Skoro wygląd otwiera drogę do kontaktów towarzyskich i biznesowych, to na jakie elementy naszego stroju powinnyśmy zwracać największą uwagę?
Poza ubraniem takim jak sukienka, żakiet, kostium, największą uwagę należy przywiązywać do dodatków jakimi są buty, torebka i biżuteria. Strój, który wybieramy powinien być zawsze uzależniony od okoliczności, stanowiska i środowiska. Te wymogi nie dotyczą natomiast życia prywatnego. Mając na uwadze oficjalny charakter spotkania starajmy się unikać bardzo jaskrawych kolorów, długości mini, przepastnych dekoltów i przeźroczystych tkanin. W innych sytuacjach, szczególnie w polityce i biznesie, kwestię wyglądu dyktuje protokół dyplomatyczny, oficjalny i biznesowy. Moda w tej chwili daje nam ogromne możliwości, by dobrać ubranie stosownie do okoliczności. Przy tym możemy zachować indywidualność, swój własny styl, absolutnie nie jesteśmy skazani na klasyczny kostiumik.
Polecamy: Jak się ubiera Jacyków?
Strój powinniśmy komponować, biorąc również pod uwagę takie czynniki jak: pora dnia, figura i nasz wiek. Inaczej ubierzemy się na śniadanie biznesowe czy lunch. Inne wymogi dotyczą pory koktajlowej, czyli po godzinie 18. Nosimy wtedy sukienki, może to być tzw. mała czarna lub inne zestawy koktajlowe z wizytowych, eleganckich tkanin.
Natomiast długie, wieczorowe suknie rezerwujemy na wielkie, uroczyste gale. Zwykle napisane jest na zaproszeniu jakiego stroju oczekuje osoba czy instytucja zapraszająca. Stosuje się dwa sformułowania: „obowiązuje strój wieczorowy” lub łagodniej „mile widziany strój wieczorowy”. Black tie oznacza z reguły długą suknię, przy czym styl i fason tej sukni powinien być dostosowany do środowiska czy miejsca. Tego rodzaju suknia wyglądać będzie inaczej na przyjęciu dyplomatycznym, a zupełnie inaczej na przyjęciu w środowisku artystycznym. Wtedy można sobie pozwolić na bardziej śmiałe wycięcia, jaskrawe kolory, ekstrawagancję. Środowiska finansowe, biznesowe, dyplomatyczne i polityczne wymagają powściągliwości i stonowania oraz dostosowania ubioru zgodnie z obowiązującym i wymaganym kodem ubraniowym.
W jaki sposób dobierać torebki do butów?
Mody ciągle się zmieniają, natomiast bardzo wiele kobiet jest wiernych klasyce i zasadzie, że torebka, i buty są w jednym kolorze bądź są zbliżone do siebie fakturą. Jednak od pewnego czasu panuje trend przełamywania tej klasyki. Proponuje się torebki i buty w odmiennej palecie barw. Takie zestawienie rzeczywiście wygląda dobrze, ale wymaga dużego wyczucia stylu. Im bogatszy jest strój, tym bardziej skromniejszą w formie dobieramy torebkę. Tak samo jest zresztą z biżuterią. Duże torby są świetne, jeśli możemy pozwolić sobie na luźniejszy ubiór. Natomiast najbezpieczniejszą i elegancką torebką jest zawsze kopertówka, którą możemy skojarzyć z klasyczną szpilką lub torebka w postaci małego kuferka do kreacji wieczorowych.
Czy spodnie i żakiet stylizowane na męskim smokingu dodają kobiecie nowoczesnego sznytu?
Sama jestem entuzjastką tego stroju. Prekursorką smokingu była Marlena Dietrich, która wystąpiła w nim filmie „Maroko”, wyglądając niezwykle seksownie, kobieco i powabnie, rozpoczynając w ten sposób erę smokingu. Smokingi w moich kolekcjach przewijają się od pierwszej kolekcji, którą pokazałam ponad dziesięć lat temu.
Smokingi czarne albo ecru są bardzo wdzięcznym elementem męskiego stroju. By dobrze w nim wyglądać trzeba zwrócić uwagę na wysokiej jakości tkaniny, mieć dość harmonijną budowę ciała. Aczkolwiek garnitur pozwala również ukryć pewne mankamenty figury. Smoking wieczorowy zwykle zakłada się na gorset lub jedwabny top, które warto wzbogacić butami na bardzo wysokim obcasie, co znacząco wysmukla sylwetkę.
Przeczytaj też: Styl gwiazd: Beata Sadowska
Jeśli chodzi o żakiety, przypominające męskie marynarki, mistrzem ich kroju jest Armani. Są to modele z wydłużonymi klapami zwykle na jeden guzik, z mocno zaznaczonymi ramionami. Taki żakiet może występować w wersji z baskinką, dzięki niej kobiety wyglądają bardziej powabnie. Eleganckim dodatkiem biżuteryjnym może być ozdobna broszka. Kobiety zakładając smoking, nie powinny się obawiać, że pozbawi je atrakcyjnego, powabnego i kobiecego wyglądu, wręcz przeciwnie – doda nowoczesnego sznytu.
I JUŻ WIESZ JAK DOBIERAĆ DODATKI i DOBRZE WYGLĄDAĆ:
• Buty, torebki, biżuteria, paski – dodatków nie można przereklamować, po prostu musisz je mieć, żeby w czymś wybierać.
• Bądź otwarta na zmiany, na świat wykorzystując w budowaniu indywidualnego image to, co lubisz najbardziej (np. kolory).
• Stylizacje oparte na garderobie męskiej są zawsze na czasie.
Więcej wywiadów i porad znajdziecie w książce „Ubierz się w uśmiech. Stylowo i modnie”, wydawnictwo W.A.B.