Kurtka softshell - jaką wybrać do aktywności na świeżym powietrzu?

Planujesz zakup kurtki typu softshell? Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze oraz zobacz przegląd modeli znanych marek sportowych.
Marta Kosakowska / 13.08.2019 19:48

Kurtka softshell to rodzaj sportowego okrycia wierzchniego, które ma zabezpieczać przed trudnymi warunkami atmosferycznymi - wiatrem i wilgocią.

Powstały, by chronić organizm przed wyziębieniem w czasie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Są wykorzystywane jako kurtki trekkingowe, na rower czy do biegania. Sprawdzają się również w roli casualowej kurtki na jesień lub wiosnę.

Jaką kurtkę softshell wybrać?

Odzież typu softshell stworzono, by zabezpieczyć termicznie organizm osób, uprawiających sport outdoorowy. Wyposażone są w membranę, która chroni przed wilgocią. Niektóre modele mają również kaptur, który dodatkowo zabezpiecza przed deszczem. Kaptur może być wszyty na stałe lub odpinany.

Wodoodporność kurtek i innych ubrań softshell opisują parametry: 3000, 5000, 7000, 10000, 15000 mm H2O. Oddychalność: 3000, 5000, 7000, 10000, 15000 g/m2. Im wyższe parametry tym lepsze zabezpieczenie.

Jeśli kurtka ma być przeznaczona do aktywności w zimne dni, warto wybrać model z warstwą polaru, który zapewni ciepło. W takiej sytuacji należy dodatkowo zabezpieczyć się jeszcze bielizną termiczną.

Jeśli kurtka na służyć np. do biegania lub jazdy rowerem po mieście po zmroku, wybierz wzór z elementami odblaskowymi. Dzięki temu będziesz lepiej widoczna w światłach samochodów.

Przegląd modeli kurtek softshell znajdziesz na następnych stronach!

Przeczytaj:
Jak prać odzież zimową, by długo służyła?
Jakie koszulki na siłownię warto kupić?