POLECAMY

Jak prać bieliznę

Delikatna koronkowa bielizna wymaga szczególnej pielęgnacji. Warto pamiętać, że od tego, jak będziemy ją czyścić i prać, zależy to, jak długo będziemy mogły się cieszyć naszymi bieliźnianymi cudami.
Jak prać bieliznę


Jeśli zależy Ci na właściwej pielęgnacji koronkowej bielizny, musisz pamiętać, że jednym z największych jej wrogów są wysokie temperatury prania i mocne proszki. Nigdy nie lekceważ informacji z metki - jeśli producent zaleca pranie ręczne w zimnej wodzie, to tego się trzymaj.

Jeśli chodzi o pranie bielizny, to są dwie szkoły - zwolenniczki jednej mówią, że delikatne biustonosze i majteczki należy prać tylko i jedynie ręcznie, zwolenniczki drugiej - że nowoczesne pralki z programami do prania delikatnego od dawna nie stanowią zagrożenia dla koronek i nie ma sensu zawracać sobie głowy praniem ręcznym.

Zobacz także: Jak ułożyć ubrania w szafie

Bieliznę bawełnianą, poliestrową lub ze sztucznego jedwabiu można spokojnie prać w pralce, jednakże nie wszystkie jedwabne, koronkowe lub satynowe rzeczy dobrze to zniosą, lepiej nie ryzykować i prać je wyłącznie ręcznie w środkach do prania rzeczy delikatnych.

Podobnie jak w przypadku "normalnego" prania, dokonujemy wstępnej selekcji - lepiej nie prać razem bielizny białej i kolorowej.

Jeśli już zdecydujesz się prać bieliznę w pralce, to zainwestuj w specjalny woreczek do prania bielizny, rajstop i innych delikatnych ubrań (w najgorszym razie możesz użyć poszewki na jasiek) - takie woreczki można kupić w większości sklepów z bielizną, a także w supermarketach. Innym przydatnym gadżetem jest plastikowy pojemnik do prania biustonoszy push-up i usztywnianych.

Nawet najstaranniejsza pielęgnacja nie podaruje Twojej bieliźnie nieśmiertelności - należy ją wymieniać, średnio co pół roku, maksymalnie co dwa lata.

Zanim zaczniemy prać bieliznę, warto dobrze ją obejrzeć i zszyć wszelkie drobne pęknięcia i uszkodzenia. Warto też pozapinać haftki, jeśli to możliwe usunąć niektóre elementy dekoracyjne. Jeśli pierzemy ręcznie, pilnujmy, by bielizna nie namaczała się zbyt długo.

Zbyt wysoka temperatura wody może spowodować rozciągnięcie materiału i szybsze zniszczenie bielizny.

Zobacz także: Jak przeżyć na wysokich obcasach

Delikatnej bielizny nie należy zbyt mocno wyciskać, powinniśmy postępować podobnie jak ze swetrami - delikatnie wycisnąć nadmiar wody w ręcznik. Niektórzy zalecają, by także suszyć bieliznę podobnie jak ubrania z wełny - rozłożone na płasko.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)