Przerażające wyniki badań UNICEF. Połowa polskich nastolatków nie akceptuje swojego ciała i nienawidzi siebie

Polska na 31 miejscu w rankingu życia dzieci UNICEF fot. Adobe Stock
Według badań UNICEF w rankingu jakości życia dzieci z 38 bogatych krajów Polska zajmuje dopiero 31. miejsce. Brane były pod uwagę 3 czynniki - dobrostan psychiczny, zdrowie fizyczne oraz kompetencje społeczne i edukacyjne.
Urszula Wilczkowska / 25.09.2020 10:06
Polska na 31 miejscu w rankingu życia dzieci UNICEF fot. Adobe Stock

Najnowszy raport UNICEF dotyczący jakości życia i dobrostanu dzieci i nastolatków w 38 krajach Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) nie napawa optymizmem. Coraz częściej muszą mierzyć się z depresją, brakiem zadowolenia z życia, otyłością, nieakceptowaniem własnego ciała oraz niskimi kompetencjami społecznymi i edukacyjnymi.

Również w Polsce sytuacje nie wygląda ciekawie - w rankingu UNICEF nasz kraj zajmuje dopiero 31. miejsce. Nie da się ukryć, że na ten stan rzeczy ogromny wpływ miała pandemia koronawirusa. Badanie Funduszu brało pod uwagę 3 obszary życia dzieci - zdrowie psychiczne, zdrowie fizyczne oraz kompetencje edukacyjne i społeczne.

Polska na 31. miejscu w rankingu jakości życia dzieci

Najbardziej niepokojące są wyniki badań dotyczących dobrostanu psychicznego dzieci - w tym obszarze Polska zajęła 30. miejsce na 38 krajów. Według autorów raportu drastycznie wzrósł odsetek samobójstw u dzieci - jest to obecnie najczęstsza przyczyna śmierci u dzieci w wieku 15-19 lat w krajach bogatych. W Polsce na 100 tysięcy nastolatków w tym wieku 9 popełnia samobójstwo. Na zły stan zdrowia psychicznego wpływają przede wszystkim rodzice, którzy nie udzielają wystarczająco dużo wsparcia oraz dręczenie ze strony rówieśników.

Bezpośredni wpływ na kondycję psychiczną dzieci w Polsce ma też ich zdrowie fizyczne. Chociaż pod tym względem nasz kraj uplasował się na 22. miejscu, nie da się ukryć, że ponad 25% polskich dzieci cierpi na nadwagę lub otyłość. Co drugi nastolatek w Polsce nie akceptuje swojego ciała - dzieci w kraju mają bardzo niską samoocenę i dotyczy to częściej dziewcząt niż chłopców.

Jeśli chodzi o kompetencje edukacyjne, Polska zajmuje bardzo wysokie, 7. miejsce. Znacznie gorzej jest niestety z kompetencjami społecznymi. Co trzecie dziecko w Polsce mówi, że ma trudności w nawiązywaniu przyjaźni i nowych znajomości. Przez to nasz kraj zajmuje w tym obszarze miejsce 4. od końca. Gorzej jest jedynie w Chile, Japonii i Islandii.

Chociaż najbogatsze kraje świata posiadają pieniądze, zasoby i odpowiednie struktury, warunki życia dzieci wcale nie ulegają poprawie. Bez wątpienia spory wpływ mają na to internet i media społecznościowe. Nieosiągalne wzorce piękna przekładają się na niską samoocenę, a to niestety, jak dowodzą badania, wpływa bezpośrednio na wzrost samobójstw - zwłaszcza u młodych dziewcząt.

Źródło: unicef.pl

To też może cię zainteresować:
Aleksandra Żebrowska o odzyskaniu ciała sprzed ciąży: „Nie straciłam ciała, przeciwnie - sporo go ostatnio zyskałam!”
Ellie Goldstein to pierwsza niepełnosprawna modelka w kampanii Gucci. Jej zdjęcia są absolutnie wyjątkowe
Ta modelka została okrzyknięta jedną z najpiękniejszych kobiet świata. Pod jej zdjęciami leje się ogromny hejt

Redakcja poleca

REKLAMA