Po pandemii nawet 10 milionów dzieci może nie wrócić do szkół. Te statystyki nie napawają optymizmem

Wiele dzieci nie wróci do szkół przez koronawirusa fot. Adobe Stock
Raport organizacji „Save the Children” mówi jasno, że przez obcięcie wydatków na edukację, po pandemii wiele szkół zostanie zamkniętych, a dzieci nie będą mieć do nich dostępu.
/ 13.07.2020 12:45
Wiele dzieci nie wróci do szkół przez koronawirusa fot. Adobe Stock

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wszystkie aspekty naszego życia. Musieliśmy nauczyć się funkcjonować w nowym reżimie sanitarnym i stosować do rygorystycznych zasad. Szczególnie wiele zmian wprowadzono w szkolnictwie. Z powodu kwarantanny, w wielu krajach placówki edukacyjne wprowadziły nauczanie zdalne lub w ogóle zostały zamknięte. Okazuje się, że po zakończeniu pandemii może to mieć katastrofalne skutki. 

Po pandemii 10 milionów dzieci może nie wrócić do szkół

Z opublikowanego w sieci raportu „Save the Children” wynika, że z powodu pandemii nawet 1,6 miliarda uczniów i studentów zostało zmuszonych do opuszczenia zajęć stacjonarnych w szkołach i na uczelniach. 

Po raz pierwszy w historii ludzkości, całe pokolenie dzieci i młodzieży będzie świadkami wywrócenia ich kariery szkolnej do góry nogami - możemy przeczytać w raporcie.

Organizacja dbająca o prawa dzieci do godnego życia i zaspokajania podstawowych potrzeb przekonuje, że globalny kryzys edukacyjny może doprowadzić do tego, że prawie 9,7 mln uczniów nigdy nie wróci do szkoły.

Istniejące już nierówności w sektorze edukacji zdecydowanie zwiększą się między bogatymi i biednymi oraz między chłopcami i dziewczętami - zauważa dyrektor generalna „Save the Children” Inger Ashing.

Największe zagrożenie odebrania dzieciom, a zwłaszcza dziewczynkom, możliwości powrotu do szkół szacuje się w aż 12 krajach, głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej, a także w Jemenie i Afganistanie.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez organizację, wydatki na edukację spadną o 77 mld dolarów w ciągu 18 miesięcy w najbiedniejszych krajach świata. Jeśli jednak biedniejsze państwa postanowią ratować inne, również nadszarpnięte przez pandemię obszary gospodarki, wydatki na szkolnictwo spadną nawet o 192 mld dolarów. A to oznacza zamknięcie setek, jeśli nie tysięcy szkół na całym świecie. 

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Koronawirus wymknął się spod kontroli? Profesor Simon potwierdza, że musimy być gotowi na najgorsze
Minister Edukacji Narodowej potwierdza domysły rodziców. "Zdalna nauka w szkole nie zniknie"
Andrzej Duda nie popiera obowiązkowych szczepień? "Ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę"
Nie wszyscy rodzice mogą składać wnioski o 300+. Zobacz, kto może ubiegać się o pieniądze

Redakcja poleca

REKLAMA