Bakterie odpowiedzialne za listeriozę w popularnym produkcie spożywczym z Biedronki. GIS wycofuje go ze sklepów

Biedronka fot. Adobe Stock
Śmiertelnie groźne bakterie odpowiedzialne za listeriozę odkryto w popularnym produkcie spożywczym dostępnym w Biedronce. Sanepid wycofuje go ze sklepów. Kupionego towaru nie należy pod żadnym pozorem spożywać.
/ 04.07.2020 10:33
Biedronka fot. Adobe Stock

Chodzi o boczek wędzony „Kraina Wędlin” wyprodukowany przez Goodvalley z Przechlewa. Wewnątrz okryto groźne drobnoustroje.

Obecność bakterii Listeria monocytogenes wykryto w trakcie badań urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej w 2 z 5 badanych próbek. Spożycie produktu zanieczyszczonego Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą
– podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: ,,Boczek wędzony” Kraina Wędlin
Producent: Goodvalley Sp. z o.o., ul. Młyńska 43b, 77-320 Przechlewo, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 22030207 WE
Dystrybutor: Jeronimo Martins Polska S.A. ul. Żniwna 5 62-025 Kostrzyn
Numer partii: 242.130649/73
Termin przydatności do spożycia 12.07.2020 / 13.07.2020

Listerioza może być śmiertelna

Listerioza jest groźną bakteryjną chorobą zakaźną. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej po spożyciu zanieczyszczonego jedzenia. Ryzyko najcięższego przebiegu choroby dotyczy:

  • osób starszych,
  • ciężarnych,
  • noworodków,
  • osób z upośledzeniem odporności.

Okres wylęgania choroby może wynosić kilka dni, ale może sięgać nawet 3 miesięcy, i dopiero po takim czasie niekiedy pojawiają się objawy zatrucia. A te są naprawdę niebezpieczne.

U noworodków listerioza objawia się sepsą, niewydolnością oddechową, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. U dzieci i dorosłych objawami zbliżonymi do grypy, wymiotami, biegunką, sepsą, zapaleniem opon-mózgowych. Jeżeli rozwinęła się sepsa i zapalenie opon-mózgowych rokowania nie są pomyślne i wiążą się z wysokim ryzykiem zgonu.

U ciężarnych listerioza powoduje komplikacje ciążowe, jest przyczyną poronień i wad rozwojowych u dzieci. Może powodować niepłodność.

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje zalecenia

W oficjalnym komunikacie GIS zaleca konsumentom sprawdzenie, czy nie posiadają tego konkretnego produktu. Potencjalnie szkodliwą partię należy wyrzucić lub zwrócić do sklepu, w którym towar został zakupiony.

W przypadku zauważenia objawów po spożyciu produktu, należy udać się do lekarza. Zatrucie listerią leczy się antybiotykami.

Więcej aktualnych informacji:
Zamknięto kolejne kąpieliska nad Bałtykiem. GIS informuje, że nie jest tam bezpiecznie
Jak będzie wyglądać nauka w nowym roku szkolnym? Szef MEN wyjaśnia
Bon turystyczny dostaną także emeryci i renciści? Senat zaproponował poprawki do ustawy
Ta (popularna) zabawa może być bardzo niebezpieczna. Może skończyć się... zakażeniem gronkowcem

Redakcja poleca

REKLAMA