Nie wszyscy rodzice mogą składać wniosek o 300+ fot. Adobe Stock

Nie wszyscy rodzice mogą składać wnioski o 300+. Zobacz, kto może ubiegać się o pieniądze

Od 1 lipca rodzice dzieci uczących się składają wnioski o 300+. Póki co wyłączeni z tej procedury są rodzice ósmoklasistów.
Edyta Liebert / 07.07.2020 15:10
Nie wszyscy rodzice mogą składać wniosek o 300+ fot. Adobe Stock

Rodzice dzieci, które w tym roku pisały egzamin ósmoklasisty, muszą wstrzymać się ze składaniem wniosku o bon wyprawkowy z uwagi na harmonogram rekrutacji szkół ponadgimnazjalnych.

Wniosek o 300+ z problemami?

O zmianach i nowym 300+ pisałyśmy kilka dni temu mając na uwadze, jak wielu rodziców nie chce przegapić daty składania wniosków. Dla 16-latków, którzy chcą kontynuować naukę w szkołach ponadgimnazjalnych program powinien nazywać się raczej Dobry Falstart. Z uwagi na nieskoordynowany harmonogram rekrutacji do szkół i daty rozpoczęcia składania wniosków o 300+, rodzice młodzieży nie mogą jeszcze złożyć wniosku o bon wyprawkowy - nie wiadomo, gdzie ich dzieci dostaną się do szkół. 

Oczywiście ten kilkutygodniowy przestój nie spowoduje, że 16-latkowie nie otrzymają bonu. 300+ jest skierowane dla osób uczących się, a ósmoklasiści są w fazie przejścia z jednej szkoły do drugiej, na tym polega ich „pech”. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, będą mogli złożyć wniosek dopiero po 13 sierpnia. Niestety termin ten spowoduje, że 300 zł trafi na ich konta znacznie później, najpewniej w październiku. 

Dla kogo jest 300+?

Na 300 zł jednorazowego wsparcia mogą liczyć uczące się dzieci w wieku do 20 lat, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do 24. roku życia. Świadczenie przysługuje każdemu dziecku bez względu na dochody rodziców lub opiekunów prawnych. 

Tegoroczny budżet wynosi 1,5 mld zł, w dwóch poprzednich edycjach do beneficjentów trafiło łącznie ok. 3 mld zł.

Czytaj także o: 500 plus przejdzie zmiany, bo większość marnotrawi pieniądzePracodawca bez zgody pracownika obniży jego pensję? Duda podpisał katastrofalne w skutkach rozporządzenie