Latem czekają nas wysokie temperatury fot. Adobe Stock

Pogoda na wakacje 2020. Jaka pogoda będzie w Polsce w tegoroczne lato?

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali prognozę pogody na nadchodzące lato. Czerwiec, lipiec i sierpień mogą przynieść wiele niespodzianek, upałów i gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
/ 30.05.2020 13:45
Latem czekają nas wysokie temperatury fot. Adobe Stock

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali już wstępną prognozę pogody na tegoroczne lato w Polsce. Z ich analizy wynika, że od czerwca do sierpnia średnia temperatura powietrza ma być wyższa niż zazwyczaj, mogą pojawić się niespotykane dotąd upały. Trudna będzie też sytuacja hydrologiczna. Istnieje realne zagrożenie suszą i brakiem opadów. 

Jaka pogoda będzie w czerwcu 2020 roku? 

Zdaniem naukowców w czerwcu średnia temperatura powietrza w całym kraju może być wyższa od normy wieloletniej. W niektórych regionach mogą pojawić się fale upałów i gorąca, które dotychczas nie były spotykane w Polsce.

Dla prognozy opadów modele nie są już tak zgodne. IMGW przewiduje, że liczba dni z opadem będzie w normie, tylko na północnym wschodzie kraju oraz na Mazowszu i Polesiu ma padać powyżej normy. Czerwiec, według orientacyjnej prognozy meteorologicznej, będzie suchym i ciepłym miesiącem. Oznaczać to będzie realny powrót zagrożenia suszą.

Jaka pogoda będzie w lipcu w 2020 roku?

Prognozy temperatury na lipiec wskazują na ciepły miesiąc dla większości kraju. Średnia temperatura powietrza nie będzie odstawać od średniej wieloletniej. Tylko w niektórych miejscach Polski może pojawić się fala upałów. Suma opadów powinna mieścić się w normie lub być nieznacznie powyżej normy, co powinno stworzyć korzystne warunki dla roślin i naszego samopoczucia. 

Jaka pogoda będzie w sierpniu w 2020 roku?

W sierpniu według IMGW średnia temperatura na przeważającym obszarze kraju powinna być powyżej normy i tylko miejscami, głównie na północy Mazowsza i na Podlasiu, może być w normie. Oznacza to groźbę upałów i niekorzystny biometr. 

Co z opadami w ostatnim wakacyjnym miesiącu? Istnieje ryzyko, że w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz lokalnie na Polesiu i Wyżnie Lubelskiej miesięczna suma opadów będzie poniżej normy i może wystąpić lokalna susza. 

Synoptycy IMGW przypominają, że długoterminowe warunki termiczno-opadowe obarczone są błędem i należy na bieżąco monitorować sytuację. Prognozy są tylko i wyłącznie orientacyjne. Analitycy nie wykluczają również pojawienia się latem ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak burze i silne wichury. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Znany wirusolog krytykuje luzowanie obostrzeń przez rząd. "To nie jest właściwa decyzja"
Kolejna sieciówka wycofuje się z Polski. Zawiesiła sprzedaż online, w sklepach ogromne obniżki cen
Szpitale obniżają pensje personelowi medycznemu. Pielęgniarki stracą nawet połowę pieniędzy
Wiemy, kiedy ruszą kina, siłownie i imprezy masowe. Rząd ogłosił ostatni etap odmrażania gospodarki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)