Ubrania softshell - właściwości, jak nosić, gdzie kupić fot. Adobe Stock

Ubrania softshell: właściwości, jak nosić, gdzie kupić

Ubrania softshell powstały do stosowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Sprawdzają się w czasie uprawnia sportów oraz jako codzienne okrycie.
Marta Kosakowska / 13.08.2019 19:52
Ubrania softshell - właściwości, jak nosić, gdzie kupić fot. Adobe Stock

Softshell to nowoczesna koncepcja ubrań outdoor, która powstały z potrzeby zoptymalizowania ubioru w trakcie wytężonego wysiłku oraz mało sprzyjających warunków pogodowych. Tego typu rzeczy sprawdzają się jako odzież sportowa oraz casualowa.

Spis treści:

  1. Właściwości ubrań softshell
  2. Jak je nosić?
  3. Gdzie kupić?
  4. Jak prać?

Właściwości ubrań softshell

Softshell jest materiałem, który ma łączyć cechy wierzchniej kurtki, czyli chronić przed wiatrem i niewielkim deszczem. Spodnia warstwa (polarowa) ma za zadanie zabezpieczyć termicznie organizm. Charakteryzuje się bardzo dobrą oddychalnością, gwarantuje swobodę ruchów.

Początkowo odzież taka nie była wyposażona w membranę chroniącą przed wilgocią, posiadała jedynie warstwę DWR, która impregnowała tkaninę. Teraz coraz częściej ubrania softshell wyposażone są w membranę, która doskonale chroni przed deszczem.

Właściwości ubrań softshell
fot. Adobe Stock

Najczęściej spotykane parametry na metkach to wodoodporność: 3000, 5000, 7000, 10000, 15000 mm H2O oraz oddychalność: 3000, 5000, 7000, 10000, 15000 g/m2. Im wyższe parametry tym lepsze zabezpieczenie.  Oczywiście warto pamiętać, że najlepszym uzupełnieniem takiej kurtki jest bielizna termoaktywna jako pierwsza warstwa chroniąca nasze ciało.

Jak nosić ubrania softshell?

Zastosowanie takiej odzieży jest bardzo szerokie. Kurtki softshell z powodzeniem są noszone przez biegaczy, osoby uprawiające wspinaczkę oraz turystykę górską i wysokogórską. Ale nie tylko sportowcy mogą korzystać z zalet nowoczesnego materiału. Każdy kto podejmuje aktywność fizyczną na dworze spotyka się z wiatrem, deszczem, jest narażony na przepocenie koszulki, w wyniku czego może się zaziębić.

Tu na ratunek pospiesza oddychalna kurtka, dzięki której organizm zachowa stałą ciepłotę ciała. Membrany tak skonstruowano, że ich pory są mniejsze od kropli wody,  dzięki czemu nie przegrzejemy się, ani nie przemokniemy.

Tzw. softshelle sprawdzają się zarówno podczas wietrznej jak i wilgotnej aury, a przy tym ich design najczęściej doskonale będzie się prezentował i podczas wypraw, i w miejskim zgiełku. Wszystko to sprawia, że ubrania sotfshell mogą stać się uniwersalnym elementem każdej stylizacji outdoorowej.

Gdzie kupić ubrania softshell?

Odzież sportowa powinna być dobrej jakości. Nie są to ubrania, które wymienia się co sezon, dlatego warto postawić na markowe i sprawdzone produkty. Zakupy najlepiej zrobić w renomowanym sklepie sportowym. Można liczyć na fachową pomoc doradców oraz szeroki wybór modeli. Personel na pewno pomoże dobrać odpowiednie parametry ubrań.

Ubrania softshell sezonowo pojawiają się również w asortymencie innych sklepów. Od czasu do czasu można je kupić w sieciówkach lub dyskontach. Znane sieci wprowadzają kolekcje sportowe, wśród których są m.in. kurtki shoftshell.

Jak prać ubrania softshell?

Odzież outdoorowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Przed pierwszym praniem, warto zapoznać się z informacją, umieszczoną na metce. Każdy producent szczegółowo określa, jak należy postępować z jego produktami, by zachowały właściwości.

Do prania ubrań typu softshell najlepiej stosować specjalnie przeznaczony do tego typu odzieży płyn. Tradycyjne detergenty mogą negatywnie wpłynąć na materiał.

Należy prać w niskiej temperaturze, wybierają program przeznaczony do odzieży sportowej. Softshelli nie wolno suszyć w suszarce bębnowej. Ubrania powinny zostać rozwieszone, by mogły wyschnąć w naturalny sposób. Nie należy suszyć ich na, ani w pobliżu, grzejników, a także na ostrym słońcu.

Przeczytaj:
Jak prać odzież zimową, by długo służyła?
Jakie koszulki na siłownię warto kupić?