Zdrowe włosy – fakty i mity

Zdrowe włosy – fakty i mity
Na każdym kroku słyszymy lub czytamy, jak prawidłowo pielęgnować włosy, co im szkodzi, a co nie. Nie wszystkie te stwierdzenia są jednak prawdziwe.
/ 22.02.2010 16:00
Zdrowe włosy – fakty i mity

Kierowanie się poradami zasłyszanymi od koleżanki albo przeczytanymi na forum nie zawsze służy naszym włosom. Dowiedz się, które z tych porad są prawdziwe, a które fałszywe.

1. Używając za często odżywki można zniszczyć włosy – NIEPRAWDA

Odżywka zawiera witaminy i substancje regenerujące, a włosy wchłaniają ich tyle, ile w danym momencie potrzebują. Nie ma więc możliwości, żeby przedawkować odżywkę. Jeśli zauważysz jednak, że stosowanie maski lub odżywki nie służy Twoim włosom, może to tylko oznaczać, że używasz niewłaściwej. Wypróbuj innej odżywki – właściwą odzywkę poznasz po kondycji Twoich włosów.

Zobacz także: Ziołowe kosmetyki do włosów - przygotuj je sama

2. Podcinanie końcówek powoduje, że włosy rosną szybciej i są grubsze – NIEPRAWDA

Podcinanie końcówek jest niezbędne, niezależnie od tego, czy włosy są zdrowe czy nie. Powinnaś je podcinać przynajmniej co 2 miesiące, a jeśli się rozdwajają – częściej, żeby nie rozdwajały się coraz wyżej. Nie oznacza to jednak, że po podcięciu włosy rosną szybciej i są grubsze. Może Ci się tak tylko wydawać. Stare włosy wypadają, co widać po kilku tygodniach przyglądając się coraz cieńszym końcówkom. Jeśli je wyrównamy będą wydawać się grubsze, co nie oznacza, że jest ich więcej.

3. Częste szczotkowanie włosów przyczynia się do przetłuszczania się włosów - PRAWDA

Intensywne i częste szczotkowanie włosów oraz drażnienie szczotką skóry głowy powoduje, że włosy szybciej się przetłuszczają. Gruczoły łojowe zaczynają produkować więcej sebum, które podczas szczotkowania zostaje rozprowadzone na całej długości włosów.

4. Używanie przez cały czas tych samych kosmetyków uodparnia włosy na ich składniki – NIEPRAWDA

Żadne badania nie dowiodły, że kosmetyki, których długo używasz przestają działać. Możesz używać jednego rodzaju szamponu nawet przez kilka lat. Mimo, że stwierdzenie to jest fałszywe, proponuję (zwłaszcza alergikom), żeby przynajmniej co drugi miesiąc zmienić kosmetyk, aby się nie uczulić na jeden z jego składników.

Zobacz także: Jaki szampon wybrać

Niekiedy jednak może nam się wydawać, że odżywka nie działa już tak, jak działała kilka tygodni wcześniej. Może być to spowodowane nagromadzeniem się na włosach resztek kosmetyków i oblepienie łusek włosa (przez co odżywka może się dobrze nie wchłaniać). W celu oczyszczenia włosów używaj co raz w tygodniu szampon oczyszczający (chyba, że Twoje włosy są suche i zniszczone nie stosuj go częściej niż dwa razy w miesiącu).

Redakcja poleca

REKLAMA