Fryzury dla cienkich włosów fot. Adobe Stock

Fryzury dla cienkich włosów - jak się czesać, by włosy wyglądały na bujniejsze?

Fryzury dla cienkich włosów nie powinny być zbyt mocno postrzępione i wycieniowane. Poza dobrym strzyżeniem, przydadzą się również odpowiednio dobrane kosmetyki.
Małgorzata Machnicka / 15.01.2021 09:54
Fryzury dla cienkich włosów fot. Adobe Stock

Najlepsze fryzury dla cienkich włosów to przede wszystkim lekki bob i wszystkie uczesania z wykorzystaniem lokówki albo wałków. Cienkie włosy wcale nie muszą być jednocześnie rzadkie, chociaż często te dwie cechy idą w parze - wtedy warto poświęcić więcej uwagi na ich pielęgnację.

Spis treści:

 1. Najlepsze kolory dla cienkich włosów
 2. Fryzury dla cienkich włosów
 3. Jak dodać cienkim włosom objętości?
 4. Kosmetyki dla cienkich włosów

Najlepsze kolory dla cienkich włosów 

Przy cienkich włosach źle wyglądają bardzo ciemne kolory, bo skóra pod nimi przez kontrast jest bardziej widoczna. Z tego samego powodu lepiej unikać intensywnych kolorów, takich jak jaskrawy rudy, platynowy blond.

Najkorzystniej wyglądają jasne, ciepłe odcienie, które optycznie dodają włosom objętości. Warto postawić również na trójwymiarowe koloryzacje, np. sombre czy flamboyage.

Najlepsze fryzury dla cienkich włosów

Cienie włosy najkorzystniej wyglądają w wersji krótkiej lub półdługiej - raczej nie polecamy ich zapuszczania, bo gdy są długie, bardziej przylegają do głowy, a to podkreśla ich brak objętości.

Pasma nie powinny być dużo dłuższe, niż do ramion i muszą być odpowiednio ostrzyżone. Optycznie objętości fryzurze doda też dłuższa, puszysta i nieco uniesiona grzywka. 

Zgrabny bob

Fryzura bob sprawdzi się przy każdym rodzaju włosów. W przypadku tych cienkich, powinna być nie za długa, delikatnie wycieniowana w górnej warstwie albo obcięta zupełnie na prosto.

bob dla cienkich włosów
fot. ImaxTree/AgencjaFREE

Fale i loki

Cienkie włosy bywają bardzo podatne na stylizację, warto więc to wykorzystać. Delikatne fale zrobisz za pomocą lokówki, prostownicy lub wałków. Możesz też w lekko wilgotne jeszcze włosy, wetrzeć odrobinę pianki albo soli morskiej i wysuszyć włosy, nieco je ugniatając. Dzięki nim włosy będą wyglądały na gęstsze, bujniejsze.

fale dla cienkich włosów
fot. ImaxTree/AgencjaFREE

Umiejętnie wycieniowane krótkie fryzury

Z lekką górą i postrzępioną grzywką, będziesz wyglądać najkorzystniej. Pamiętaj, że krótkie fryzury lubią się z kosmetykami do stylizacji - możesz ją utrwalić lakierem albo dodać nieco artystycznego nieładu za pomocą żelu lub gumy. 

krótkie fryzury dla cienkich włosówfot. ImaxTree/AgencjaFREE

Jak dodać objętości cienkim włosom?

 • Przed suszeniem możesz spryskać włosy u nasady sprayem dodającym objętości.
 • Susząc włosy modeluj je na okrągłą szczotkę, unosząc pasma do góry̨ lub trzymając głowę opuszczoną w dół, dmuchaj we włosy powietrzem suszarki.
 • Lekko podsuszone po umyciu pasma, możesz nawinąć na wałki od samej nasady. 
 • Chcesz osiągnąć efekt pofalowania? Susząc włosy spryskaj je lakierem i dmuchając powietrzem suszarki, lekko ugniataj.
 • Lepiej nie tapiruj pasm, a jeśli już musisz, nie rób tego tuż przy skórze głowy, ale na całej długości.
 • Do stylizacji przyda ci się też... suchy szampon. Spryskaj nim całe pasma, aż po same końce. To je usztywni i pomoże odbić od skóry.

Kosmetyki dla cienkich włosów

Dobre cięcie to jedno, a odpowiednia pielęgnacja i stylizacja włosów to drugie. Pamiętaj, by wszystkie kosmetyki stosować zgodnie z zasadą – im mniej, tym lepiej. Nadmiar preparatów obciąży włosy i ich niedostatek będzie bardziej widoczny.

Czego unikać?

 • Zrezygnuj z kosmetyków wygładzających, bo potraktowane nimi włosy tracą objętość. 
 • Unikaj szamponów o gęstej konsystencji, zawierających silikon, bo obciążają włosy. 
 • Z tego samego powodu, odstaw ciężkie maski i odżywki do spłukiwania.

Czego warto używać?

 • Postaw na lekkie, nawilżające szampony, które nie obciążą delikatnych włosów. Wybieraj takie, które przeznaczone są do cienkich włosów.
 • Możesz też sięgnąć po kosmetyki, dodające objętości lub pogrubiające włosy.
 • Stosuj odżywki dodające objętości, ale nie rezygnuj z tych do spłukiwania. By nie obciążyły włosów, nakładaj je w niedużej ilości, tylko od połowy włosów lub na same ich końce i nie trzymaj długo.
 • Koniecznie zaopatrz się w lekki, nieobciążający lakier, który pomoże utrwalić fryzurę.

Więcej o fryzurach:
Katalog fryzur z półdługich włosów
Katalog fryzur z krótkich włosów