Okratek australijski - grzyb cuchnąca czapka błazna fot. Adobe Stock

Grzyb o osobliwym wyglądzie i zapachu(!) jest coraz częściej widywany w polskich lasach. Gdzie można go znaleźć?

Ten grzyb wygląda jak cuchnąca czapka błazna, a nazywany jest „palcami diabła”. Czy jest jadalny?
/ 01.10.2020 09:38
Okratek australijski - grzyb cuchnąca czapka błazna fot. Adobe Stock

Cuchnąca czapka błazna, palce diabła, leśna ośmiornica - to określenia grzyba o niecodziennym wyglądzie. Gdy grzyb jest młody, wygląda całkiem niepozornie za, to gdy jego owocnik się otworzy, widok jest naprawdę niecodzienny.

Cuchnąca czapka błazna - co to za grzyb?

Spacerując po lesie w poszukiwaniu znanych gatunków grzybów jadalnych, trudno nie przestraszyć się widząc przed sobą coś takiego:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sylwia Iwan (@iwansylwia)

Aż trudno uwierzyć, że to także jest grzyb. Wygląda zupełnie inaczej niż maślaki, podgrzybki czy prawdziwki. Zamiast typowego kapelusza na nóżce widzimy rozgałęziające się na boki „macki”, które od razu kojarzą się z ośmiornicą. Wiele osób wygląd tego osobliwego grzyba porównuje do czapki błazna, zresztą trudno nie zauważyć podobieństwa.

Osoby, które już miały okazję spotkać w polskich lasach tego grzyba zwracają uwagę na jeszcze jedną rzecz: zapach. Ten podobno trudno nazwać przyjemnym... dość powiedzieć, że przypomina zapach padliny.

Nietypowy grzyb to okratek australijski, gatunek egzotyczny, naturalnie występujący w Australii i miejscach, w których notuje się bardzo wysokie temperatury.

Gdzie można spotkać „palce diabła”?

Nie jest jasne, w jaki sposób trafił do Polski, ale wiadomo już, że widziany był w lasach w okolicach Jasła, Biłgoraja, Wieliczki. Najczęściej spotykany jest na południu Polski. Choć w Europie wciąż uważany jest za rzadki okaz, grzybiarze coraz częściej chwalą się swoimi znaleziskami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez mariusz:-:+:-:winiecki (@mariusz.winiecki)

Intensywny zapach zgniłego mięsa wabi muchy, za to ludzi raczej odstrasza. Choć okratek australijski należy do rodziny sromotnikowatych, nie jest uważany za trujący, jednak niejadalny dla ludzi

Okratek australijski osiąga wysokość maksymalnie 15 cm, gdy dojrzeje, przybiera postać rozgwiazdy o 4 - 6 ramionach i czerwonokoralowym zabarwieniu.

Czytaj więcej na temat grzybów:
Przerażające znalezisko z polskich lasów. Mówią o nich „palce umarlaka”
Jak obierać grzyby? Zobacz jak oczyścić grzyby krok po kroku
Od kiedy można dawać dzieciom grzyby? Specjalista wyjaśnia
10 rad jak nie zbierać grzybów czyli antyporadnik grzybiarza