W 2017 roku pojawiło się kilka, albo nawet kilkanaście, jasnych punktów i momentów dla feminizmu i kobiet w popkulturze. Na rynku pojawiły się książki dedykowane dziewczynkom o kobiecych bohaterkach, Netflix reklamował swój dokument o sufrażystkach, wyszły też numery magazynów o kobiecości i dorastaniu. 10 takich tytułów znajdziecie w zestawieniu.
Nikt nie ma podstaw by zaprzeczyć, że współcześnie wciąż to chłopcy są przedstawiani jako ci błyskotliwi, mądrzy, znający odpowiedzi na pytania nurtujące medycynę i naukę, a dziewczynki... Wystarczy przejść się po szkołach by dostrzec, że wrzuca się ich do worka pt. „prace domowe i gotowanie”. To nie są niewinne i prozaiczne przykłady. Wiele dziewczynek odnajduje w sobie potencjał, ale z biegiem czasu przestają wierzyć w swoje możliwości.
Książki dla dziewczynek - dlaczego są ważne?
Szczęśliwie dochodzi do wypełniania poważnej luki w polskiej literaturze: znajdujemy coraz więcej pozycji mówiących wprost o seksualności, menstruacji (szok, ale wiele kobiet wciąż to peszy, że są kobietami!), aborcji. W 2017 roku na rynku znalazły się wspaniałe książki hołdujące zasadzie, że pasja, zainteresowania i marzenia nie mają płci, a każda dziewczynka powinna czuć, że może sięgać wyżej i dalej i nie jest gorsza od chłopców. Zerknijcie do zestawienia naszych nadziei, światełek w tunelu - wierzymy, że nadchodzący 2018 rok będzie obfitował w podobne tytuły lub pomoże rozwinąć się tym tytułom, które walczą o pozostanie na rynku.
Przeczytaj:
Wołali na niego: "pedale", "cioto". Teraz szkoła ma przeprosić ucznia za homofobię
Lista najczęściej wyszukiwanych pytań i haseł 2017 roku
Sztuka kochania, Michalina Wisłocka (książka), Maria Sadowska (film)
W księgarniach Wisłocka, w kinach Wisłocka, na YouTube też Wisłocka.Tak było na początku roku, bo wtedy ruszyła ogólnopolska promocja biografii polskiej seksuolożki to jedna z najbardziej przemyślanych kampanii. O co tyle szumu? "Sztuka kochania" zawiera sceny erotyczne - śmiałe i wyraziste, które zapadają w pamięć lepiej, niż kadry z filmu o Greyu. Film Marii Sadowskiej o polskiej seksuolożce, jej życiu seksualnym, działalności medycznej nie odbiega od międzynarodowych standardów filmów erotycznych. Przegapiliście? Warto z końcem roku obejrzeć ten film na DVD.
Magazyn G'rls ROOM
Kobiety wywalczyły sporo na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, jednak dużo jest jeszcze do zrobienia. Dziewczyny, redaktorki, działają na rzecz poprawy bytu kobiet. W tym roku udało im się dzięki akcji crowdfundingowej zebrać fundusze na dwa numery.
Dziewczyny za cel postawiły sobie przede wszystkim pokazywanie świetnych kobiet i wypełnienie luki w obszarze edukacji seksualnej - a wszystko to w duchu sekspozytywności, ciałopozytywności, otwartości.
Brakowało nam na polskim rynku magazynu, który nie traktowałby czytelniczek i czytelników pobłażliwie, a mówił o kobiecej przyjemności seksualnej, współtworzył dyskusję o prawach kobiet, współczesnym feminizmie, szerzył tolerancji.
Długo można wymieniać. Dlatego działamy, bo chcemy, żeby było lepiej. Chcemy więcej. Dla siebie i dla tych, którzy są spychani na margines, bo są w jakikolwiek sposób inni. Biegniemy po wszystko. Nikt nas nie zatrzyma!
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, Elena Favilli, Francesca Cavallo
Dziennie powstają tysiące nowych tytułów, przekładów i powtórnych wydań książek. Jak w morzu pozycji znaleźć te, które warte są ceny i czytania? W 2017 roku na polskim rynku pojawił się przekład włoskich autorek książki „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. Dlaczego muszą powstawać książki dla dziewczynek? Dysproporcje w liczebności mężczyzn i kobiet w książkach dla dzieci budzą zastrzeżenia nie od dziś. W 2011 roku naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Florydy odkryli, że uprzedzenia względem płci występują w literaturze dziecięcej od ponad 100 lat (źródło: BBC) Według ich ustaleń na 6000 książeczek ilustrowanych wydanych między 1900 a 2000 rokiem zaledwie 7,5% przedstawia samice zwierząt. Nawet 6-letnie dziewczynki uważają się za mniej uzdolnione i „błyskotliwe” niż chłopcy (tu polecamy tekst „Kosmos dla dziewczynek”). Gdy w bajce występuje bystry bohater, to zazwyczaj jest to chłopiec. Pora to zmienić, a rok 2017 przyniósł w Polsce powiem nowej jakości...
Magazyn Kosmos dla dziewczynek
Dziewczynki mają wielką moc, która wraz z dorastaniem często słabnie i znika i przestają wierzyć w swoje siły. Dlaczego? Ponieważ zderzają się ze stereotypami. Słyszą, że są tematy nie dla nich, że powinny bawić się lalkami, a nie statkami. W konsekwencji często porzucają swoje pasje, by dostosować się do oczekiwań. Magazyn, który również powstał przy wsparciu internautów, lokujących pieniądze w zbiórce, zawiera w sobie moc pozytywnych emocji, prawdziwego kopa do działania i zachęcania dziewczynek, by podbijały świat, by nie bały wychodzić poza schemat. W 2017 roku powstały dwa numery, oba genialne!
Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy, Anna Dziewit-Meller
Damy, dziewuchy, dziewczyny to opowieść o siedemnastu niezwykłych kobietach. W ich świat wprowadza nas Heńka, czyli Henryka Pustowójtówna, dziewczyna z powstania. Dzięki niej dowiadujemy się kim były między innymi Świętosława, Narcyza Żmichowska czy Simona Kossak. Dzięki tej gawędziarskiej książce możemy odkryć historyczne fakty, nieznane szerzej. Nie uczy się nas w szkole o dokonaniach żon królów, o zwykłych kobietach. Dopiero niedawno zaczęły się pojawiać publikacje dedykowane kobietom, które walczyły w powstaniach! Książka Dziewit-Meller jest napisana lekkim piórem, jak dla dzieci, bo to doskonały prezent, właśnie dla nich. Ja jednak byłam tym prezentem zachwycona jako dorosła kobieta.
Ada Bambini, Naukowczyni, Andrea Beaty
To kolejna pozycja dedykowana najmłodszym, która ma zachęcić do rozwijania swoich pasji, przekazując tę myśl w bardzo pedagogiczny sposób. Bohaterka jest dziewczynką, która każdego dnia ma w głowie setki pytań i szuka na nie odpowiedzi. Chce dociec prawdy, ma w sobie energię i zapał. Przypomina nam, że nie można dać za wygraną.
Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska, Remigiusz Grzela
Znany reportażysta? Kapuściński. Reporterka? Cóż, kobiety w tym zawodzie nie mają lekko. W 2017 roku wyszła książka, która opisuje życie dwóch wybitnych postaci. Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska to ta bardziej empatyczna, z kolei Oriana Fallaci - kobieta bez skrupułów, w ocenie innych niemająca hamulców. Remigiusz Grzela przejechał tysiące kilometrów śladami Fallaci i Torańskiej, rozmawiał z ich najbliższymi przyjaciółmi, dotarł do nieznanych dokumentów. W ten sposób powstał brawurowy i głęboki portret dwóch wielkich dziennikarek i epoki, w której żyły i którą próbowały opisać.
Dziewczyny mają moc. Chcemy być sobą, K.T. Parker
Płeć nie wyznacza żadnych granic, nie powinna zatem determinować doboru pasji czy zainteresowań. Opowieść o tym, że „chłopcy i dziewczynki mogą robić, co chcą” jest ważna i potrzebna. Polski przekład „Strong is the new pretty” to inspiracja dla dziewczyn i kobiet, by dawały z siebie wszystko, by odważnie ustanawiały własne granice i bez lęku sprawdzały na co je stać.
Film dokumentalny „She's beautiful when she's angry”, USA
W bazie Netflixa z polskim dźwiękiem dokument jest obecny od początku 2016 roku. Dopiero teraz, w 2017, zaczął być chętniej oglądany, być może ze względu na tematykę. Amerykański dokument prezentuje jaskrawe i feministyczne spojrzenie na wspaniałe, odważne kobiety przewodzące ruchowi emancypacyjnemu w latach 60. Filmowy obraz przemawia do wyobraźni i jest inspiracją dla nas, kobiet walczących o godność w XXI wieku.