Białko = budulec
Strukturę każdego włosa tworzy białko zwane keratyną. Kosmyki będą mocne i odporne na uszkodzenia, jeśli w diecie nie zabraknie produktów będących źródłem protein. Nasza uwaga powinna skupić się na: rybach, nasionach roślin strączkowych, nabiale, mięsie (należy spożywać je kilka razy w tygodniu), czy jajach. Białka znajdziemy w nasionach i orzechach.
Witaminy dla zdrowych włosów
O kondycji włosów decyduje także podaż produktów będących źródłem witamin. Składniki te wpływają nie tylko na same włosy, lecz również na skórę głowy, czy pracę gruczołów łojowych. Nadmiernemu łuszczeniu się skóry zapobiegnie witamina A. W przypadku jej niedoborów możemy odczuwać nadmierną suchość skóry, jak i jej zrogowacenie. Witaminy z grupy B warunkują prawidłowe wydzielanie łoju, zmniejszają ryzyko wystąpienia łupieżu. Kwas pantotenowy zapobiegnie nadmiernemu łuszczeniu się skóry i łysieniu.
Polecamy: Najlepsze pomysły na domowe płukanki i odżywki do włosów
Składniki mineralne pod lupą
Prawidłową strukturę włosów warunkuje siarka. Wchodzi ona w skład aminokwasów siarkowych, których świetnym źródłem są przede wszystkim nasiona sezamu i ziarna słonecznika. Warto więc stosować je jako dodatek do sałatek, czy też traktować jako przegryzkę między posiłkami. Bardzo istotnym składnikiem jest żelazo, którego główna funkcja polega na „rozprowadzaniu” tlenu po całym organizmie. Normalnie każdy włos zaopatrywany jest przez naczynia krwionośne, w substancje odżywcze i wspomniany wcześniej tlen.
W przypadku, gdy żelaza jest w organizmie za mało, ilość dostarczanego tlenu może być niewystarczająca, a w efekcie możliwe jest zaobserwowanie wzmożonego wypadania włosów. Uważajmy na ilość wypijanej herbaty, gdyż w przypadku spożycia produktów o wysokiej zawartości żelaza i jednoczesnego popijania ich tym napojem, przyswajalność żelaza może być obniżona.
Kolejnym istotnym składnikiem jest cynk. Jego wpływu upatruje się w zapobieganiu łupieżowi. Pierwiastek ten również wzmacnia włosy. W przypadku jego niedoborów obserwuje się zwiększoną ich utratę.
Zmniejszone „rezerwy” cynku obserwuje się u osób permanentnie nadużywających napojów alkoholowych.
Przeczytaj także: Co jeść, aby mieć piękną cerę?