Kościół fot. Adobe Stock

Protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego weszły do kościołów. „Katoliczki też potrzebują aborcji”

W całym kraju kobiety wściekłe na decyzję Trybunału Konstytucyjnego weszły podczas niedzielnych mszy do kościołów. Niosły ze sobą tablice i transparenty.
/ 26.10.2020 09:10
Kościół fot. Adobe Stock

Od czwartku 22 października, kiedy Trybunał Konstytucyjny przyjął poprawkę zaproponowaną przez PiS i Konfederację, aborcja z powodów embrio-patologicznych jest niezgodna z Konstytucją. Oznacza to, że kobieta nie może przerwać ciąży, kiedy jej dziecko jest poważnie chore lub płód ma wady uniemożliwiające mu przeżycie. 

Przez cały weekend w kraju trwały protesty przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego, które będą jeszcze trwały w najbliższych dniach. W niedzielę protestujące kobiety weszły do kościołów. 

Protesty przeciwko ustawie antyaborcyjnej w kościołach

W ramach akcji „Słowo na Niedzielę”, o której informowano na portalach społecznościowych, kobiety przynosiły do kościołów plakaty z hasłami manifestującymi sprzeciw wobec decyzji TK. 

Popsujmy im humory! Bo cieszą się przedwcześnie! Weź nasz banknot, idź do kościoła i wrzuć na tacę! Nie chcesz wchodzić do środka - przyklej plakat na zewnątrz - przekazywał m.in. Strajk Kobiet

W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z kościelnych protestów m.in. z Poznania, Warszawy i Łodzi. W poznańskiej katedrze w sprawie manifestujących wezwano policję, która wyprosiła protest ze świątyni. Z kolei w kościele św. Krzyża w Warszawie, młodzi mężczyźni zablokowali wejście protestujących na mszę. 

Protestujący skandowali m.in. hasła: „Kościele won od polityki”; „Moje ciało moja decyzja”; „Módlmy się o prawo do aborcji”; „Katoliczki też potrzebują aborcji”. 

Organizacje feministyczne podały plan protestów na najbliższe dni. W poniedziałek manifestujący będą blokować największe miasta, w środę kobiety nie idą do pracy, a w piątek protestujący przyjeżdżają na wielki manifest do Warszawy. 

Zobacz też:
Polacy protestują po zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Na ulicach Warszawy zawrzało
Papież Franciszek poparł związki homoseksualne. "Nikt nie powinien być wykluczany"
Kobiety reagują na kontrowersyjny wyrok wrocławskiego sądu. Mówią o gwałcie w akcji #TeżNieKrzyczałam"