Obostrzenia w Portugalii fot. Adobe Stock

Od 1 lipca wracają obostrzenia w 19 gminach. Władze Lizbony boją się wzrostu zakażeń koronawirusem

W Portugalii wracają obostrzenia w 19 regionach, wszystko przez obawy o wystąpienie drugiej fali epidemii. Podobną liczbę zakażonych i zgonów odnotowano w Polsce.
/ 26.06.2020 13:20
Obostrzenia w Portugalii fot. Adobe Stock

W wielu krajach restrykcje wprowadzone na początku epidemii koronawirusa zostały już zniesione. Otwiera się galerie handlowe i kina, przywraca połączenia lotnicze. Tymczasem w niektórych krajach sytuacja epidemiczna nie wygląda dobrze, notuje się coraz więcej nowych infekcji.

Eksperci są zdania, że druga fala epidemii koronawirusa dotarła już do Europy, WHO apeluje o przestrzeganie zakazów, utrzymywanie dystansu i wzmożoną higienę rąk.

Powrót ograniczeń w stolicy Portugalii

Do tej pory w Portugalii potwierdzono 40 415 przypadków zakażenia koronawirusem, a 1549 osób zmarło. W ostatnich dniach w samej aglomeracji Lizbony notuje się ponad 200 nowych infekcji, wczoraj było ich 240. Około 70% zakażeń notowanych kraju przypada na rejon stolicy.

To właśnie dlatego premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział powrót ograniczeń. Będą obowiązywały w 19 gminach aglomeracji Lizbony od 1 lipca. Do przywróconych ograniczeń należą:

  • nakaz zamykania niewielkich sklepów spożywczych o godz. 20:00;
  • zakaz działalności punktów gastronomicznych oferujących głównie alkohol;
  • zakaz spożywania alkoholu w otwartej przestrzeni;
  • zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób.

W tych regionach pozostaje obowiązek obywatelski, by pozostać w domu. Oznacza to, że ​​ludzie mogą z niego wychodzić na publiczna ulice tylko w kilku wyjątkowych sytuacjach
– powiedział premier Portugalii Antonio Costa.

Kary za złamanie zakazów będą wynosiły od 100 do 500 euro dla obywateli oraz do 5 tys. euro dla firm. 19 gmin obejmie stan klęski żywiołowej, w pozostałej części kraju obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

Czy w Polsce także wrócą restrykcje?

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie odbiega znacząco od statystyk portugalskich. Mogą zatem pojawić się obawy o to, że gdy współczynnik reprodukcji wirusa, czyli tzw. wskaźnik R wzrośnie, zapowiedziany zostanie „krok w tył”.

Ministerstwo zdrowia w ostatnim komunikacie poinformowało, że liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w kraju wynosi 33 395, a 1429 osób zmarło. Dziś najwięcej nowych infekcji odnotowano w województwach śląskim, mazowieckim i wielkopolskim.

Na razie rząd nie zapowiedział powrotu restrykcji, natomiast wprowadzono kontrole w komunikacji miejskiej i w sklepach. Minister Łukasz Szumowski podpowiada, by klientów nie stosujących się do wymogów obowiązującego reżimu sanitarnego wypraszać ze sklepu lub odmawiać obsłużenia ich.

Kary finansowe za brak maseczki mogą wynosić nawet 30 tys. złotych.

Zobacz więcej informacji:Zmiany w 500+. Rząd podjął ważną decyzję w sprawie wypłaty świadczeńAby kupić piwo, trzeba będzie podać adres. Zmiany wymuszone epidemią koronawirusaPracodawca może obniżyć pensję pracownika bez jego zgody. Duda podpisał nowe rozporządzenie

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)