Szczepienie na grypę może chronić przed koronawirusem? Naukowcy mają ciekawe wnioski

Szczepionka na grypę pomoże z koronawirusem fot. Adobe Stock
Eksperci uważają, że poddanie się szczepieniu na grypę w sezonie jesienno-zimowym może pomóc uniknąć zakażenia koronawirusem. Może być to szczególnie ważne w czasie ewentualnej drugiej fali epidemii.
/ 01.06.2020 14:58
Szczepionka na grypę pomoże z koronawirusem fot. Adobe Stock

Szczepionka na koronawirusa wciąż jest w fazie testów i musimy na nią poczekać jeszcze minimum kilka miesięcy. W związku z tym naukowcy szukają dostępnych już sposobów na walkę z COVID-19. Okazuje się, że jednym z nich może być przyjęcie szczepionki na zwykłą grypę. 

Szczepionka przeciwko grypie zwalcza koronawirusa? 

Jak donosi PAP, zdaniem ekspertów z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaszczepienie się jesienią przeciwko grypie, może uchronić przed zakażeniem się koronawirusem. A ponieważ na jesień naukowcy prognozują kolejną falę zakażeń SARS-CoV-2, ochrona w formie popularnego specyfiku może znacząco poprawić sytuację w kraju i sprawić, że nie dotknie nas scenariusz, który rozgrywał się w ostatnich miesiącach. 

Eksperci podkreślają również, że szczepienia na grypę mogą pomóc w odróżnieniu tych dwóch podobnych do siebie infekcji. COVID-19 i grypa sezonowa mają bowiem niemal identyczne objawy, dlatego wykluczenie zarażenia grypą pozwoli na szybką identyfikację osób z koronawirusem. 

Kto w szczególności powinien poddać się szczepieniu? Zdaniem OPZG są to osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby chore przewlekle. To właśnie oni są bowiem w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. Dlatego profilaktyka jest w ich przypadku szczególnie ważna. 

Nie jest konieczne szczepienie na grypę sezonową dzieci, ponieważ są grupą najmniej podatną na zarażenie zarówno zwykłą sezonową infekcją, jak i koronawirusem. Dodatkowo, przechodzą je znacznie łagodniej i ich zdrowiu nie grozi niebezpieczeństwo. 

Naukowcy przypominają jednak, że szczepienie na grypę nie uodporni nas w 100% na COVID-19, ale wzmocni naszą odporność w ogóle.

Wirus grypy wnikając do naszego układu oddechowego powoduje uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych, a tym samym otwiera drogę innym patogenom (wirusom lub bakteriom). To tak, jakbyśmy zamknęli mieszkanie, ale klucz zostawili w zamku dla złodzieja, czyli dla patogenu – tłumaczą prof. Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH oraz prof. Jerzy Duszyński z Polskiej Akademii Nauk

Zobacz więcej najświeższych wiadomości:
Jasnowidz Jackowski zapowiada coś gorszego od koronawirusa. Czeka nas katastrofa w te wakacje 
WHO wyjaśnia: nie będzie drugiej fali koronawirusa. Czekać nas może dużo gorszy scenariusz
Majowie wcale się nie pomylili? Okazuje się, że ich przepowiednia końca świata dotyczyła roku 2020 
Pogoda na wakacje 2020. Jaka pogoda będzie w Polsce w tegoroczne lato?

Redakcja poleca

REKLAMA