Czy kosmetyki do włosów można przedawkować?

Niektóre kosmetyki do włosów, stosowane w nadmiarze, mogą zaszkodzić naszej fryzurze. Używanie zbyt dużej ilości szamponu do włosów może spowodować naruszenie naturalnej warstwy ochronnej skóry, a maski lub balsamu – obciążenie włosów i konieczność ich częstego mycia.
/ 19.09.2013 12:19

Więcej nie znaczy lepiej, czyli o aplikacji kosmetyków do włosów

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji włosów i skóry głowy to nieprawidłowe dobranie kosmetyków do problemu oraz zbyt duża ilość aplikacji jednego kosmetyku.

– Więcej wcale nie oznacza lepiej. Konsumenci często wychodzą z założenia, że aplikacja kosmetyków w większej ilości zwiększy skuteczność działania danego preparatu. Zarówno skóra, jak i włosy posiadają ograniczoną zdolność jednorazowego wchłonięcia substancji aktywnych – mówi ekspert firmy Seboradin.

Stosując szampon do włosów, przy nadmiernym jego użyciu może pojawić się problem nadmiernego wysuszenia włosów i skóry głowy. Szampon to kosmetyk, w którym głównymi składnikami są substancje myjące. Mają one na celu oczyścić włosy i skórę głowy z nadmiaru sebum, kosmetyków przeznaczonych do stylizacji, brudu i kurzu.

– Zbyt duża ilość szamponu używanego podczas jednego mycia może spowodować naruszenie naturalnej warstwy ochronnej, płaszcza hydrolipidowego – dodaje ekspert firmy Seboradin.

 Jego zadaniem jest naturalna ochrona wewnętrznego nawilżenia skóry głowy i włosów oraz zabezpieczeniem ich przed przenikaniem szkodliwych substancji z otoczenia.

Szampon je kosmetykiem w formie koncentratu, dlatego przed aplikacją na skórę głowy należy go najpierw rozcieńczyć wodą. Zbyt duża jego ilość może przyczynić się do przesuszenia naskórka, jego wzmożonego łuszczenia, podrażnienia delikatnej skóry głowy.

Zobacz też: Czy dobry szampon powinien się pienić?

Czy kosmetyki do włosów można przedawkować?

W przypadku balsamu bądź maski do włosów używanie ich w zbyt dużej ilości może przyczynić się do: obciążenia włosów, konieczności ich częstszego mycia. Możemy też wtedy sądzić, że dany kosmetyk nie jest skuteczny w działaniu, jest mało wydajny.

Ilość stosowanego kosmetyku należy dobrać odpowiednio do przeznaczenia oraz, w przypadku balsamu i maski, do długości samych włosów. W odniesieniu do stosowania lotionu bądź ampułek należy pamiętać, że długość posiadanych włosów nie ma wpływu na ilość zalecanej do stosowania porcji kosmetyku, gdyż aplikuje się go na powierzchnię skóry głowy.

Zobacz też: Jakie preparaty wzmacniają włosy?

Źródło: materiały prasowe Seboradin/mn