Zmienia się strategia walki z koronawirusem na jesień. Ministerstwo Zdrowia podało szczegóły

Zmiana strategii walki z koronawirusem fot. Adobe Stock
Resort zdrowia poinformował, jak będzie wyglądać jesienna strategia walki z koronawirusem. Powstaną 3 typy szpitali dla zakażonych, testowani będą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.
/ 15.09.2020 10:01
Zmiana strategii walki z koronawirusem fot. Adobe Stock

Resort zdrowia przewiduje, że jesienią nastąpi istotny wzrost zachorowań na COVID-19. Z tego powodu w strategii walki z koronawirusem przyjęto zmiany. Czego będą dotyczyć?

3 rodzaje szpitali dla zakażonych koronawirusem

Powołane na początku epidemii szpitale jednoimienne, stopniowo powracają do zwykłej działalności. W żadnej z placówek sytuacja nie była na szczęście tak dramatyczna, jak można było się obawiać, śledząc doniesienia na temat liczby zakażonych i hospitalizowanych w innych krajach.

Jesień to jednak okres, w którym notuje się wyjątkowo dużo zakażeń grypopodobnych, zatem system ochrony zdrowia musi być dobrze przygotowany. W tym celu zmieniono strategię walki z koronawirusem.

Od 15 września br. zakażonych będą przyjmować 3 rodzaje placówek:

  • powiatowe,
  • zakaźne,
  • specjalistyczne.

Do tej pory głównymi jednostkami, które zajmowały się pacjentami z koronawirusem, były szpitale jednoimienne. W tej chwili to pojęcie już znika. Lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.
- powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Osoba, która uzyska dodatni wynik testu na koronawirusa, otrzyma od lekarza (w ramach teleporady) informację, do jakiej placówki powinna się zgłosić. Do szpitala trafi już specjalnie przygotowaną karetką.

Jeśli zakażony nie będzie wymagać leczenia ale samej obserwacji, trafi do szpitala powiatowego. W każdej takiej placówce będzie działać izolatorium.

Jeżeli natomiast zakażony, z uwagi na objawy chorobowe, będzie wymagać opieki na OIOM-ie, trafi do szpitala zakaźnego.

Dla zakażonych koronawirusem cierpiących na dodatkowe choroby lub w szczególnych sytuacjach (np. dla kobiet w ciąży), przeznaczone będą lecznice wielospecjalistyczne.

Jednocześnie testowani będą także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Nadal obowiązuje noszenie maseczek w przestrzeni zamkniętej, a także dystans od innych osób.

Dezynfekcja, dystans i maseczki pozostają bardzo ważnymi elementami walki z pandemią (…) Bardzo ważne jest, żebyśmy wszyscy brali odpowiedzialność za poziom zachorowań, jaki mamy w kraju.
- powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: www.gov.pl

To też może cię zainteresować:Podejrzewasz, że miałaś koronawirusa? Te objawy mogą świadczyć, że Covid-19 już za tobąKoronawirus w szkole. 350 osób trafiło na kwarantannęTesty szczepionki na koronawirusa zostały wstrzymane. Daje zagrażający życiu efekt uboczny

Redakcja poleca

REKLAMA