Dłonie na klawiaturze fot. Fotolia

Lista najczęściej używanych haseł w 2016 roku

Niestety, większość z nas w ogóle nie dba o zabezpieczenie swoich kont.
Małgorzata Machnicka / 19.01.2017 14:00
Dłonie na klawiaturze fot. Fotolia

Po przeanalizowaniu puli 10 mln haseł, które zostały opublikowane w sieci w wyniku wycieków, nasuwa się tylko jeden wniosek - ludzie są bezmyślni. Tak, tak, my też. Badania pokazują, że internauci zupełnie nie dbają o kwestię zabezpieczenia dostępu do swoich kont mocnymi hasłami.

Na pierwszym miejscu listy stworzonej przez firmę Keeper Security jest hasło 123456, zresztą dokładnie tak samo jak rok wcześniej. Stanowi aż 17% wszystkich haseł. Zaskoczone? Dalej jest jeszcze gorzej. Na drugim miejscu znalazła się rozszerzona o 3 kolejne cyfry wersja 123456, a kilka kolejnych pozycji należy do wielokrotności jednej wybranej cyfry: 55555 albo 666666.

Dziwne rzeczy, które można kupić w internecie

Wśród wymienionych haseł pojawia się także słowo "password" albo... "google". Niestety, lista 25 najczęściej używanych haseł praktycznie nie ulega zmianie na przestrzeni ostatnich lat. Winnych należy upatrywać nie tylko po stronie samych internautów, ale również usługodawców, którzy nie wymuszają na użytkownikach odpowiednio silnych haseł przy tworzeniu nowych kont.

Zachęcamy do jak najszybszej zmiany najważniejszych dla was haseł. Macie jeszcze szansę ustrzec się przed hakerskim atakiem.

Tagi: komputer