobie z tym poradzić

Dlaczego paznokcie pękają i się łamią? Problem ten dotyczy zarówno płytki naturalnej, jak i sztucznych paznokci żelowych, akrylowych lub akrylożelowych. Jednak przyczyna w obu przypadkach jest inna. Zobacz, dlaczego paznokcie się łamią, często w bardzo bolesnych miejscach i jak sobie z tym poradzić.
/ 15.01.2023 05:32
dlaczego paznokcie pękają fot. Adobe Stock, Vladimir Sazonov

Paznokcie czasem łamią się i pękają. Zdarza się, że uszkodzenie jest niegroźne, jednak czasem płytka łamie się w takim miejscu, że paznokieć zaczyna boleć, a czasem nawet leje się krew. Dotyczy to zarówno paznokci naturalnych, jak i przedłużanych czy nadbudowywanych. Dlaczego tak się dzieje? Oto najczęstsze przyczyny.

Spis treści:

  1. Dlaczego paznokcie się łamią?
  2. Dlaczego żelowe paznokcie pękają?

Dlaczego paznokcie się łamią?

Naturalne paznokcie zazwyczaj są dość cienkie - mają nie więcej, niż 0,5 mm. Jeśli twoje są grubsze, jesteś prawdziwą szczęściarą. Jednak nawet w przypadku dobrych genów możesz zmagać się z łamliwością paznokci.

Płytka bardzo często łamie się w tzw. strefie stresu. Jest to przestrzeń, którą umownie umiejscawia się kawałek przed linią wolnego brzegu (czyli miejscu, gdzie zaczyna się "biała końcówka") oraz kawałek za nią. To miejsce musi być dobrze zabezpieczone, aby paznokcie nie pękały.

Jeśli strefa stresu jest nadmiernie wypiłowana, paznokcie mogą się w tym miejscu łamać, co jest bardzo bolesnym doświadczeniem. Linia wolnego brzegu to miejsce, w którym paznokieć jest ukrwiony, dlatego pęknięcia mogą być nieprzyjemne.

Nadmiernie wypiłowana strefa stresu najczęściej ma miejsce, kiedy podczas nadawania paznokciom kształtu, chcesz je na siłę wyszczuplić i zwężasz je w miejscu tej strefy, a nie dopiero za nią.

Inną przyczyną łamliwości paznokci jest niedobór witamin i minerałów. W takim przypadku dochodzi nie tylko do pęknięć płytki, ale także pojawiają się kłopoty z cerą oraz wypadaniem włosów. Aby temu zaradzić, bardzo ważna jest odpowiednia dieta, picie dużych ilości wody oraz ewentualna suplementacja.

Przyczyna pękania paznokci może być także bardzo prozaiczna - są to uszkodzenia mechaniczne, które powstają ja skutek pukania paznokciami w twarde powierzchnie lub niektórych wypadków. Częstym powodem jest także obgryzanie paznokci i skubanie skórek oraz niewłaściwa pielęgnacja. Warto regularnie stosować odżywki, olejki oraz treściwe kremy do rąk i paznokci.

paznokcie żelowe pękają

fot. Dlaczego paznokcie pękają/Adobe Stock, Andrey Popov

Dlaczego żelowe paznokcie pękają?

Jeśli lubisz przedłużać paznokcie lub nadbudowywać żelem czy akrylem naturalną płytkę, także możesz mieć problem z pękaniem płytki lub samej masy. Przyczyn tego jest wiele. Przede wszystkim oczywiście jest to osłabienie naturalnej płytki, a także zbyt mocne spiłowanie jej podczas przygotowania do nałożenia żelu.

Paznokcie przedłużane bardzo często pękają w strefie stresu. Dzieje się tak z tego samego powodu, co w przypadku naturalnej płytki - winne jest nadmierne wyszczuplanie paznokcie pilnikiem. Przez to strefa stresu nie jest zabezpieczona. Jeśli chcesz wyszczuplić kształt paznokcia żelowego, akrylowego czy akrylożelowego, użyj zaciskarki.

Inną przyczyną pękania żelowych paznokci jest nakładanie zbyt dużo lub zbyt mało masy. Taki paznokieć jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wilgoci.

dlaczego paznokcie się łamią

fot. Dlaczego paznokcie się łamią/Adobe Stock, megaflopp

Czytaj także:
Primer do paznokci
Dlaczego paznokcie się zapowietrzają
French konstrukcyjny