Loki? To nie dla mnie!
Modelowanie fryzury wymaga często dużo czasu, wprawy oraz doświadczenia. To ono podpowiada, w jakim uczesaniu najlepiej będzie się prezentować właścicielka długich, pofalowanych włosów czy mężczyzna z kręconymi lokami. Czasami skręt włosa nie tylko nie zdobi, ale też wpływa na powiększenie objętości fryzury, co prowadzi w konsekwencji do stworzenia wrażenia niewłaściwych proporcji twarzy.
Osoby o zaokrąglonych rysach twarzy najczęściej będą lepiej wyglądały w prostej fryzurze niż w lokach.
Salony fryzjerskie proponują różne metody na wyprostowanie włosów. Wybór metody zależy od stopnia skrętu włosa oraz zaangażowania właścicieli niesfornej fryzury.
Mam dość prostownicy! Czas na prostowanie chemiczne!
Prostowanie włosów może odbywać się na dwa sposoby. W pierwszym wypadku prostujemy włosy samodzielnie przy użyciu prostownicy i odpowiedniego preparatu; w drugim zaś poddajemy się chemicznemu zabiegowi prostowania włosów.
Prostowanie włosów z wykorzystaniem prostownicy jest oczywiście żmudne i wymaga sporej wprawy. Przed każdym prostowaniem należy nawilżyć włosy i ochronić je przed wysoką temperaturą. Nic dziwnego, że kobiety szukają rozwiązań zastępczych, które będą trwalsze i wystarczą na dłuższy czas.
Chemiczne prostowanie włosów pozwala nam na trwałe wyprostowanie fal bądź loków. Nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z włosem mocno kręconym, czy też delikatnie falującym. Zabieg ten jest wykonywany jedynie w profesjonalnych salonach fryzjerskich i odbywa się przy użyciu odpowiedniego preparatu zasadowego. Zasada ta jest bardzo mocna i silnie wnika w strukturę włosa. Czas trwania zabiegu jest różny. Jeżeli mamy krótkie włosy, zabieg nie powinien trwać dłużej niż godzinę. Niemniej w niektórych wypadkach rozciąga się w czasie nawet do kilku godzin.
Musimy zdawać sobie sprawę, że w wyniku chemicznego prostowania możemy uszkodzić strukturę włosa i go przesuszyć. Zabieg można wykonywać na wszystkich typach włosów, jednakże nie jest on polecany osobom, które mają cienkie i przesuszone włosy. Jeżeli poddawaliśmy się wcześniej zabiegowi ondulacji, niewskazane jest, aby wykonywać zabieg chemicznego prostowania włosów.
Decydując się na zabieg, musimy mieć świadomość, że efekty będą widoczne jedynie przez kilka miesięcy. Po upływie tego czasu pojawiają się już widoczne odrosty i zalecane jest powtórzenie zabiegu.
Koszt chemicznego prostowania włosów waha się w granicach od kilkuset do nawet 1500 złotych (usługi są drogie, jednakże nie powinniśmy oszczędzać na preparatach i środkach służących do ochrony włosów).
Osoby, które wykazują dużą wrażliwość na środki chemiczne i preparaty zasadowe, nie powinny chemicznie prostować włosów. W najgorszym przypadku prowadzi to bowiem do uszkodzenia cebulek włosów i ich nadmiernego wypadania; w najlepszym zaś do ich przesuszenia i utraty blasku.
Zobacz też: Jak zrobić loki?
Użycie kreatyny w prostowaniu włosów
Rynek fryzjerski korzysta z coraz to nowszych rozwiązań. Przebojem sezonu stały się zabiegi prostowania włosów przy użyciu keratyny. Niemniej tylko nieliczne salony fryzjerskie w Polsce oferują tego typu usługi.
Keratyna jest jednym z naturalnych budulców włosa, który nie tylko go wzmacnia, ale powoduje jego szybszy wzrost. Zabiegi z wykorzystaniem keratyny są jednak bardzo kosztowne (o wiele droższe niż chemiczne prostowanie włosów).
Efekty takiego zabiegu są zaskakujące, ale proste włosy nie utrzymują się przez czas dłuższy niż cztery miesiące. Częste zabiegi nie powodują jednak niszczenia włosów, więc bez obawy możemy je ponawiać. Jest to niezwykle wygodne i pozwala zaoszczędzić dużo czasu (nie musimy się martwić o prostowanie włosów po ich umyciu). Dodatkowym plusem jest to, że zabiegom może poddać się każda osoba – niezależnie od tego, jakie ma włosy, czy są one przesuszone, łamliwe czy bardzo cienkie.
Jeżeli już poddamy się zabiegowi, powinniśmy stosować się do zaleceń fryzjerów. Przede wszystkim musimy nawilżać włosy i stale je pielęgnować; najlepiej, abyśmy stosowali profesjonalne kosmetyki, które podtrzymają efekt prostowania i nabłyszczą włosy.
Zobacz też: Jak wyprostować kręcone włosy?
Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.