Od 10 października obostrzenia obowiązujące w tzw. żółtej strefie dotyczą całego kraju. Stan wyjątkowy nie został wprowadzony, jednak duży wzrost nowych przypadków zakażenia każe wprowadzić zmiany w dotychczasowej strategii walki z koronawirusem.
Dziś zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, obrady odbywały się częściowo zdalnie. Zaraz po nim odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
Trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego @RCB_RP pod przewodnictwem premiera @MorawieckiM z udziałem ministra @D_Piontkowski oraz wiceministrów @MarzenaMachalek i Macieja Kopcia. #KPRM pic.twitter.com/UMsNObpYV7
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOV_PL) October 10, 2020
Już wcześniej dużo mówiło się o tym, że zapadną decyzje w sprawie dalszego funkcjonowania szkół oraz przywrócenia tzw. godzin dla seniorów w sklepach.
Wracają godziny dla seniorów
Premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu podczas konferencji prasowej skupił się na podsumowaniu dotychczasowych działań rządu w kwestii walki z epidemią koronawirusa.
Podkreślił, że wirus SARS-CoV-2 najbardziej zagraża osobom starszym, dlatego podjęto decyzję o tym, by przywrócić funkcjonujące przed kilkoma miesiącami godziny dla seniorów.
Nasze strategiczne cele na najbliższe tygodnie to przede wszystkim zmniejszenie liczby zgonów i opieka nad seniorami, zapewnienie wydolności służby zdrowia, a także utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na normalnych obrotach
- powiedział premier Mateusz Morawiecki
Godziny dla seniorów będą obowiązywać w godzinach 10:00 - 12:00 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach.
Premier @MorawieckiM w #KPRM: Wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach - od godziny 10:00 do 12:00. Ta zasada obowiązuje od 15 października.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) October 10, 2020
Godziny dla seniorów będą obowiązywać od czwartku 15 października. Tego dnia rząd poinformuje także o kolejnych regulacjach.
Ponad 5 tysięcy zakażeń w ciągu doby
W sobotę przed południem resort zdrowia potwierdził 5300 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej w województwach mazowieckim, małopolskim i kujawsko-pomorskim. To około 500 zakażeń więcej niż poprzedniej doby. Poinformowano także o śmierci 53 osób, 49 z nich miało choroby współistniejące.
Obecnie w raportach ministerstwa zdrowia nie podaje się już wieku, płci ani miejscowości, z których pochodzili chorzy zmarli z powodu COVID-19.
Czytaj więcej informacji:
Gdzie nie trzeba mieć maseczki w żółtej strefie?
Pojawia się kilka tygodni po infekcji koronawirusem. Nowe powikłanie diagnozowane u dorosłych
Pierzesz swoją maseczkę ręcznie? To błąd
Na COVID-19 hospitalizowane są młodsze osoby niż na grypę
Ile godzin koronawirus żyje na ludzkiej skórze?