POLECAMY

Jakie fryzury były modne w starożytności?

Jak czesali się mieszkańcy starożytnego Egiptu, Rzymu, Grecji, Asyrii i Mezopotamii? W którym kraju preferowano krótkie fryzury, a gdzie układano z włosów fale? Dlaczego Egipcjanie często golili głowy na łyso? Czy nasi praprzodkowie farbowali włosy? Zapraszamy w podróż po historii starożytnych fryzur!
Jakie fryzury były modne w starożytności?

Czerp inspiracje z dawnych lat!

Historia fryzjerstwa oraz samego układania fryzur zaczyna się już w okresie starożytności. Nie ma w tym jednakże nic dziwnego, ponieważ ludzie od niepamiętnych czasów pragnęli zmieniać i wciąż na nowo kreować styl swojego wyglądu.

Naturalnie wraz z następującymi po sobie latami zmianom ulegały panujące trendy oraz same sposoby umożliwiające stylizację włosów.

Warto przyjrzeć się im z bliska, ponieważ nawet w czasach obecnych fryzury z minionych lat mogą z powodzeniem stać się naszą inspiracją.

Zobacz też: Do czego służą nam włosy?

Pierwszy przystanek: starożytny Egipt

Swoją podróż do minionych lat w celu poznania historii fryzjerstwa należy rozpocząć w kraju faraonów i piramid, czyli w starożytnym Egipcie. Ze względu na panujący tam upalny klimat fryzurą zdecydowanie przeważającą na głowach Egipcjan były włosy… ogolone aż do gołej skóry.

Niemniej jednak takie rozwiązanie nie oznaczało wcale, że nasi przodkowie zupełnie zrezygnowali z noszenia włosów. Modne było wówczas noszenie ozdobnych peruk stylizowanych na fryzury o kształcie popularnego pazia.

Asyria i Mezopotamia, czyli ujarzmione fale

Nieco inaczej sytuacja kształtowała się w przypadku Asyrii i Mezopotamii. Tam bowiem, zwłaszcza u mężczyzn, dominowały fryzury wykonywane z fal. Zaczesywane do tyłu włosy już od linii czoła układane były w ściśnięte fale, zaś ich końce zdobiły specjalne pierścionki.

Zobacz też Historia fryzjerstwa - modne fryzury minionych wieków

Jak czesano się w Grecji?

Na terenach starożytnej Grecji przeważały uczesania spłaszczone na czubku głowy oraz zdecydowanie wydłużone ku tylnym partiom. Niekiedy były one zbierane tuż nad karkiem.

Różnorodny styl Rzymian

Na tle wymienionych wcześniej stylów uczesania wyróżnia się jednak Rzym. Tutaj bowiem już w czasach starożytnych panowała duża różnorodność. Rzymianki lubujące się w fryzurach praktycznych z reguły spinały włosy z tyłu głowy w stylu tak zwanego „ślimaka” lub też zaplatały kosmyki w warkocze. Częstym trendem, jaki dało się wówczas zauważyć (zwłaszcza u młodych kobiet), było układanie włosów w luźne fale oraz nieco ciaśniejsze loki.

Warto jednak dodać, że lubujące się w jasnym kolorze kosmyków panie bardzo często farbowały swoje włosy właśnie na kolor blond.

W przypadku mężczyzn prym wiodły jednak uczesania krótkie i mało skomplikowane.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)