Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - 10 modeli, jak wybrać

Nie wiesz, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV? Chcesz dowiedzieć się, czym różnią się kategorie filtrów? Szukasz modnego modelu? Przeczytaj!
Marta Kosakowska / 08.07.2019 12:02

Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowy element letnich stylizacji. Warto wybrać model z filtrem UV, który zapewni nie tylko dobry wygląd, lecz również zdrowie naszych oczu. Czym kierować się przy wyborze, jaki filtr w okularach zapewnia najlepszą ochronę? Znamy odpowiedzi na te pytania. Przygotowałyśmy również przegląd modeli, na które warto zwrócić uwagę w tym sezonie.

Na skróty:

  1. Zalety filtrów
  2. Kategorie filtrów
  3. Przegląd modeli

Co dają filtry w okularach przeciwsłonecznych?

Filtry w okularach przeciwsłonecznych chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Soczewki wyposażone w filtr blokują dostęp do oka spectrum promieni, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie oczu.

Dlaczego promienie UV są groźne dla naszego wzroku?

Niestosowanie okularów przeciwsłonecznych - szczególnie w czasie słonecznych dni, wakacji w tropikach, w górach czy w czasie uprawiania sportów wodnych - może skutkować różnymi dolegliwościami i chorobami (m.in. uszkodzenie siatkówki, czerniak, zaćma w przyszłości etc.).

Kategorie filtrów w okularach przeciwsłonecznych

Istnieją 5 kategorii filtrów w okularach przeciwsłonecznych. Określają one ilość światła, które jest przepuszczane przez soczewkę. Im wyższy filtr, tym lepsza ochrona oczu przed promieniowaniem UV.

  • Kategoria 0. Najniższa ochrona. Soczewki przepuszczają 80-100% promieni słonecznych.
  • Kategoria 1. Ograniczona ochrona. Soczewki przepuszczają 43-80% promieni słonecznych.
  • Kategoria 2. Dobra ochrona. Soczewki przepuszczają 18-43% promieni słonecznych.
  • Kategoria 3. Wysoka ochrona. Soczewki przepuszczają 8-18% promieni słonecznych.
  • Kategoria 4. Najwyższa ochrona.Soczewki przepuszczają 3-8% promieni słonecznych.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem kat. 4 polecane są czasie dużego nasłonecznienia np. wakacji nad morzem, jako ochrona przed oślepiającym śniegiem czy na pustyni. Nie należy ich stosować do prowadzenia samochodu.

Oznaczenie filtra w okularach przeciwsłonecznych można znaleźć po wewnętrznej stronie zausznika. Bywa, że wyeksponowane w postaci naklejki na soczewce.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem - przegląd modeli

Wybór okularów przeciwsłonecznych z filtrem jest ogromny. Najlepiej kupić je w renomowanym salonie optycznym. Wiele z nich prowadzi również sklepy internetowe, które również oferują wysokiej jakości asortyment. Po sportowe okulary z filtrem warto wybrać się do sklepu sportowego, gdzie można kupić modele przeznaczone do konkretnych aktywności.

Trendy w okularach przeciwsłonecznych zmieniają się na przestrzeni lat. W tym sezonie najmodniejsze są:

10 modeli modnych okularów z filtrem znajdziesz na następnych stronach!

Przeczytaj:
Okulary polaryzacyjne - co dają? 8 polecanych modeli
Okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban - modne wzory
 

Redakcja poleca

REKLAMA