Jak sortować pranie?

Banał? Myślisz, że wiesz? Przeczytaj nasze rady, przekonaj się, czy jesteś domową mistrzynią.
/ 31.08.2010 22:45
Jak sortować pranie?

Sortowanie prania ułatwia Twoje życie, a na dodatek przedłuża życie Twoich ubrań. Podstawowa, żelazna rada, to: zawsze pierz ubrania w podobnym kolorze i z podobnego materiału (osobno delikatne tkaniny, wełny, etc.). Mieszanie różnych barw i materiałów może powodować szarzenie odcieni i niszczenie materiałów.

Zobacz także: Jak pielęgnować i przechowywać buty

Najlepiej sortować pranie według pięciu kategorii:

  1. Białe - nie mieszaj z innymi kolorami.
  2. Jasne - pastele, pudry, beże, delikatne szarości (raczej w kierunku "szarość gołębia" niż "szarość grafitu), kolory typu brudna biel czy brudny róż.
  3. Ciemne - czernie, granaty, brązy, oliwkowe zielenie.
  4. Kolory intensywne - czerwienie, żółcie, pomarańcze.
  5. Delikatne - stuprocentowe wełny, jedwabie (które można prać), koronki i bielizna.

Najlepiej brudne ubrania przechowywań w przewiewnych pojemnikach. Kosze wiklinowe i pojemniki z materiału są bardziej wskazane niż pojemniki z plastiku.

Odcienie różu i czerwieni mogą sprawiać spore niespodzianki - często farbują. Nowe ubrania w tych kolorach początkowo najlepiej prać osobno.

Zobacz także: Jak prać bieliznę

Aby uchronić najdelikatniejsze ubrania, pierz je zawsze w specjalnych woreczkach i torebkach do prania bielizny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/16.09.2010 14:11
Co do sortowania to niby jest to takie oczywiste, a jednak nie dla wszystkich. Rzeczywiście trzeba bardzo uważać na to co z czym się pierze i co na co się kładzie, bo jak (nie daj Boże!) czerwień zafarbuje to koniec :D Ja raz zrobiłam sobie pranie. Wszystko było dobrze, ubrania w czasie prania posortowałam, ale po praniu niestety zapomniałam o tym i wrzuciłam do jednego kotła. Skończyło się to źle. Także drogie gospodynie, uważajmy! :D