W całej Polsce stopniowo następuje odmrażanie gospodarki, znoszone są kolejne ograniczenia, a poszczególne branże wznawiają działanie. W ostatnim etapie odmrażania gospodarki m.in. zostały otwarte salony fryzjerskie, kosmetyczne, restauracje. Na podobne decyzje rządu wciąż czeka branża eventowa w tym organizatorzy wesel oraz narzeczeni, którzy planowali ślub i wesele w tym roku.
Niedawno usłyszeliśmy, że wesela to ostatni etap odmrażania gospodarki, ale trwają rozmowy dotyczące opracowania zasad, na jakich już wkrótce miałyby się odbywać.
Całkowite odmrożenie gospodarki 1 lipca?
Wciąż wiele branż, w tym głównie branża eventowa, czekają na kolejny etap odmrażania gospodarki. Coraz śmielej mówi się o tym, że pełne odmrożenie nastąpi w lipcu. Czy można liczyć na to, że 1 lipca otwarte zostaną kina, siłownie, kluby fitness, a organizacja wesel będzie możliwa?
Dziś nikt z pełną odpowiedzialnością nie powie, że nastąpi to 1 lipca, choć w tym kierunku zmierzamy. Otwieramy ją poszczególnymi etapami, co jest uwarunkowane oceną sytuacji epidemicznej dokonaną przez ministerstwo zdrowia i Premiera.
- powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz w rozmowie z Pulsem Biznesu.
Kiedy powrót do sytuacji sprzed epidemii?
Eksperci wciąż podkreślają, że nawet pełne odmrożenie gospodarki nie oznacza, że wrócimy do stanu sprzed epidemii. Oznacza to między innymi, że nawet jeśli 1 lipca br. pełna działalność gospodarcza będzie możliwa, część ograniczeń pozostanie.
Nie należy więc oczekiwać, że natychmiast powrócą imprezy masowe, których organizacja w tej chwili jest niemożliwa. Mówi się także o tym, że nadal konieczne będzie utrzymywanie określonego dystansu społecznego.
Rząd nie wyklucza także sytuacji, w której nawet po pełnym odmrożeniu, możliwy jest tzw. krok wstecz, a więc powrót do sytuacji zamrożenia.
Zobacz więcej informacji:Wybory prezydenckie odbędą się jeszcze w czerwcu? Będą miały formę „mieszaną”Niebezpieczny „lek na koronawirusa” stosowany także w PolsceDruga fala epidemii koronawirusa będzie bardziej śmiertelna niż obecna