Premier Morawiecki tłumaczy, dlaczego podczas wprowadzania obostrzeń nie zamknięto kościołów

Premier o zamknięciu kościołów fot. Adobe Stock
Czy kościoły są bezpieczniejszym miejscem niż galerie handlowe, a jeśli tak, to z czego to wynika?
/ 06.11.2020 09:07
Premier o zamknięciu kościołów fot. Adobe Stock

Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach sprawił, że rząd zdecydował się na ponowne wprowadzenie obostrzeń sanitarnych w całym kraju. Zamknięto galerie handlowe, szkoły wróciły do nauki zdalnej, obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust. 

W całym tym zamieszaniu rząd zdaje się zapominać o kościołach, w których wciąż panują bardzo łagodne zasady reżimu sanitarnego. Podczas ostatniej konferencji prasowej „Wirtualna Polska” zapytała premiera Mateusza Morawieckiego, dlaczego kościoły mają w czasie epidemii taryfę ulgową

Mateusz Morawiecki o zamknięciu kościołów

Premier uargumentował decyzje rządu tym, że w ostatnim czasie w świątyniach nie było przypadków zakażeń koronawirusem. Dodatkowo mówił, że może to wynikać z faktu, że świątynie są duże i wysokie. Premier twierdzi też, że lepiej przestrzega się tam zasad bezpieczeństwa. 

Tę kwestię skomentował dla „WP Kobiety” profesor Włodzimierz Gut, który wyjaśnił, czy faktycznie za bezpieczeństwo sanitarne w kościołach może odpowiadać wysokość i powierzchnia świątyń.

W gruncie rzeczy decydują odstępy i tzw. wietrzenie, jakim jest obieg powietrza. Po pierwsze kościoły są obiektami, które nie wpływają w istotny sposób na ruchliwość społeczną. W tej chwili może przebywać w kościele 1 osoba na 15m2, więc jeśli stoimy na środku, mamy koło o promieniu 5 m. Dlatego ryzyko jest trochę mniejsze niż w sklepach. Wysokość nie ma tutaj jednak żadnego znaczenia - wyjaśnił profesor

Przypomnijmy, że ostatnio wprowadzone obostrzenia sanitarne obowiązują od 7 listopada do przynajmniej 29 listopada. Jeśli sytuacja w kraju nie ulegnie poprawie, czeka nas niestety całkowity lockdown. Szef rządu ma jednak nadzieję, że do tego nie dojdzie. 

To też może cię zainteresować:
Zasiłek opiekuńczy dla osób przebywających na kwarantannie. Ile wynosi? Kto go dostanie?
GIS zmienia definicję przypadku Covid-19. Jak teraz wygląda?
Wstrząsające słowa polskiego lekarza. Personel medyczny musi decydować, kogo ratować, a kogo nie

Redakcja poleca

REKLAMA