Podejrzewasz, że miałaś koronawirusa? Te objawy mogą świadczyć, że Covid-19 już za tobą

Objawy koronawirusa fot. Adobe Stock
Jeśli zauważyłaś u siebie jeden lub kilka z tych objawów w ostatnim czasie, jest szansa że przeszłaś zakażenie koronawirusem w łagodnej formie.
/ 14.09.2020 11:12
Objawy koronawirusa fot. Adobe Stock

W ciągu ostatnich miesięcy zdążyliśmy nauczyć się wielu rzeczy o koronawirusie SARS-CoV-2. Globalna pandemia wywołała zmiany we wszystkich obszarach naszego życia, a my znacznie baczniej zaczęliśmy przyglądać się swojemu zdrowiu.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez naukowców i lekarzy, wiele osób może zachorować na Covid-19 i przejść infekcję niemal bezobjawowodlatego często trudno ją potwierdzić i można pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem. Jeśli uważasz, że mogłaś mieć koronawirusa, ale nie masz co do tego pewności, sprawdź, czy masz któryś z poniższych objawów.

Częściej masz zadyszkę

Koronawirus atakuje głównie drogi oddechowe. W związku z tym osoba zakażona SARS-CoV-2 może zauważyć u siebie problemy z oddychaniem. Nie muszą być bardzo poważne, czasami u chorych pojawia się np. częstsza zadyszka podczas wysiłku fizycznego. Jeśli wcześniej nie miałaś z nią problemów, może cię to zaalarmować. 

Przeszłaś nietypowe przeziębienie 

Lekarze są zgodni w tym, że Covid-19 w łagodnym przebiegu można pomylić z przeziębieniem. Jeśli o ostatnim czasie przeszłaś infekcję, która rozwinęła się bardzo szybko, była dość intensywna i objawiała się głównie silnym bólem mięśni i stawów, bólem głowy, kaszlem, osłabieniem i gorączką, to mogło być zakażenie koronawirusem. 

Odczuwasz chroniczne zmęczenie

Osoby, które przeszły Covid-19 przyznają, że po chorobie jeszcze długo utrzymywało się u nich zmęczenie i osłabienie. W niektórych przypadkach trwało ono nawet 60 dni. Wynikać to mogło z wyjałowienia organizmu przez wirusa. 

Straciłaś smak lub węch

To jeden z najczęściej odczuwanych przez chorych objawów wywołanych przez SARS-CoV-2. Anosmia, czyli utrata węchu lub smaku dotyka większości zakażonych i jest jednym z głównych sygnałów świadczących o tym, że możemy mieć Covid-19, nawet jeśli nie mamy innych objawów choroby. 

Pamiętaj jednak, że ostateczną diagnozę i potwierdzenie tego, czy miałaś koronawirusa, może dać jedynie specjalistyczne badanie i test laboratoryjny wykonany przez sanepid. Nie diagnozuj się na własną rękę, a nasze porady traktuj jedynie jako wskazówki. Jeśli obawiasz się, że możesz być zakażona SARS-CoV-2, skontaktuj się z okręgową stacją epidemiologiczną w swoim miejscu zamieszkania i czekaj na stosowne instrukcje.

Może cię też zainteresować: 
Rodzice pokazują absurdalne plany lekcji swoich dzieci. 3-godzinne okienka, obiad godzinę po zakończeniu zajęć
Nauczyciele drżą o życie. Ma być im podana szczepionka, która nie przeszła wszystkich testów
Minister przedstawił nowy plan walki z koronawirusem jesienią. Będzie drugi lockdown?
Ekspertka: w tym roku szczepienie na grypę to konieczność. Zaszczepisz się?

Redakcja poleca

REKLAMA