Ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć

Zapisy na szczepienia na koronawirusa fot. Adobe Stock
Kto może się zapisać, w jakiej kolejności i w jaki sposób? Zebraliśmy wszystkie informacje.
/ 15.01.2021 09:11
Zapisy na szczepienia na koronawirusa fot. Adobe Stock

15 stycznia ruszyły zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19. Chociaż specyfik wciąż budzi kontrowersje, większość Polaków otwarcie przyznaje, że zamierza się zaszczepić. To bardzo dobre wiadomości zważając na to, że im więcej osób przyjmie zastrzyk, tym szybciej uda nam się, zdaniem naukowców, opanować pandemię.

W jaki sposób możemy zapisać się na szczepienie i gdzie to zrobić? Sprawdź poniżej wszystkie informacje, które są do tego niezbędne. 

Gdzie można zapisać się na szczepienie przeciwko koronawirusowi? 

Na szczepienie można zapisać się internetowo przez portal pacjent.gov.pl, przez telefon pod numerem 989 lub przy pomocy swojej przychodni lekarskiej, która skieruje nas w odpowiednie miejsce. 

Kto może zapisać się na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Od 15 stycznia na wizytę szczepienną mogą zapisać się osoby, które ukończyły 80. rok życia. Za tydzień będą mogli to uczynić seniorzy po 70. roku życia. 

Kiedy rozpoczną się szczepienia seniorów na koronawirusa? 

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie Ministerstwa Zdrowia, szczepienia osób, które zapisały się po 15 stycznia, rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku

Co jest potrzebne do zapisania się na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

Żeby móc zapisać się na szczepienie, potrzebne są tylko numer telefonu i numer PESEL. Wybrany przy rejestracji punkt szczepień, będzie kontaktował się telefonicznie z ochotnikami i informował o dacie wizyty szczepiennej. Jednakże, żeby skorzystać z internetowego zapisu na szczepienia potrzebujemy profilu zaufanego, który możemy założyć np. przy pomocy naszego konta bankowego. 

Czy osoby młodsze też mogą się już zapisać na szczepienie przeciwko koronawirusowi?

W pierwszej kolejności na szczepienia zapisują się seniorzy. Osoby młodsze mogą jednak zgłosić chęć wzięcia udziału w szczepieniu. Jeśli to zrobią, w momencie otwarcia rejestracji dla ich grupy wiekowej i zawodowej, otrzymają stosowne informacje drogą mailową i telefoniczną. 

Czy za szczepienie na koronawirusa trzeba płacić?

Nie. Szczepienia przeciwko koronawirusowi są całkowicie bezpłatne i dobrowolne

Jak wygląda szczepienie na koronwirusa? 

Szczepionka jest podawana w dwóch dawkach. Najpierw ochotnik otrzymuje jeden zastrzyk, a po 21 dniach - drugi. Szczepionka zyskuje jednak pełną skuteczność po ok. 6 tygodniach od podania drugiej dawki. 

To też może cię zainteresować:
Nauczyciele nie zgadzają się na powrót do szkół przed szczepieniami. „Najwyżej weźmiemy L4”
Narodowa kwarantanna przedłużona do końca stycznia. Polacy rozwścieczeni: „Z czego my mamy żyć?!”
Szef ZNP: klasy 4-8 co najmniej do marca będą uczyć się zdalnie

Redakcja poleca

REKLAMA