Nowa definicja przypadku Covid-19 według sanepidu. Co się zmieniło?

nowa definicja przypadku Covid-19 fot. Adobe Stock
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował nowe kryteria, według których uznawać się będzie osoby chore na Covid-19. Ma to ułatwić dozór epidemiologiczny.
Urszula Wilczkowska / 03.11.2020 09:58
nowa definicja przypadku Covid-19 fot. Adobe Stock

Kiedy zgłaszać się do lekarza POZ, aby wykonać test? Do niedawna aby móc zbadać się w kierunku zachorowania na koronawirusa, trzeba było spełnić kilka warunków. W ubiegłą niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny opublikował jednak nową definicję przypadku Covid-19. Ma ona ułatwić dozór sanitarny, a tym samym zatrzymać transmisję wirusa.

Nowa definicja rozpoznawania koronawirusa według GIS

Od tej pory za osobę chorą na Covid-19 będzie uznawany każdy, u którego zaobserwowano minimum jeden z następujących objawów:

  • kaszel;
  • gorączka;
  • duszność;
  • utrata węchu o nagłym początku;
  • utrata lub zaburzenie smaku o nagłym początku.

Na kwarantannę zostaną też skierowane osoby, u których zdiagnozowano zmiany w płucach wskazujące na przebywaną chorobę oraz oczywiście te, u których w pobranym materiale klinicznym wykazano obecność kwasu nukleinowego lub antygenów SARS-CoV-2.

GIS podaje również dwa czynniki epidemiologiczne: przebywanie jako pensjonariusz lub praca w placówce opiekuńczej, w której wystąpiło zakażenie oraz bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem. Przez bliski kontakt rozumie się:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz, w odległości ok. 2 m) z osobą chorą przez ponad 15 minut;
  • bezpośredni kontakt fizyczny;
  • bezpośredni kontakt z wydzielinami osoby chorej na Covid-19 (np. wystawienie bez ochrony na kaszel lub dotykanie zużytej chusteczki);
  • kontakt w środkach komunikacji zbiorowej (także samolotach):
    a) w przypadku osób zajmujących 2 miejsca od osoby chorej,
    b) osoby towarzyszące w podróży lub opiekujące się nad osobą chorą, a także członkowie załogi sekcji, w której się ona znajduje;
  • personel medyczny oraz osoby opiekujące się osobą chorą na Covid-19, a także osoby mające styczność z próbkami pobranymi od chorego bez zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Ponadto, w przypadku ciężkiego przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, nadzorem epidemiologicznym zostają objęci wszyscy współpasażerowie z sekcji osoby chorej oraz cała załoga obsługująca tę sekcję.

Źródło: gov.pl

To też może cię zainteresować:
Wstrząsające słowa polskiego lekarza. Służba zdrowia już musi decydować, kogo ratować, a kogo nie
Bezobjawowe zakażenie koronawirusem też może być groźne. Lekarze ostrzegają przed powikłaniami
Nowy sposób informowania o kwarantannie. Teraz informacja dotrze do adresata natychmiast

Redakcja poleca

REKLAMA