Koszula - jak prać i prasować koszule?

Jak dbać o koszule? fot. Fotolia
Nosisz koszule na co dzień i chcesz wyglądać nienagannie? Jeśli nie wiesz, jak odpowiednio dbać o koszule, by zawsze wyglądały świeżo i schludnie - przeczytaj kilka podstawowych zasad.
/ 18.07.2012 13:47
Jak dbać o koszule? fot. Fotolia

Koszula to ważny element profesjonalnego wizerunku. Idealnie wyprasowana, czysta i świeża pomaga zrobić dobre pierwsze wrażenie i dodaje pewności podczas ważnych spotkań czy negocjacji handlowych. Dla wielu osób stanowi element biznesowego stroju codziennego. Jak ją prać i prasować, by zachowała nienaganny wygląd?

Zobacz też: Wiązanie krawata - 5 najbardziej praktycznych węzłów

Nic tak nie zepsuje wizerunku jak brudna i pomięta koszula. W zależności od potrzeby, zazwyczaj po jednym dniu noszenia, koszulę należy więc uprać. Miarą jej czystości jest wewnętrzna część kołnierzyka i mankiety - te elementy brudzą się najszybciej. Latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka, pocimy się bardziej i tym samym ubranie szybko traci świeżość. Wtedy może się okazać, że również w ciągu dnia trzeba będzie zmienić koszulę na inną, czystą. Osoby noszące na co dzień strój biznesowy stają zatem przed wyzwaniem częstego prania i prasowania koszul.

Zobacz też: Chusta lub szal na głowę - efektowne wiązanie

Przed włożeniem do pralki trzeba się zapoznać się z przepisem prania zamieszczonym na metkach. W zależności od rodzaju materiału, z którego koszula jest wykonana, zalecenia mogą być różne. Zazwyczaj jednak należy ją prać w temperaturze 30-40 stopni. Wygodnym rozwiązaniem jest specjalny dedykowany program do prania koszul, stworzony z myślą o zwiększeniu ochrony ubrań i zminimalizowaniu zagnieceń. Dzięki temu późniejsze prasowanie koszul staje się łatwiejsze i szybsze. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z takiego programu, podobny efekt pozwoli nam uzyskać funkcja łatwego prasowania. Pozwala ona zminimalizować gniecenie się tkanin poprzez stopniowe obniżanie temperatury wody w fazie płukania i odprowadzenie jej bezpośrednio przed wyjęciem prania.

Zobacz też: 8 typów urody - rozpoznaj swój typ (foto!)

Powinno się unikać wirowania koszul i suszyć je w pozycji wiszącej. Najlepiej rozpocząć ich prasowanie zanim jeszcze całkowicie wyschną. Jeśli jednak nie mamy możliwości bezpośredniego prasowania wypranych, wilgotnych jeszcze koszul, można zwilżyć je za pomocą spryskiwacza. Sprzymierzeńcem w walce się z trudnymi zagnieceniami są żelazka z generatorem pary. Niektóre modele mają możliwość dostosowania intensywności wyrzutu pary do indywidualnych potrzeb. Istotna jest także ilość pary, jaką żelazko może wytworzyć w ciągu minuty. Im więcej, tym prasowanie będzie szybsze i efektywniejsze.

Zobacz też: Kolorowe spodnie dla dojrzałych kobiet

Zaczynamy prasować od małych elementów, kołnierzyka i mankietów - powinny być rozpięte, ułożone zapięciem do góry. Następnie przechodzimy do ramion i tyłu koszuli, który należy prasować od lewej strony. Na końcu wygładzamy przód i raz jeszcze sprawdzamy kołnierzyk i mankiety. Uprasowane koszule należy rozwiesić w szafie na drewnianych wieszakach, najlepiej z wyprofilowanymi brzegami.

Warto pamiętać, by ciemne koszule prasować po lewej stronie, co zapobiegnie błyszczeniu się materiału.

Źródło: Candy Hoover Polska, producent sprzętu AGD

Redakcja poleca

REKLAMA