Zamknięto kolejne kąpieliska nad Bałtykiem. GIS informuje, że nie jest tam bezpiecznie

Kolejne kąpieliska nad morzem zostały zamknięte fot. Adobe Stock
Z powodu wykwitu sinic zamknięto kolejne kąpieliska nad Bałtykiem. Eksperci ostrzegają, że sytuacja może się pogarszać.
/ 01.07.2020 10:32
Kolejne kąpieliska nad morzem zostały zamknięte fot. Adobe Stock

Piękna pogoda i wysoka temperatura sprzyjają nadmorskiemu wypoczynkowi. Plaże nad Bałtykiem pękają w szwach, turystów wciąż przybywa, a branża turystyczna aż zaciera ręce. Niestety, nowe doniesienia GIS mogą sprawić, że część wczasowiczów zrezygnuje z wyjazdu w najbliższym czasie. Wszystko z powodu... sinic. Z powodu bakterii zamknięto kolejne 3 kąpieliska w Zatoce Gdańskiej. 

Sinice nad Bałtykiem 2020

Najnowsze komunikaty dotyczące wykwitu sinic można sprawdzić na mapie aktualizowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny. Na dzień 30 czerwca z powodu bakterii zamknięto kąpielisko Gdynia Śródmieście. Wkrótce do listy dołączono Gdynię Redłowo oraz kąpielisko Sopot-Łazienki Południowe. Na otwarcie trzech wspomnianych miejsc przyjdzie nam poczekać co najmniej kilka dni. Niewykluczone jednak, że decyzje o zamknięciu kąpielisk potrwa dłużej. 

Sanepid ostrzega jednak, że stan wody w Bałtyku może się jeszcze pogorszyć. Skupiska sinic zostały zaobserwowane na wodach Zatoki Gdańskiej już kilka dni temu. Są nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie, istnieje możliwość, że dopłyną do samego brzegu, powodując zagrożenie dla ludzi. Nie można również wykluczyć, że sinice nie zakwitną ponownie na plażach Pomorza. 

Co to są sinice? 

Sinice to bakterie występujące zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej. Same w sobie nie są dla ludzi zagrożeniem. Groźne są dopiero toksyny, które sinice wydzielają. Są bezbarwne i bezwonne. Mają groźny wpływ na naszą skórę, wątrobę oraz układ nerwowy. Kontakt z wodą może skończyć się wysypką i nudnościami. Specjaliści podkreślają, że wszystkie ich oddziaływania nie zostały jeszcze dokładnie poznane.

Koronawirus nad Bałtykiem

Lekarze ostrzegają również, że nad Bałtykiem istnieje duże ryzyko pojawiania się kolejnych ognisk koronawirusa. Do zbiorowych zakażeń doszło m.in w Rewalu. GIS apeluje, by dbać o zdrowie swoje i innych, przestrzegając reżimu sanitarnego. Należy pilnować dystansu społecznego, zakrywać nos i usta w zamkniętych miejscach publicznych i często myć oraz dezynfekować ręce. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:To już pewne! Minister Szumowski potwierdza, że wróci obowiązek noszenia maseczek Epidemia koronawirusa w Polsce przyspiesza? Aktualne liczby Wakacyjny bon 500 czy 1000+? Sprawdź, który ci przysługuje i jak się o niego ubiegać Do rodziców trafią kolejne pieniądze? Wysokość świadczenia będzie zależeć od liczby posiadanych dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA