Powikłania po koronawirusie fot. Adobe Stock

Przeszła koronawirusa. Przez powikłania nie może nawet wejść pod prysznic

Lucy Gahan z Wielkiej Brytanii nie może wrócić do normalnego funkcjonowania, ponieważ powikłania po koronawirusie wciąż silnie wpływają na jej samopoczucie. Nieważne, że od zakażenia minęło 5 miesięcy.
/ 15.09.2020 12:28
Powikłania po koronawirusie fot. Adobe Stock

Lekarze i eksperci z całego świata ostrzegają przed powikłaniami związanymi z infekcją Covid-19. Osoby, które przeszły już zakażenie koronawirusem, często nie są w stanie wrócić do normalnego funkcjonowania, bo wirus zrobił tak wielkie spustoszenie w ich organizmach. Jedną z osób, która cierpi przez powikłania Covid-19, jest Lucy Gahan z Wielkiej Brytanii. 

Powikłania po koronawirusie

Lucy Gahan zaraziła się koronawirusem 5 miesięcy temu. Chorobę przeszła w umiarkowanie łagodnym przebiegu, ale jej życie nie wróciło do normy. W rozmowie z CNN Gahan, będąca psychologiem klinicznym z Shrewsbury zdradziła, jak jej organizm znosi obciążenie wywołane SARS-CoV-2.

Kobieta w ciągu 5 miesięcy cierpiała na gwałtowne pogorszenia samopoczucia, które w wywiadzie nazywa „burzami”. Odczuwa podczas nich duszności, drętwieją jej dłonie i stopy, a tętno przyspiesza bez powodu. W trakcie „burzy” Lucy nie może nawet samodzielnie wziąć prysznica. 

Przed zakażeniem się koronawirusem biegałam 3 razy w tygodniu i regularnie ćwiczyłam jogę. Nie mogę sobie wyobrazić, kiedy teraz wrócę do biegania i czy w ogóle to się stanie - mówi Gahan

U ilu pacjentów pojawiają się powikłania po koronawirusie?

Naukowcy z Akademickiego Oddziału Chorób Płuc w północnym Bristolu w Wielkiej Brytanii, przeprowadzili badania 110 pacjentów, którzy przeszli Covid-19 między 30 marca a 3 czerwca i byli z tego powodu hospitalizowani. Po 12 tygodniach od wypisania pacjentów ze szpitala, aż 74% wciąż odczuwa dolegliwości związane z zakażeniem koronawirusem. Należały do nich m.in. duszności i nadmierne zmęczenie.

Może cię też zainteresować: 
Zmienia się strategia walki z koronawirusem na jesień. Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły
Pierwszy kraj ogłasza ponowny lockdown. Spełniają się najczarniejsze scenariusze epidemiologiczne
Podejrzewasz, że miałaś koronawirusa? Te objawy mogą świadczyć, że Covid-19 już za tobą