Olejek rycynowy jest pozyskiwany z nasion drzewa rącznika pospolitego (Ricinus communis) w naturze występującego w Afryce i Indiach. Jest to wytłaczana na zimno i poddawana obróbce termicznej gęsta, bezbarwna lub jasnożółta ciecz.
- Jakie właściwości ma olejek rycynowy?
- Jak stosować olejek rycynowy na włosy?
- Olejek rycynowy na włosy - olejowanie
- Olejek rycynowy na włosy - co zrobić, żeby szybciej zobaczyć efekty?
- Olejek rycynowy na włosy - opinie
- Skutki uboczne stosowania olejku rycynowego
- Olejek rycynowy na włosy - jak wybrać ten najlepszy?
Jakie właściwości ma olejek rycynowy?
Olej rycynowy wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dzięki temu może być używany w przemyśle medycznym i farmaceutycznym. Jako lek pomaga w walce z zaparciami (wzmaga ruchy perystaltyczne jelit), jest składnikiem wielu maści pomocnych w leczeniu oparzeń, wyprysków, chorób pochwy czy szyjki macicy.
W kosmetyce jest wykorzystywany przy produkcji delikatnych mydeł, a kremom nadaje śnieżnobiały kolor. Olejek rycynowy ma dobry wpływ na włosy, dłonie, paznokcie, a nawet stopy. Jest także składnikiem szminek i błyszczyków - jest najbardziej błyszczącym olejem roślinnym.
Pamiętaj! Rącznik pospolity to jedna z najniebezpieczniejszych roślin na świecie. Wszystkie jego części zawierają rycynę, która jest białkiem o właściwościach toksycznych - jej najwyższe stężenie jest w nasionach. Zaledwie kilka ziaren wystarczy, aby zabić człowieka w ciągu 2 dni - rycyna niszczy wszystkie narządy wewnętrzne. Dopiero odpowiednia obróbka olejku z rycyny pozwala pozbyć się trujących substancji.
Hit w pielęgnacji: olej babassu. Ujędrnia skórę i pomaga w walce z cellulitem
Jak stosować olejek rycynowy na włosy?
Olejek rycynowy stosowany na włosy jest w stanie znacząco wpłynąć na ich kondycję i w zależności od problemu, może być różnie stosowany. Nakładany na skórę głowy, wzmacnia włosy. Sprawia, że szybciej rosną, nie wypadają i stają się bardziej gęste.
Przed nałożeniem olejku rycynowego na włosy najlepiej go podgrzać i zmieszać z innym olejem (kokosowym lub migdałowym), dzięki temu będzie łatwiej go rozprowadzić, a później zmyć - ale i tak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo nie jest to wcale takie łatwe.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, mieszankę olejków należy nałożyć na skórę głowy i pozostawić na noc, aby substancje odżywcze mogły wniknąć w głąb skóry. Trzeba jednak pamiętać, że rycyna przesusza, dlatego w mieszance, którą nakładasz na głowę, olejku rycynowego powinno być mniej niż 50%. Taka kuracja jest polecana głównie przy włosach ze skłonnością do przetłuszczania.
Farbowanie włosów bibułą nie jest skomplikowane, a uzyskasz piękne odcienie
Olejek rycynowy jest najbardziej błyszczącym olejem i rzeczywiście nadaje włosom blask. Dlatego warto dodawać go do gotowych kosmetyków. Kilka kropli wpuszczonych do domowej maseczki lub szamponu sprawi, że włosy będą pięknie błyszczały.
fot. Adobe Stock, cristalov
Olejek rycynowy na włosy - olejowanie
Olejek rycynowy znajduje szerokie zastosowanie przy olejowaniu włosów. Zanim jednak go zaaplikujesz, warto wiedzieć kilka rzeczy.
Jego gęsta konsystencja, sprawia, że rozprowadzenie olejku wcale nie jest takie łatwe. Dla ułatwienia zaleca się jego podgrzanie bądź rozrzedzenie z innym olejem (np. z pestek winogron, kokosowym lub migdałowym). Warto się również przygotować na kłopoty ze zmywaniem olejku. Niewykluczone, że konieczne będzie kilkukrotne mycie głowy do całkowitego usunięcia preparatu.
Stosując olejek rycynowy na skórę głowy, należy pamiętać o dokładnym wmasowaniu. Dla uzyskania oczekiwanych efektów zaleca się przeprowadzenie minimum trzymiesięcznej kuracji. Jej efekty uwarunkowane są wyjściową kondycją włosów oraz zdolnością organizmu do regeneracji.
Dyskusyjną sprawą jest kwestia trzymania na włosach olejku rycynowego, ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od twoich indywidualnych predyspozycji. W niektórych przypadkach wystarczające będzie kilka godzin, w innych potrzeba będzie całej nocy, aby zobaczyć efekty. Najlepiej przetestować olejek rycynowy na własnych włosach. Tylko wnikliwa obserwacja pozwoli na sprawdzenie, w jaki sposób skóra głowy będzie reagowała na specyfik.
Olejek rycynowy na włosy - co zrobić, żeby szybciej zobaczyć efekty?
Jeśli zauważysz, że nakładanie olejku rycynowego im sprzyja, możesz pokusić się o wzmocnienie jego efektywności. Po nałożeniu go na włosy, owiń głowę ręcznikiem i podgrzej ciepłym strumieniem suszarki. Wraz ze wzrostem temperatury olejki są bardziej skuteczne.
Olejek rycynowy na włosy - opinie
Skutki uboczne stosowania olejku rycynowego
Stosowanie olejku rycynowego przynosi wymierne korzyści, ale w nadmiarze może szkodzić. Najczęściej zauważalnymi objawami przedawkowania olejku rycynowego jest przesuszenie skóry głowy. Dlatego najbezpieczniej jest stosować specyfik raz w tygodniu.
Maść końska na włosy - jak ją stosować i jakie daje efekty?
Kto nie powinien stosować olejku rycynowego na włosy?
- Blondynki - olejek może przyciemniać włosy.
- Osoby z rozjaśnianymi i wysokoporowatymi włosami - w przypadku kruchych, suchych i zniszczonych pasm, olejek zamiast pomagać, może zaszkodzić. W szczególności dotyczy to olejowania końcówek, które stanowią najbardziej porowatą i podatną na zniszczenia część włosów.
Olejek rycynowy na włosy - jak wybrać ten najlepszy?
Istnieje wiele odmian olejku rycynowego, a każdy z nich ma inne zastosowania. Dlatego upewnij się, że kupujesz ten właściwy. Szukaj produktu tłoczonego na zimno - takie informacje znajdują się na etykiecie. Oznacza to, że olejek jest naturalny i wolny od chemicznych dodatków.
W czasie poszukiwań zajrzyj do sklepu ze zdrową żywnością i aptek. Cena olejku rycynowego nie powinna przekraczać kilkunastu złotych.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 11.10.2019
Czytaj także:
Olej lniany na włosy - jak działa i jak stosować, żeby osiągnąć najlepsze efekty?
Palma sabałowa na włosy - złoty środek na łysienie? Jak stosować?