Pierzesz ręcznie swoją maseczkę? „Taka maseczka bardziej szkodzi niż pomaga”. Dlaczego?

Ręczne pranie maseczki ochronnej fot. Adobe Stock
Wiele osób stosuje maseczki bawełniane. Wyniki badań pokazują, że ich pranie ręczne nie jest dobrym wyborem.
/ 10.10.2020 08:07
Ręczne pranie maseczki ochronnej fot. Adobe Stock

Od 10 października cała Polska jest w żółtej strefie. Oznacza to między innymi obowiązek noszenia maseczek także na świeżym powietrzu. Wiele osób już kilka miesięcy temu zaopatrzyło się w wielorazowe maseczki tkaninowe. Okazuje się jednak, że sposób ich prania pozostawia wiele do życzenia.

Maseczkę z tkaniny pierz w pralce

Wkładanie maseczki uszytej z tkaniny, po raz kolejny bez jej uprania, zdarza się niestety nagminnie. Wielu klientów w sklepach nosi maseczki... odwrócone na drugą stronę. Można tak sądzić, chociażby po zabrudzeniach ze świeżego podkładu bądź szminki, widocznych po ponownym założeniu maseczki.

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań dotyczące skuteczności maseczek wykonanych z tkaniny. Okazuje się, że mogą być podobnie skuteczne jak maseczki chirurgiczne, jednak tylko wówczas, gdy zostaną uprane w pralce w 60 stopniach. Tak twierdzą badacze z Kirby Institute University of New South Wales w Sydney. Wyniki ponownej analizy badań zostały opublikowane w czasopiśmie „BMJ Open”.

Choć kusi nas, by ubierać je dzień po dniu bez prania albo prać szybko ręcznie, nasze wyniki pokazują, że to może prowadzić do zakażenia. Na co dzień, przy normalnym użyciu maseczek tkaninowych, raczej nie mamy okazji zetknąć się z taką liczbą wirusów, jak pracownicy medyczni, biorąc jednak pod uwagę, jak zakaźny jest SARS-CoV-2, sugerujemy, żeby podejmować wszelkie możliwe działania, by maseczki były jak najbardziej skuteczne. Prane w pralce maseczki tkaninowe są tak skuteczne, jak chirurgiczne.
- przekazała prof. Raina MacIntyre.

Badania na temat skuteczności maseczek wykonanych z tkaniny prowadzone w 2011 roku, dopiero teraz zostały przeanalizowane pod kątem ich właściwego prania. Wówczas badano, jak radzą sobie z zabezpieczeniem przed koronawirusami wywołującymi sezonowe przeziębienia czy wirusem grypy.

Jeszcze kilka lat temu sądzono, że są mniej skuteczne niż maseczki chirurgiczne, a wręcz mogą bardziej szkodzić, niż chronić. Badacze z Australii przekonali się jednak, że maseczki tkaninowe są skuteczne, o ile są prane w pralce, w temperaturze minimum 60 stopni. Ręczne pranie nie wystarczy.

Źródło: bmj.com

Czytaj więcej informacji:
Wiceminister zdrowia: „Nie będziemy tolerować maseczek pod nosem czy na brodzie”
Pandemia potrwa do 2024 roku? Ponure prognozy
Koronawirus a biegunka - ważny objaw, którego nie można bagatelizować