Jak prawidłowo wykonać próbę uczuleniową przed farbowaniem włosów?

Próba uczuleniowa przed farbowaniem włosów fot. Adobe Stock, 4frame group
Aby uniknąć podrażnień, wysypki, pęcherzy lub wzmożonego wypadania, przed nałożeniem farby do włosów powinnyśmy wykonać próbę uczuleniową. Kiedy ją zrobić, w jakim miejscu i po jakim czasie występuje reakcja? Odpowiadamy.
Redaktorki Polki.pl / 10.02.2023 07:21
Próba uczuleniowa przed farbowaniem włosów fot. Adobe Stock, 4frame group

Jeśli farbujesz włosy, na pewno spotkałaś się w wyrażeniem „próba uczuleniowa” na opakowaniu. Każdy producent ją zamieszcza. Wszystko to w trosce o nasze bezpieczeństwo i zdrowie. Dzięki niej sprawdzimy, jak skóra i skóra głowy zareaguje na produkt. 

Próbę uczuleniową należy wykonywać przed każdym farbowaniem. Nawet, gdy od lat jesteś wierna jednej marce i jednemu kolorowi, istnieje ryzyko, że wystąpią działania niepożądane. Alergia może rozwinąć się w każdym momencie. 

Jak prawidłowo wykonać próbę uczuleniową w domu? Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB. 

Spis treści:

  1. Kiedy i gdzie wykonać próbę uczuleniową?
  2. Jak wykonać próbę uczuleniową przed farbowaniem włosów? 
  3. Po jakim czasie występuje reakcja?

Próba uczuleniowa przed farbowaniem włosów – kiedy i gdzie wykonać?

Próbę uczuleniową przed nałożeniem farby powinno wykonywać się 48h przed farbowaniem. Najlepiej wykonać ją za uchem, poniżej linii włosów na szyi lub w zgięciu łokcia. Farby najczęściej składają się z dwóch komponentów: tubki z farbą oraz buteleczki z aktywatorem w odpowiednim stężeniu.

Próba uczuleniowa przed farbowaniem włosów – jak wykonać? 

W celu wykonania próby uczuleniowej otwieramy tubkę z farbą i wyciskamy bardzo małą jej ilość (ok. 0,5 cm), a resztę szczelnie zakręcamy. To samo robimy z aktywatorem. Oba komponenty mieszamy  i nanosimy na wybrane miejsce za pomocą pędzelka lub ręki, ale należy pamiętać o nałożeniu rękawiczek ochronnych. Po upływie 10 minut zmywamy.

Dobre farby do włosów z Rossmanna: 5 produktów, które zapewniają efekt jak z salonu

Próba uczuleniowa przed farbowaniem włosów
fot. Próba uczuleniowa przed domowym farbowaniem włosów/ Adobe Stock, 4frame group

Próba uczuleniowa przed farbowaniem włosów – po jakim czasie występuje reakcja?

Jeśli reakcja uczuleniowa ma wystąpić, to wydarzy się to od razu po nałożeniu farby. Gdy poczujemy swędzenie, pieczenie lub pojawią się pęcherze, należy natychmiast zmyć farbę i nie używać jej w przyszłości do farbowania włosów.

Szczelnie zakręcona tubka z farbą i buteleczka z aktywatorem nie zniszczą się przez następne 48h i spokojnie możemy ich użyć do farbowania. Najlepiej przechowywać takie produkty w zacienionym miejscu i temperaturze pokojowej.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 04.02.2015

Czytaj także:
Farbowanie włosów w ciąży: jakie metody są bezpieczne
Jak rozjaśnić włosy w domu? Sprawdzone sposoby na jaśniejsze włosy naturalne i farbowane

Redakcja poleca

REKLAMA