Okulary lenonki - komu pasują i jakie kupić? 27 modnych modeli

Okulary z okrągłymi soczewkami to tzw. lenonki. Komu pasują? Przeczytaj poradnik i zobacz najmodniejsze modele na lato 2019.
Marta Kosakowska / 06.05.2012 16:24 / aktualizacja: 01.07.2019 10:12

Lenonki to okulary w okrągłych oprawach. To klasyczny wzór, który nigdy nie wychodzi z mody. W sezonie wiosna-lato 2019 jest szczególnie modny. Doskonale wpisuje się w trend na styl boho, popularny w czasie letnich festiwali. Sprawdź, czy ten kształt okularów będzie ci pasował. Jeśli tak, wybierz model z najnowszych kolekcji znanych marek!

Historia okularów lenonek

Okulary o okrągłych oprawach stały się hitem za sprawą słynnego muzyka Johna Lennona, jednego z członków kultowego zespołu The Beatles. Brytyjski gwiazdor niemal nie rozstawał się ze swoimi ulubionymi okularami. Wzór stał się tak popularny, że szybko został nazwany od nazwiska artysty.

John Lennon w lenonkach
fot. ONS.pl

Lenonki chętnie były noszone przez młodzież, szczególnie hippisów. Chętnie nosili oni wersję z przyciemnionymi lub żółtymi szkłami. Okrągłe okulary stały się jednym z symboli środowisk kontrkultury lat 60. i 70. Dziś doskonale komponują się ze stylem boho. Są chętnie noszone przez uczestników słynnych letnich festiwali muzycznych, jak np. Coachella.

Komu pasują lenonki?

Okrągłe oprawki są bardzo wyraziste, więc nie każdemu będzie w nich dobrze. Zaokrąglony kształt doskonale pasuje do twarzy owalnej, która będzie dobrze wyglądać w każdych okularach.

Lenonki będą również odpowiednie dla:

  • Twarzy kwadratowej, czyli takiej z wyraźnie zarysowaną żuchwą i linią brwi. Okrągłe oprawki łagodnie złagodzą ostre rysy.
  • Twarzy trójkątnej, czyli z szerokim czołem i wąskim podbródkiem. Okulary w stylu Johna Lennona doskonale wyrównają proporcje kształtu twarzy.

Komu pasują lenonki?
fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Gdzie kupić modne lenonki?

Dzisiaj okulary przeciwsłoneczne w tym stylu można oglądać na pokazach wielkich projektantów, a co za tym idzie - są one dostępne w popularnych sieciówkach oraz salonach optycznych.

Występują w najróżniejszych formach: z metalowymi oprawkami, ze zdobieniami (np. kryształkami), barwionymi szkłami (np. na żółto), minimalistyczne, klasyczne i wiele innych.

Najmodniejsze modele lenonek znajdziesz na kolejnych stronach galerii!

Przeczytaj:
Okulary polaryzacyjne - 8 najmodniejszych modeli
Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne do kształtu twarzy?

Redakcja poleca

REKLAMA