W szpitalu walczy o życie kobieta, która przedawkowała WODĘ. Jak to możliwe?

Przedawkowanie wody fot. Adobe Stock
Czy przedawkowanie wody jest możliwe? To szokujące, ale tak... Jak się okazuje, picie dużych ilości może być śmiertelnym niebezpieczeństwem!
Weronika Kwaśniak / 01.03.2018 13:20
Przedawkowanie wody fot. Adobe Stock

Hasła zachęcające do picia dużych ilości wody słyszymy każdego dnia. Ma to nam zapewnić idealną sylwetkę, żelazne zdrowie, nieskazitelne piękno i wieczną młodość. Tak, to podobno takie proste - wystarczy regularne nawadnianie organizmu, aby skóra przestała być sucha, by nie odczuwać zmęczenia i żeby spowolnić powstawanie zmarszczek.

Większość populacji nie pije wystarczającej ilości wody. To stąd bezustanne apele o to, aby zwiększyć ilość spożywanych płynów. Pewnie wiele razy widziałaś slogany: „W suchych, ogrzewanych pomieszczeniach jesteś bardzo podatna na utratę wody” lub „Latem szczególnie dbaj o nawodnienie - nie czekaj, aż poczujesz pragnienie!”. A czy spotkałaś się kiedykolwiek z hasłem: „Uważaj! Zbyt dużo wody może cię zabić?”.

Jak się okazuje, żadna przesada nie jest dobra i zaleceń dietetyków nie można za bardzo brać sobie do serca...

Nikt nie mówi o tym, że wodę też można przedawkować. Tak, dokładnie tak samo jak okrągłe pastylki na ból głowy, żółciutką witaminę C, zabójczą sól lub jeszcze groźniejszy cukier.

Przypadki śmierci z „przewodnienia” zdarzały się już wielokrotnie podczas maratonów. Ta sytuacja jest jednak wyjątkowa - organizm znajduje się wtedy w stanie ekstremalnego zmęczenia. Jeśli myślisz więc, że przedawkowanie wody nie grozi ci w normalnych warunkach, grubo się mylisz...

W USA szerokim echem odbił się przypadek 59-letniej kobiety, która prawie straciła życie przez... spożywanie zbyt dużej ilości płynów.

Mieszkanka Stanów Zjednoczonych walczyła z kłopotliwą infekcją dróg moczowych. Lekarz zalecił jej więc, aby w celu szybszego wypłukania bakterii, co 30 minut wypijała szklankę wody (250 ml).

Później kobieta przyznała, że wypijała „trochę” więcej płynów, niż zalecił jej doktor. Uważała, że im więcej, tym lepiej - w końcu to takie zdrowe dla organizmu. Do szpitala  trafiła z ekstremalnie niskim poziomem soli i mikroelementów w organizmie. Niemal wszystkie zostały wypłukane przez spożywanie zbyt dużej ilości wody w krótkim czasie...

Śmierć z przewodnienia jest jednak możliwa. Krew staje się wtedy zbyt rozrzedzona, przez co serce nie nadąża z jej pompowaniem. Za śmiertelną dawkę wody uznaje się już... 6 litrów. Ku przestrodze.

Więcej ciekawych tematów:
21-latka dowiedziała się o ciąży... w czasie porodu. Aż trudno uwierzyć, czym tłumaczyła przyrost wagi
Ból zęba okazał się objawem groźnej choroby. Kobieta odczuwała go przez kilka dni, dziś nie może samodzielnie chodzić
Ta Instagramerka zrywa z wizerunkiem idealnej #instamamy. Pokazuje, jak naprawdę wygląda macierzyństwo

Redakcja poleca

REKLAMA