Rząd planuje „legalizację przemocy wobec kobiet”. W całym kraju ruszyły głośne protesty

Polki protestują przeciw wypowiedzeniu konwencji stambulskiej fot. Adobe Stock
W piątek 24 lipca w wielu miastach w Polsce ruszyły protesty przeciwko planowanemu wypowiedzeniu konwencji stambulskiej. Dokument Rady Europy chroni kobiety przez przemocą.
/ 25.07.2020 10:18
Polki protestują przeciw wypowiedzeniu konwencji stambulskiej fot. Adobe Stock

Od kilku dni w Polsce aż huczy od głosów sprzeciwu wobec planu wypowiedzenia przez rząd konwencji stambulskiej. Jak zdradziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nasz kraj przygotowuje się do wykreślenia się z listy państw, które popierają dokument Rady Europy. Zdaniem rządu konwencja sankcjonująca przemoc wobec kobiet i przemoc domową godzi w „tradycje polskiej rodziny”. W wielu miastach ruszyły manifestacje. 

Polki protestują przeciwko wypowiedzeniu konwencji stambulskiej

Do protestów doszło m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i w Łodzi. Jak donosi RMF FM, na Placu Wolności w Poznaniu zebrało się ponad 200 osób. W pozostałych miastach liczba protestujących również wynosiła kilkaset osób. 

Głos co chwilę zabierają osoby, które wyrażają swój sprzeciw wobec planów rządu dot. wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Dzielą się przy tym osobistymi historiami związanymi z przemocą domową. Przysłuchują się uczestnicy manifestacji - kilkanaście osób przyniosło też transparenty z hasłami: „Nie dla legalizacji przemocy domowej” czy „Piekło kobiet” - relacjonował z Poznania reporter RMF FM Mateusz Chłystun 

Z kolei jak informuje Onet, warszawski protest odbywał się przed siedzibą Instytutu Ordo Iuris, którzy jako pierwsi chcieli wypowiedzenia konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Ich zdaniem promuje ona niepotrzebnie ideologię gender i umniejsza wagi tradycji polskich rodzin. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Łódzkie Dziewuchy (@lodzkie_dziewuchy)

Liczymy, że mobilizacja będzie duża i masowe wzmożenie pomoże zatrzymać te plany. Tak, jak Strajkowi Kobiet udało się zablokować zaostrzenie prawa aborcyjnego. Jako Wielka Koalicja za Równością i Wyborem wyślemy też apel do instytucji europejskich. W tym do komisarz Ursuli von der Leyen, Rady Europy i trójki państw sprawujących obecnie prezydencję. Przyjęcie Konwencji stambulskiej na poziomie Unii byłoby zabezpieczeniem interesów osób poszkodowanych przemocą, bo dopóki będziemy w UE, dopóty to prawo by nas obowiązywało - powiedziała portalowi Joanna Gzyra z Centrum Praw Kobiet. 

W mediach społecznościowych nie brakuje wpisów kobiet, które wybrały się w piątkowe popołudnia na protesty. Głośnym echem odbiła się instalacja, która pojawiła się w Warszawie. Kobiety przebrane za „podręczne” z powieści „Opowieści podręcznej” wystawiły przed siedzibą Ordo Iuris czarne peleryny i tabliczki z nazwiskami kobiet, które zmarły w wyniku przemocy domowej

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Katarzyna Ueberhan ✌️ (@katarzyna_ueberhan)

Czym jest konwencja stambulska?

Konwencja stambulska, inaczej Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została stworzona przez Radę Europy 11 maja 2011 roku w Stambule. 

Zgodnie z oficjalną definicją, dokument stwarza ramy dla prawnego przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet na poziomie europejskim, a także zapobiegania, ścigania i likwidowania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Konwencja zapewnia także specjalny mechanizm monitoringu, by zadbać o efektywne wdrożenie jej przepisów przez strony, które ją ratyfikowały.

Ile kobiet w Polsce doświadcza przemocy domowej? 

Przemoc wobec kobiet jest w Polsce wciąż ogromnym problemem. Jak można przeczytać w policyjnych raportach i statystykach, rocznie doświadczają jej nawet 4 miliony kobiet. Średnio co 40 sekund zdarza się w Polsce akt przemocy domowej. Co więcej, co roku w naszym kraju z powodu przemocy w domu ginie około 500 kobiet.

Może cię też zainteresować: 
Od września 2020 nowy przedmiot w szkołach? MEN zapowiedziało zmiany
Druga fala pandemii dotarła już do Europy. Wracają restrykcyjne obostrzenia
Nie szczepisz siebie i bliskich? Płać za leczenie osób, które zarazisz. Kontrowersyjna opinia prof. Simona
Hiszpanie są załamani zachowaniem turystów i boją się powrotu epidemii. "Po to otworzyliśmy granice?"

Redakcja poleca

REKLAMA